2436/365Aarhus
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfanger, skovl og ildrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/366Aarhus
Johan Rohde: Kongeporten ved Kastellet. Sign. Johan Rohde, 1890. Olie på lærred. 68 x 85.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/367Aarhus
August Fischer: En fisker ved Lago Maggiore. Sign. Aug. Fischer, 1900. Olie på lærred. 24 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/368Aarhus
Godfred Christensen: Fiskerbåde ved Lago Maggiore. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/369Aarhus
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan med dyr, religiøse motiver m.m. 18.-20. årh. (46 +2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/370Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/371Aarhus
Bordlampe af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver med sejlskibe. Royal Copenhagen. H. inkl. skærmholder 44.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/372Aarhus
Christian Joachim: "Blå fasan". Rundt fad af fajance. Royal Copenhagen. Diam. 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/373Aarhus
Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 18. årh. H. 135. B. 73.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/374Aarhus
En samling baser, bestående af to baser af træ. 19./20. årh. H. 7-17,5. Diam. 10-30. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/375Aarhus
Hollandsk kaminur af patineret zink med stående jæger. Mærket Van Rosendael. 19. årh.s. slutning. H. 44. B. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/376Aarhus
Hvalroskranie med to stødtænder og underkæbe. Odobenus rosmarus. Stødtænder L. 21 og 22.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/377Aarhus
Svensk klapbord af gråmalet træ, sider med skuffer. 19. årh. H. 74. L. 38/107/176. B. 119.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/378Lyngby
Engelsk canterbury af mahogni, front med skuffe, beslag og hjul af messing. Regencyform. 20. årh.s begyndelse. H. 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/379Aarhus
Udstoppet gråand og mår med bytte. 20. årh. H. 32 og 33. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/380Aarhus
Hans Gyde Petersen: Parti fra Dyrehaven. Sign. Gyde Petersen. Olie på lærred. 78 x 106.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/381Aarhus
Engelsk notespen af 12 kt. guld, graveret med bladværk. 19. årh.s anden halvdel. L. 12,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/382Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Norsk fjordparti. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/383Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med solnedgang over et oprørt hav. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 69 x 106.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/384Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/385Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/386Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2436/387Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/388Aarhus
Elisabeth Schiøtt: Landskab med en skrænt. Signeret Elis S. Olie på lærred. 48 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/389Aarhus
Prunkfad af porcelæn, dekoreret med blomstermotiv i basrelief. Meissen. 20. årh. Diam. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/390Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/391Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/392Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/393Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/394Aarhus
Gigaretetui af sølv graveret med autografer, indvendigt forgyldt. København 1934. L. 11,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: