-
2436/4Aarhus
Peder Mønsted: Parti med græssende får ved Thorsø. Sign. P. Mønsted, Thorsø 1924. Olie på lærred. 50 x 70,5.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2436/12Aarhus
Spejl i ramme af delvist forgyldt og bemalet træ og gesso. Cirka 1770. H. 41. B. 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/14Aarhus
Engelsk lygteur i kasse af mahogni, silent/strike angivelse. Sign. 19. årh. H. 50. B. 33,5. D. 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/16Aarhus
Ludvig Find: Sommerparti med sejlskibe på sundet og regnbue i horisonten. Olie på kraftig malerplade. 37 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/18Aarhus
Kinesisk tableau af delvis forgyldt og emaljeret sølv i form af miniaturehave. Qing. 19. årh. H. 43.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/20Aarhus
Par rokoko spejle i ramme af forgyldt træ, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 42. B. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/22Aarhus
Hans Friis: Parti fra Lolland med en vogterdreng. Sign. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/24Aarhus
Kinesisk røgelseskar af bronze på tilhørende stand. Mrk. Xuande, men 19. årh. H. 12. Diam. 11.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/26Aarhus
Et par Louis XVI armstole af forgyldt træ, medaljonformet ryg, udskåret med sløfjer. 18. årh.s slutning. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/28Aarhus
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk aftenlandskab med fællesmøde i bygden. Sign. Em AP. Olie på plade. 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/32Aarhus
Langbænk af grønmalet fyrretræ. 19. årh. H. 51. B. 33. L. 205.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/34Aarhus
Karel Sedivy: Parti fra Købmagergade med Rundetårn. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 26 x 21.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/36Aarhus
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt ca. 2500 g. L. 153.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2436/38Aarhus
Et par armstole af forgyldt træ, udskåret med bladværk og kannelerede ben. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/40Aarhus
August Thomsen: Kristus velsigner de små børn. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 38 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/42Aarhus
"Blå Blomst Flettet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (135)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/44Aarhus
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/46Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Parti fra Skagen Nordstrand. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1939. Olie på lærred. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/48Aarhus
Gorham: "Chantilly". Bestik af sterlingsølv. Udført hos Gorham. Vægt ekskl. dele med stål ca. 3095 g. (74)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/52Aarhus
Anthonore Christensen: Voksende hunderoser. Sign. monogram 1915. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 28.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/54Aarhus
Kandisskrin på fod af lyseblåt opalineglas med montering af messing. 20. årh. H. 12. Diam. 8.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/56Aarhus
Matthew Norman: Engelsk rejseur i kasse af messing med glassider. Matthew Norman. 20. årh. H. 14. B. 10. D. 8,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/58Aarhus
Christian Blache: Aftenlys over en fjord med sejlskibe. Sign. Chr. Blache 1918. Olie på lærred. 58 x 94.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/60Aarhus
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn med gennembrudt fane. Royal Copenhagen. Diam. 29,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/62Aarhus
Rejsekuffert indrettet med bøjler, skuffer og rum, beslag af metal. 20. årh.s begyndelse. H. 103. B. 51. D. 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/64Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Den tilsandede kirke, Skagen. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1935. Olie på lærred. 56 x 79.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/66Aarhus
Kandisskrin af grønt glas, dekoreret med emaljebemaling i form af blomster. Ca. 1900. H. 8,5. L. 10. B. 7.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/68Aarhus
To væglamper af bemalet og delvist forgyldt træ, udskåret med rocailler. Rokoko form 18./19. årh. H. 29 og 38. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/72Aarhus
Lauritz Jensen: Figur af patineret bronze i form af en faun der driller en bjørn. Sign. Lauritz Jensen 1919. H. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/74Aarhus
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/76Aarhus
Christian Blache: Kystparti fra Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1912. Olie på lærred. 35 x 59.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/78Aarhus
Tibetansk teleskophorn, "Rag Dung", af kobber med montering af sølvholdigt metal. 20. årh. L. 40-95.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/80Aarhus
Sidebord af rosentræ, sarg med skuffe og udtræksplade. Transition form. 19. årh. H. 69. B. 38,5. D. 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/82Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/84Aarhus
Fire grønlandske figurer af hhv. udskåret fedtsten og rensdyrtak. Usigneret. 20. årh. H. 8,5-17. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/86Aarhus
Sidebord af bemalet træ, plade af hvidbroget marmor, cabriole ben i form af dyrepoter. 19. årh. H. 74,5. Diam. 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/88Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner ved Gl. Strand med politibetjent og postbud. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 86 x 126.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/90Aarhus
To figurer af porcelæn i form af soldat i kampuniform og konstabel i flyvevåbnet. B&G. H. 29,5 og 30,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/92Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/94Aarhus
Carl Nielsen: Parti fra Dyrehaven med udsigt til Eremitageslottet. Sign. Olie på lærred. 66 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/96Aarhus
En samling kinesisk eksportsølv, bestående af otte dele. 20. årh.s begyndelse. Glasbakke Diam. 12. (8)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/102Aarhus
Et par franske Charles X opsatser af forgyldt bronze. 19. årh. H. 11. L. 29. Diam. 9,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/104Aarhus
Biedermeier kommode af mahogni, front med tre skuffer, udskåret med bladværk. Berlin, 19. årh.s begyndelse. H. 82. B. 97. D. 57.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/106Aarhus
Helga Marie Chu: Kystparti fra Chicago. Sign. Olie på lærred. 46 x 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/108Aarhus
To venetianske vinglas med stilke i form af søheste. 20. årh. H. 24,5 og 28,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/110Aarhus
Lysekrone af patineret og forgyldt bronze, seks svungne lysarme. Empireform. Cirka 1900. H. cirka 70. Diam. 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/112Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/114Aarhus
Thomas E. A. Hansen: Figur af patineret bronze i form af en siddende kvinde. Sign. TH 1914. H. 20,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/116Aarhus
Dansk barok klapbord af massivt egetræ, sarg med skuffe. 18. årh. H. 71,5. B. 100. L. 49/102/155.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/118Aarhus
Johannes Wilhjelm: Fiskere og bønder i købmandens bod. Skagen. Sign. JW. Olie på lærred. 68 x 95.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2436/120Aarhus
Delft fad af fajance, dekoreret i blåt med haveparti. 18. årh. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/122Aarhus
Et par franske bordlamper af porcelæn i form af prydvaser. Gagneau. 19. årh.s. slutning. H. eksl. fatning 37. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Fiskere i Middelhavet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på plade. 23 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/126Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: To figurer af porcelæn i form af kvinde med æblekurv og pige. Dahl-Jensen. H. 17 og 19. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/128Aarhus
Par franske Directoire armstole af mahogni, rigt udskåret med svaner og bladværk. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/130Aarhus
Gerhard Heilmann: Sommerstemning i Dyrehaven. I baggrunden sejlskibe på Øresund. Sign. Olie på lærred. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn. Den ene mærket Qianlong. 20. årh. H. 6-8. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/134Aarhus
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/136Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Parti med krydseren “Valkyrien” ud for Vigo i Spanien. Sign. Olie på lærred. 29 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/138Aarhus
Par klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer på hvælvede fodstykker. Barokform. 20. årh. H. 25. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/140Aarhus
Bakkebord med bakke af patineret messing, stel af gråmalet træ. Cirka 1900. H. 56,5. B. 49. L. 67.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: