2436/508Lyngby
Joan Miró: "Raymond Queneau", 1975. Sign. Miro, 66/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 65,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/518Aarhus
Michael Kvium, Wassim Hallal: "Frederikshøj - Limited Edition". Sign. Kogebog med otte litografier.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2436/529Lyngby
Hans Scherfig: "I Urskoven". Sign. Scherfig 1970, 53/280. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/547Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2436/550Lyngby
Corneille: Komposition fra serien “Les Adventure de Pinochhio”. Sign. Corneille 73–88. Bemalet serigrafi på papir på lærred. 70 x 99.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/551Aarhus
Asger Jorn: "Le droit de l'aigle", 1953-54. Sign. Jorn, 22/50. Radering. Bladstørrelse 37,5 x 27,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/561Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/578Aarhus
Günther Förg: Komposition. Sign. Günther Förg 01, 5/80. Litografi i farver. Bladstørrelse 49 x 64.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/580Lyngby
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/581Aarhus
J. F. Willumsen: Selvportræt. Sign. JF. Willumsen 1946. Træsnit. Lysmål 31 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/593Aarhus
Søren Behncke (Papfar): "Altelier Calder". Sign. monogram, 113/270. Litografi. Bladstørrelse 54 x 35,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/601Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/619Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/622Lyngby
Henry Heerup: Fem kompositioner. Én sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 25 x 17. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/631Lyngby
Wilhelm Freddie: Tre kompositioner. Alle sign. Freddie, 69. Litografi i farver. Lysmål 34 x 24. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/651Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/654Lyngby
Poul Gernes: Uden titel. Usign. Radering. Bladstørrelse 38 x 52.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/658Lyngby
Poul Gernes: Uden titel. Usign. Litografi. Lysmål 45 x 63.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/659Lyngby
Stig Brøgger: Uden titel. Sign. Stig Brøgger 66, 4 eksp. Grafisk bog med træophæng. 26 x 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/663Lyngby
Poul Gernes: Tre kompositioner fra "En kærlig hilsen". Sign. og nummereret. Serigrafi i farver. Lysmål 45 x 38. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/664Lyngby
Tom Krøjer: To kompositioner. Sign. Krøjer 1992, 9/100 og 17/100. Litografi i farver. Bladstørrelser 77 x 57. Uindrammede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/666Lyngby
“Brøndums Forlags Jubilæumsmappe 1966–86”. Fem grafiske værker af Per Kirkeby, Ejler Bille, Jens Birkemose, Svend Wiig Hansen og Palle Nielsen. U.r.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/667Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner. Begge sign. A. Haugen Sørensen 77, 100/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/668Lyngby
Sven Dalsgaard: Seks kompositioner. Alle sign. og nummererede. Litografi i farver og radering. Bladstørrelse 38 x 28 - 76 x 64. Uindrammet. (6).
Vurdering :
2436/677Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/682Lyngby
Corneille: "Elles". Sign. Corneille 76, E/A. Litografi i farver. Bladstørrelse 42 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/687Lyngby
Jacob Gadd: "På vej til Lyse Tider". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2436/689Lyngby
Michael Kvium: Horsens 1987. Offset plakat i farver samt katalog. Begge sign. Bladstørrelse 77 x 56. (2)
Vurdering :
2436/690Lyngby
Ole Schwalbe: “Romerske synonymer”. To kompositioner. Sign. Schwalbe. Litografi og offset tryk. Lysmål 46 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/698Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 41/60. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 57 x 56.
Vurdering :
2436/706Lyngby
Michael Kvium: “Fool”. Sign. Kvium 04, 21/30. Radering. Bladstørrelse 38 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/712Lyngby
Asger Jorn, Guy Atkins: Asger Jorn. 3 vols. by Atkins. Udgivet af Borgens Forlag. 30 x 21. (3)
Vurdering :
2436/719Lyngby
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen Sørensen, 29/90. Litografi i farver. Lysmål 48 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/721Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition. Sign. Wiliam Skotte Olsen 88, eget tryk. Radering og ætsning i farver. Lysmål 53 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/723Lyngby
Salvador Dali: "Kumo" fra serien "Japanese Fairy Tales". Sign. Dali, 72/175. Radering i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/724Lyngby
Salvador Dali: "Shunboshi" fra serien "Japanese Fairy Tales". Sign. Dali, 71/175. Radering i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/736Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 04, 38/120. Terragrafi i farver monteret på lærred. 45,5 x 45,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/743Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Litografi i farver. Lysmål 52 x 61.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/744Lyngby
Peter Brandes, Nils Erik Gjerdevik, m.fl.: Ti kompositioner. Sign., 11/30. Litografi. 54 x 42. Uindrammet. (10)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/745Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/748Lyngby
Jose Antonio Davila: Uden titel. Sign. monogram 2001, 116/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/779Aarhus
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 19, 133/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/819Aarhus
Asger Jorn: “Nuit dechirée”. Sign. Asger Jorn 69, 256/300. Litografi i farver. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/821Aarhus
Ole Ahlberg: "Promenade Sauvage", 2018. Sign. på bagsiden. Gicléetryk på lærred. 72 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/860Aarhus
Poul Anker Bech: Busstoppested. Sign. P. A. Bech, 106/350. Litografi i farver. Lysmål 41 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/882Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 52/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/904Aarhus
Lene Noer: Komposition med figur. Sign. Lene Noer. Offset i farver. Lysmål 63 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/911Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud: