2436/280Glostrup
To Turkmenske nomadevævninger. Karadashli torba. Design med ni güls. 19. årh. 97 x 41. Samt Yomut asmalyk(kameldekoration). ca. 1900. 112 x 80.(2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/283Glostrup
Kashmir silketæppe, India. Medaljondesign. Ca. 2000. 270 x 190.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/287Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på rød bund. Ca. 1960. 439 x 325.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/298Glostrup
Antik Sarab løber, Persien. Design med seks stiliserede trappemadaljoner omgivet af yderkant med botehs. 1890-1910. 379 x 108 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/301Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase, hængende olielampe og talrige dyremotiver på rød bund. Knyttet på silkekæde. Flot kvalitet. 108 x 171
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/302Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Knyttet på silkekæde og konturer med silke. Flot kvalitet. 20. årh.s slutning. 160 x 113.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/303Glostrup
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign og slyngede grene. 20. årh.s slutning. 153 x 102.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/305Glostrup
Shiraz/khasgai kelim, Sydlige Persien. Usædvanlig flot og dekorativ nomadekelim. Ca. 1940-1950. 252 x 139.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/306Glostrup
Tyrkisk bedekelim. 20. årh.s anden halvdel. 170 x 110.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/307Glostrup
Senneh kelim, Persien. Klassisk kantet medaljondesign. Ca. 1940. 191 x 131.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/308Glostrup
Stort dekorativt needle point tæppe udført i lyse farver. Design med blomster i gitteropbygning. Ca. 2000. 565 x 352.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/353Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. God fast kvalitet. Ca 2000. 281 x 207.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/354Glostrup
Kinesisk helsilketæppe i persisk Qum design. Nichedesign med talrige dyremotiver, træer og blomster. Fantastisk kvalitet. 21. årh. 244 x 154.
Vurdering :
7.500 DKK Næste bud: