2436/1Lyngby
Svend Hammershøi: Helligåndskirken. 1935. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 78.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2436/2Glostrup
Afghansk tæppe. Klassisk design med store güls. 20. årh.s første halvdel. 710 x 373.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/3Lyngby
'Sommerfugl' bestik af sølv. Vægt ekskl. dele med stål 5200 g. (152)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2436/4Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/5Glostrup
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomstervase, fugle og grene. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 226 x 147.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/6Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign Flot kvalitet. Knyttet på silkekæde. Ca. 700.000 kn. pr. m2. 20. årh.s begyndelse.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/7Lyngby
Oscar Björck: Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på malepap. 31 x 23.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/8Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med store stiliserede slyngede grene og blomsterranker på lys bud. Ca. 1920-1940. 485 x 400.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/9Lyngby
Dansk skønvirke skål af sølv med gennembrydninger, drevet og ciseleret med mælkebøtteblade og blomster. L. Berth, 1908. Vægt 608 g. Diam. 23 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/10Lyngby
René Burri: 'Che Guevara's hands'. Originalt s/h presse- eller propagandafotografi.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/11Lyngby
Et sæt på ti empire stole af birketræ og frugt træ, med løse sæder af sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. (10)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/12Aarhus
Spejl i ramme af delvist forgyldt og bemalet træ og gesso. Cirka 1770. H. 41. B. 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/13Lyngby
Vilhelm Petersen: Udsigt mod en landsbykirke. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 57,5 x 81,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/14Aarhus
Engelsk lygteur i kasse af mahogni, silent/strike angivelse. Sign. 19. årh. H. 50. B. 33,5. D. 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/15Lyngby
"Flora Danica" to tallerkner af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 624. Royal Copenhagen. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2436/16Aarhus
Ludvig Find: Sommerparti med sejlskibe på sundet og regnbue i horisonten. Olie på kraftig malerplade. 37 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/17Lyngby
Almuehylde af bemalet træ med fire hylder og udskåret med kerub. 19. årh.s midte. H. 79. B. 79. D. 23
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/18Aarhus
Kinesisk tableau af delvis forgyldt og emaljeret sølv i form af miniaturehave. Qing. 19. årh. H. 43.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/19Lyngby
Knud Larsen: "I Udkanten af Skoven, Aften". Sign. monogram 1898. Olie på lærred. 76 x 98.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/20Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/21Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/22Aarhus
Hans Friis: Parti fra Lolland med en vogterdreng. Sign. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/23Lyngby
Tiffany & Co: Bordur af forgyldt messing. 20. årh. H. 15. W. 11,5. D. 4,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/24Aarhus
Kinesisk røgelseskar af bronze på tilhørende stand. Mrk. Xuande, men 19. årh. H. 12. Diam. 11.
Vurdering :
2436/25Lyngby
Olga Alexandrova: Udsigt til en skovbund med blomstrende krokusser. Sign. Olga. Olie på malepap. 33 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/26Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/27Lyngby
Samling grønlandske fangstredskaber m.v af træ og ben. 20. årh.s begyndelse. (10)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/28Aarhus
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk aftenlandskab med fællesmøde i bygden. Sign. Em AP. Olie på plade. 26 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/29Lyngby
"Zanzibar-kiste" af mørkpoleret træ med nitter af messing. Formentlig fra Shiraz, Persien, ca. 1900. H. 66. L. 127. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/30Lyngby
Gaetano Faillace: Originalt s/h pressefotografi af general Douglas MacArthur og kejser Hirohito af Japan.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/31Lyngby
Christian Zacho: Landskab med solen, der går ned bag træerne. Sign. Chr. Zacho 1906. Olie på lærred. 118 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/32Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/33Lyngby
'Vindrue' dansk bestik af hammerslået sølv. Diverse mestre. Vægt ekskl. knive 1600 g. I kasse af mahogni. (53)
Vurdering :
2436/34Aarhus
Karel Sedivy: Parti fra Købmagergade med Rundetårn. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 26 x 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/35Lyngby
Dansk Louis XVI piedestalskab af senere forgyldt og bemalet træ. 18. årh.s slutning. H. 107. B. 51. D. 40.
Vurdering :
2436/36Aarhus
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt ca. 2500 g. L. 153.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2436/37Lyngby
Martinus Rørbye: Kystparti fra Schweningen. Usigneret. Dateret Schweningen Den 7. Juni 1834. Bly på papir. 13 x 23.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/38Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/39Lyngby
Kinesisk bægervase, gu, af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi (1662-1722) H. 31 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/40Aarhus
August Thomsen: Kristus velsigner de små børn. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 38 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/41Lyngby
Stort empire kaminspejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh.s begyndelse. H. 202. B. 110.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/42Aarhus
"Blå Blomst Flettet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (135)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/43Lyngby
Robert Watson: Bjerggeder. Sign. R. Watson 1897. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/44Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/45Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. I bunden Guangxu (1875-1908) seglmærke og fra perioden. Nu monteret til lampe.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/46Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Parti fra Skagen Nordstrand. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1939. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/47Lyngby
Kinesisk Kang bord af hongmu. 19. årh. slutning. H. 28. L. 79. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/48Aarhus
Gorham: "Chantilly". Bestik af sterlingsølv. Udført hos Gorham. Vægt ekskl. dele med stål ca. 3095 g. (74)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/49Lyngby
Dansk maler, 19. årh.s midte: Blomstrende snerler med sommerfugle. Sign. Julie Holm 1841. Olie på træ. 41 x 29,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/50Lyngby
Wolfgang Kunz: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den tyske studenterleder Rudi Dutschke.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/51Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2436/52Aarhus
Anthonore Christensen: Voksende hunderoser. Sign. monogram 1915. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/53Lyngby
Vurdering :
7.500–12.000 DKK Næste bud:
2436/54Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/55Lyngby
Vurdering :
2436/56Aarhus
Matthew Norman: Engelsk rejseur i kasse af messing med glassider. Matthew Norman. 20. årh. H. 14. B. 10. D. 8,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/57Lyngby
Et par antagelig russiske væglampetter af forgyldt bronze prydede med patinerede rævemaskaroner. 19. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/58Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/59Lyngby
Svensk stenbord med plade af Ölandskalksten. 19. årh.s midte. H. 78. L. 134. B. 81.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2436/60Aarhus
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn med gennembrudt fane. Royal Copenhagen. Diam. 29,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/61Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: