-
2436/60Aarhus
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn med gennembrudt fane. Royal Copenhagen. Diam. 29,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/61Lyngby
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/62Aarhus
Rejsekuffert indrettet med bøjler, skuffer og rum, beslag af metal. 20. årh.s begyndelse. H. 103. B. 51. D. 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/63Lyngby
Sjælden relief af gips med "Oxer drives til Ofring", efter J. A. Jerichau. L. 148 cm. H. 80 cm. D. 5 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/64Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Den tilsandede kirke, Skagen. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1935. Olie på lærred. 56 x 79.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/65Lyngby
George Henry Walton 1867-1933: Arts & Crafts gateleg bord af mahogni. H. 69 cm. B. 26/91 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/66Aarhus
Kandisskrin af grønt glas, dekoreret med emaljebemaling i form af blomster. Ca. 1900. H. 8,5. L. 10. B. 7.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/67Lyngby
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Usigneret. Radering. Bladstørrelse 21,5 x 19,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/68Aarhus
To væglamper af bemalet og delvist forgyldt træ, udskåret med rocailler. Rokoko form 18./19. årh. H. 29 og 38. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/69Lyngby
Tre Limoges emalje plaketter, antagelig Samson 19. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/70Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske general Douglas MacArthur (1880-1964).
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/71Lyngby
Svensk reol med underskab af bemalet træ. Gustavainsk form, 20. årh. H. 235. B. 112. D. 50.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/72Aarhus
Lauritz Jensen: Figur af patineret bronze i form af en faun der driller en bjørn. Sign. Lauritz Jensen 1919. H. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/73Lyngby
Paul Fischer: En jordmoder. Studie. Sign. Paul Fischer 1908. Olie på lærred monteret på træ. 39 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2436/74Aarhus
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/75Lyngby
Vinkande af sølv, graveret med vinblade. A. Michelsen. København, 1864. Vægt 438 g. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/76Aarhus
Christian Blache: Kystparti fra Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1912. Olie på lærred. 35 x 59.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/77Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ med plader af imiteret sten. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 78. B. 98. D. 50. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2436/78Aarhus
Tibetansk teleskophorn, "Rag Dung", af kobber med montering af sølvholdigt metal. 20. årh. L. 40-95.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/79Lyngby
Thorald Læssøe: Udsigt mod Holbæk en sommerdag med sejlere på fjorden. Sign. Thorald Læssøe 1850. Olie på lærred. 26 x 37.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/80Aarhus
Sidebord af rosentræ, sarg med skuffe og udtræksplade. Transition form. 19. årh. H. 69. B. 38,5. D. 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/81Lyngby
Tresidet bordskål af sølv. Københavns bymærke 1955. Vægt 272 g. L. 19,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/82Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/83Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ, plade af imiteret sten, front med tre skuffer. Gustaviansk form, 20. årh.s begyndelse og senere. H. 88. B. 94. D. 50.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/84Aarhus
Fire grønlandske figurer af hhv. udskåret fedtsten og rensdyrtak. Usigneret. 20. årh. H. 8,5-17. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/85Lyngby
Rasmus Christiansen: “Det Kjøbenhavn som forsvinder. [...]” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62 x 94.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/86Aarhus
Sidebord af bemalet træ, plade af hvidbroget marmor, cabriole ben i form af dyrepoter. 19. årh. H. 74,5. Diam. 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/87Lyngby
Kinesisk Qianjiang vase, firsidet, af porcelæn. Signeret Wei Shan Shi (Ren Huanzhang). 19. årh.s slutning. H. 28 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/88Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner ved Gl. Strand med politibetjent og postbud. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 86 x 126.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/89Lyngby
Flisebord af bemalet træ, plade med 20 hollandske fliser af fajance. Fliser 18. årh.s sutning. Bord 20. årh. H. 72. L. 74. D. 61.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/90Aarhus
To figurer af porcelæn i form af soldat i kampuniform og konstabel i flyvevåbnet. B&G. H. 29,5 og 30,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/91Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/92Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/93Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, sekssidet form, dekorerede i emaljefarver. I bunden Tongzhi seglmærke. Monterede til lamper. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/94Aarhus
Carl Nielsen: Parti fra Dyrehaven med udsigt til Eremitageslottet. Sign. Olie på lærred. 66 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/95Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/96Aarhus
En samling kinesisk eksportsølv, bestående af otte dele. 20. årh.s begyndelse. Glasbakke Diam. 12. (8)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/97Lyngby
Frans van Mieris, efter, 18. årh.: Doktorens besøg. Usigneret. Olie på træ. 43 x 32.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/98Glostrup
Nepal tæppe udført i uld og silke. Enkelt design med florale rundeller. 21. årh. 314 × 205.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/99Lyngby
Fransk empire vinkande af sølv. Paris 1809-1819. Vægt 726 g. H. 28 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/100Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske borgerretsforkæmper Martin Luther King, Jr.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/101Lyngby
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 80. B. 62. D. 31.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2436/102Aarhus
Et par franske Charles X opsatser af forgyldt bronze. 19. årh. H. 11. L. 29. Diam. 9,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/103Lyngby
Holger Lübbers: Sejlbåde på et blikstille hav. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 43 x 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/104Aarhus
Biedermeier kommode af mahogni, front med tre skuffer, udskåret med bladværk. Berlin, 19. årh.s begyndelse. H. 82. B. 97. D. 57.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/105Lyngby
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv, prydede med flusstene. Mester Thomas Jensen, Aabenraa og Wolfgang Petersen, Haderslev. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/106Aarhus
Helga Marie Chu: Kystparti fra Chicago. Sign. Olie på lærred. 46 x 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/107Lyngby
Ovalt klapbord med drejelig plade af senere bemalet træ. 19. årh. H. 74. L. 88. B. 75.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/108Aarhus
To venetianske vinglas med stilke i form af søheste. 20. årh. H. 24,5 og 28,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/109Lyngby
Victor Qvistorff: "Fra Stockholm. Aften." Sign. Victor Qvistorff 37. Olie på malepap. 60 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/110Aarhus
Lysekrone af patineret og forgyldt bronze, seks svungne lysarme. Empireform. Cirka 1900. H. cirka 70. Diam. 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/111Lyngby
Dansk sølv bestående af en Louis Seize strøbøsse, sennepskrukke mm. Danmark, 18. årh. Vægt 369 g. H. 10,5-18 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/112Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/113Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af senere bemalet træ, front med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 124. D. 56.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/114Aarhus
Thomas E. A. Hansen: Figur af patineret bronze i form af en siddende kvinde. Sign. TH 1914. H. 20,5.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/115Lyngby
Peter Tom-Petersen: Ærøskøbing Apotek. Sign. Tom-Petersen 1925. Olie på lærred. 65,5 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/116Aarhus
Dansk barok klapbord af massivt egetræ, sarg med skuffe. 18. årh. H. 71,5. B. 100. L. 49/102/155.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/117Lyngby
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 1611 g. L. 152 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/118Aarhus
Johannes Wilhjelm: Fiskere og bønder i købmandens bod. Skagen. Sign. JW. Olie på lærred. 68 x 95.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2436/119Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ, hver med skuffe og paneldør, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 82. B. 42. D. 40. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2436/120Aarhus
Delft fad af fajance, dekoreret i blåt med haveparti. 18. årh. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/121Lyngby
Carl Neumann: Sejlbåde og skibe ud for en kyst i månelys. Sign. C. N. Olie på lærred. 33 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: