2436/138Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/140Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/142Aarhus
Vilhelm Petersen: Nordsjællandsk kystparti med fiskerhus. Sign. VP. Olie på lærred. 60 x 84.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/144Aarhus
"Henriette". Tyve par mokkakopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (20)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/146Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/309Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/310Aarhus
S. C. Bjulf: Blomstersælgersker på Israels Plads. Sign. S.C. Bjulf. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/311Aarhus
Jean de Paléologue, efter: "Thèâtre du Palais Royal". Litografisk vintageplakat. Bladstørrelse 80 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/312Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/313Aarhus
Arthur Trevor Haddon: Folkeliv i en Nordafrikansk by. Sign. Trevor Haddon. Olie på lærred. 76 x 63.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/314Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s. begyndelse: Et par karikerede portrætter. Usignerede. Olie på lærred. U.r. 57,5 x 41. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/315Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 102 x 152.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/316Aarhus
John Puller: Ved et kloster. Sign. John Puller. Olie på lærred. 43 x 32.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/317Aarhus
Fransk lysekrone af guldbronzeret metal, dekoreret med kornaks og blomster. 19. årh. H. 55. Diam. 55.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/318Aarhus
To franske lysekroner af forgyldt og patineret bronze. Empire form. Cirka 1900. H. 60. B. 21. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/319Aarhus
Johan Blaeu: "Fanum Dianae". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 55 x 66.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/320Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med legende børn og fohunde. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/321Aarhus
"Musselmalet Riflet". Ckokoladekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. H. 20.
Vurdering :
2436/322Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/323Aarhus
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på senere sokkel af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/324Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/325Aarhus
Vilhelm Pacht: Aftenlandskab med solnedgang. Sign. Vilh. Pacht, 2 juni 1901. Olie på lærred. 16 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/326Aarhus
John Lübschitz: Søndagssysler i haven en sommerdag. Sign. J. Lüb. 89. Pastel på papir. Lysmål 45 x 57.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/327Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med klaverspillende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/328Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med syende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 36 x 31.
Vurdering :
2436/329Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/330Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/331Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/332Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/333Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/334Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/335Aarhus
Johannes Kragh: Sydlandsk parti med hvilende trækdyr under palme. Sign. Kragh. Olie på papir. Lysmål 50 x 65.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/336Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/337Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/338Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/339Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/340Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/341Aarhus
Clara Lenz: Almueinteriør med med to kvinder ved døråbningen. Sign. Cl. Lenz, Lübeck 95. Olie på lærred. 131 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/342Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/343Aarhus
Ella Heide: Fire partier fra hhv. Skagen og Italien. Sign. EH. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23-26 x 37. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/344Aarhus
Kinesisk kunstner, 20. årh.s begyndelse: En billedserie på tre scrolls med ørne. Malt på silke. Billedfelter 113 x 40. (3)
Vurdering :
2436/345Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/346Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Dyrehaven med Peter Lieps hus. Sign. C. Hornung-Jensen. Olie på malepap. 25 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/347Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/348Aarhus
Veneziansk spejl i ramme af delvis rosa, forgyldt og klart glas. 20. årh. H. 96. B. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/349Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/350Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/351Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/352Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, bestående af bordlampe, cikade-bure, flakon m.m. 19.-20. årh. H. 4,5-26. (6)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/355Aarhus
Sorrento trefløjet bordspejl og bogomslag af oliventræ, prydet med intarsia. 19. årh. H. 42,5 samt 25 x 35. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/356Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/357Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/358Aarhus
Et par barok stager af patineret messing, snoede stammer. Barokform. 19. årh. H. 24. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/359Aarhus
Et par alterstager af bronzeret metal, tresidet fodstykker med fødder i form af dyrhoveder. 19. årh. H. 48. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/360Aarhus
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Figur af alabast i form af vinterklædt dreng. Sign. Boehm. H. 34.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/361Aarhus
Par franske lysestager af patineret bronze, prydet med liljer af opalineglas. 19./20. årh. H. 37 og 38. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/362Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: Tre plaketter af bisquit fra serien “Livets aldre - Årets tider”. B&G. Diam. 28,5 og 29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/363Aarhus
En samling kopper og underkopper af porcelæn. Ludwigsburg, Meissen, Royal Vienna m.fl. 18.-20. årh. (19)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/364Aarhus
Figur af porcelæn i form af en fugl siddede på en træstub. KPM. 19. årh.s slutning. H. 12,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/365Aarhus
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfanger, skovl og ildrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/366Aarhus
Johan Rohde: Kongeporten ved Kastellet. Sign. Johan Rohde, 1890. Olie på lærred. 68 x 85.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/367Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: