2436/4344Glostrup
1912. 4/8 øre, vm. II. Postfriskt parstykke med variant pos. 93 med "FLÆKKET ØRE" (tidligt stadie)
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4345Glostrup
1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Variant KJØBFNHAVN. Stemplet eksemplar.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4346Glostrup
1912. 35/16 øre, grå/brun. OMVENDT RAMME. Postfrisk
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4347Glostrup
1912. 35/32 øre gulgrøn. Pænt ubrugt mærke med del af nedre marginalrand. Attest Nielsen
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/4348Glostrup
1912. 35/32 øre, variant "FORSKUDTE STJERNER". Meget flot postfrisk parstykke med varianten i højre mærke. Attest Lasse Nielsen.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4349Glostrup
1912. 35/32 øre, variant "SKRÅT AFSKÅRET HJØRNE". Postfrisk 3-stribe med flot centrering. Varianten i midten.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4350Glostrup
1912. Bølgel. 20 øre sortblå. Flot postfriskt mærke
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4351Glostrup
1912. Bølgel. 20 øre sortblå. Meget flot eksemplar, postfrisk.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4352Glostrup
1913-1918. Chr.X, 1 kr. gulbrun, 2 kr. skifergrå og 5 kr. rødviolet. 3 meget smukt centrerede postfriske mærker
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2436/4353Glostrup
1913. Bølgel. 2 øre, rød, tp. I, UTAKKET. Flot postfriskt parstykke.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4354Glostrup
1913. Bølgel. 2 øre, rød, tp. I. UTAKKET. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4355Glostrup
1913. Chr. X, 1 kr. PRAGT-mærke, postfrisk.
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2436/4356Glostrup
1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Flot postfriskt mærke. AFA 9.000
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/4357Glostrup
1915. Chr.X, 80 øre, blågrøn. Varianter "Åbent D", "Farveløs trekant" og "Farvet prik i venstre værdicirkel". Postfriske
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4358Glostrup
1915. Posthus, 5 kr. pos. 3 "FARVEPLET I HØJRE POSTHORN". Parstykke i stemplet kvalitet med variant i øverste mærke.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4359Glostrup
1918. 27 øres provisorier. 4 komplette sæt X'ere i ubrugt kvalitet.
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2436/4360Glostrup
1918. 27 øres provisorier. Komplet sæt på brev ann. Kjøbenhavn 19.6.19
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4361Glostrup
1918. 27/5 øre, blå, FORSKUDT OVERTRYK. Postfriskt mærke.
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4362Glostrup
1918. 27/10 kr. brun/blå. Postfrisk 30-blok incl. variant i pos. 12 "TYND N-RAMME. AFA 3.100++
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4363Glostrup
1918. 27/38 øre, orange. 2 postfriske fireblokke med marginalrand. AFA 2.880+
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4364Glostrup
1918. Chr. X, 60 øre brun/blå. PERFEKT centreret postfriskt mærke.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4365Glostrup
1920. Genf. 10 øre, variant "FARVEPLET I FODEN PÅ 1". Meget flot centreret mærke i postfrisk kvalitet.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4366Glostrup
1920. Genf. 20 øre, blå. Variant spids fodstreg på 2. PRAGT-eksemplar af en sjælden variant i postfrisk kvalitet. Attest Lasse Nielsen.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/4367Glostrup
1921. Bølgel. 10 øre grøn. UTAKKET. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4368Glostrup
1925-29. Gl. Luftpost. Planche med diverse stemplede udgaver inkl. 2 komplette sæt.
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4369Glostrup
1925-29. Gl. luftpost. Planche med diverse ubrugte mærker inkl. 3 komplette sæt.
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4370Glostrup
1925-1929. Gl. Luftpost. Komplet æt på brev fra Odense 4.6.35 til WINDHOEK, SOUTH WEST AFRICA
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4371Glostrup
1925. Gl. Luftpost etc. Usædvanlig smukt REC-brev til Østrig
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4372Glostrup
1925. Gl. Luftpost, 10 øre, grøn og 15 øre, violet. 3 postfriske varianter
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4373Glostrup
1925. Gl. luftpost, 10 øre, grøn. Pos. 13-14. Postfriskt parstykke med 2 varianter"Sten under plov" og "Plet på baglageret". Sjældent
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2436/4374Glostrup
1925. Gl. luftpost, 10 øre, grøn. Variant brud på venstre vinge. Pænt postfriskt eksemplar.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4375Glostrup
1926. 7/5 øre, variant "2 HAK I 7-TALLET". Flot postfriskt eksemplar.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4376Glostrup
1926. 7/5 øre, variant "Farveløs plet for enden af venstre bispestav". Postfriskt eksemplar.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4377Glostrup
1926. 7/20 øre, blå. 10-BLOK på meget smukt REC-brev fra NIBE 7.9.26 til København
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4378Glostrup
1926. 20/40 øre. Postfrisk 12-blok med både Type I+II i vandret og lodrette kombinationer. Attest Lasse Nielsen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4379Glostrup
1926. Prov. 20/40 øre, blå. Postfrisk 50-blok (øvre halvark). AFA 4.000++
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4380Glostrup
1926. Provisorium. 7/8 øre, grå. Luxus-stemplet BRØNDERSLEV 31.5.26
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4381Glostrup
1927. Chr. X, 10 kr. rød/grøn. Interessant ubrugt eksemplar hvor portrætcirklen fremtråder i smuk LYSEBLÅ FARVE (formentlig kemisk påvirket)
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4382Glostrup
1927. Provisorie 7/20 Øre, rød. Variant: hage på tværstregen i E. PRAGT-eksemplar i POSTFRISK kvalitet.
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2436/4383Glostrup
1929. Gl. Luftpost, 50 øre, variant "KLUMP PÅ K". PRAGT-eksemplar, postfrisk.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4384Glostrup
1930. Bølgel. 7 øre violet. Postfrisk 15-blok.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4385Glostrup
1930. Chr. X, 60 år. 8 øre, grå. Luxus-stemplet SKIVE 21.6.32
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4386Glostrup
Chr. X. Planche med PRAGT/LUX-stempler.
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2436/4387Glostrup
1934. 4/25 øre, blå, BLINDTRYK. Tydeligt blindtryk på bagsiden. Flot postfrisk kvalitet.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4388Glostrup
1934. 4/25 øre, blå. Varianter "Afskåret næse" og "Hvid plet i næsen". Postfriske
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4389Glostrup
1936. Reformation 30 øre, blå, variant: DOBBELTPRÆG. Pænt eksemplar, postfrisk.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4390Glostrup
1940. 20/15 øre, rød. Type IIA. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4391Glostrup
1940. 20/15 øre, type IIA "HAGE PÅ RÅNOKKEN". PRAGT-eksemplar, postfrisk. Attest CAM.
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2436/4392Glostrup
1945. EXPRES-Rutebilbrev annulleret med violet liniestempel "A/S AARHUS RUTEBILSTATION"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4393Glostrup
1956. 30/25 øre, rød. Variant "NØGLEHUL". Sjældent og undervurderet mærke
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4394Glostrup
1963. Fr.IX, 35 øre, rød. Variant "STORT KRANIEBRUD". Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4395Glostrup
1871. 4 sk. rosa, LINIETAKKET. Pænt mærke på brev fra Odense til Aalborg
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2436/4396Glostrup
1901. 3 øre, lilla. UTAKKET. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4397Glostrup
1906. 3 øre, lilla, vm.III. Smukt postfriskt HELARK
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4398Glostrup
Tjeneste. 1875-1923. Samling stemplede 4-blokke med i alt 19 stk. inkl. bedre som 5 øre, brun og 32 øre, grøn mv.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4399Glostrup
1917. 5 øre, grøn og 10 øre, rød. Beggge med variant "OMVENDT S". Postfriske
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4400Glostrup
1917. SF-overtryk, 5 øre, grøn. 2 mærke rpå klip med variant "OMVENDT S". Pragtobjekt
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4401Glostrup
1921. Chr.X, 10 øre, rød (SF overtryk). Variant "OMVENDT S". Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4402Glostrup
1921. Chr.X, 10 øre, rød (SF overtryk). Varinat "OMVENDT S". Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2436/4403Glostrup
Porto. 1921-55. Komplet samling Portomærker i 4-blokke i generelt nydeligt mærke- og stempelkvalitet. Desuden side med Gebyrmærker.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2436/4404Glostrup
1919. Chr.X, 10 øre, rød og 15 øre, violet. 2 mærker med variant "POSFFÆRGE". 10 øre er postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/4405Glostrup
1907. 10 kr. gulbrun/blå. Fint postfriskt mærke. AFA 5.500
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: