2436/244Lyngby
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/245Lyngby
Karl Wieden bordlighter med sølvmontering af A. Michelsen. Med indgraverede navnetræk af hærens øverste ledere. Dateret 25-9-41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/246Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 58 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/247Lyngby
"Musselmalet Helblonde" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (52)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/248Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn, sekssidede, Tongzhi. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/249Lyngby
Fire dele engelsk sølv. 19-21 årh. H. 5-15,5 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/250Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/251Lyngby
Fad af sølv, Svend Toxværd 1955. Vægt 712 g. Diam. 33 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/252Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/253Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/254Lyngby
Tre danske rokoko hovedvandsæg af sølv, 18. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/255Lyngby
"Herregård" bestikdele af sølv. Cohr. Vægt 705 g. (22)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/256Lyngby
Axel Locher: 'Erasmus Montanus' og 'Per Degn'. To figurer. 1523 og 1521. Royal Copenhagen. H. 23 og 24 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/257Lyngby
Tre juleskeer af sølv med emaljearbejde 1915, 1925 og 1935 samt 6 erindringsskeer, Christian IX's 85 års fødselsdag, 1903 A. Michelsen. 12 mokkaskeer. (21)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2436/258Lyngby
To par barokform stager af sølv og sterlingsølv, henholdsvis. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 17 og 18 cm. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/259Lyngby
Et par empireform stager af sterlingsølv, stemplede CH for C. Holm. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/260Lyngby
Årsbestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. (27)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/261Lyngby
En samling sølv mm bestående af diverse teskeer, bægere, æske, små bakker mm. Danmark. Vægt 1025 g. (55)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/262Lyngby
Samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen. (24)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/263Glostrup
Kirman, tæppe, Persien. Blomsterdesign. 20. årh.s slutning. 310 x 205.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/264Glostrup
Peking tæppe, Kina. Enkelt design central vase på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 356 x 277.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/265Lyngby
Et par tallerkner af sølv, Svend Toxværd. Vægt 826 g. Diam. 28 cm. Derudover medfølger fire tallerkner af pletsølv. (2+4)
Vurdering :
2436/266Glostrup
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s anden halvdel. 220 x 137.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/267Lyngby
"Tranquebar" service af fajance, dekoreret i blåt. Aluminia (80)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/268Glostrup
Fereghan tæppe, Persien. Stor skjoldformet medaljon på mørkeblå bund med blomstergrene. 310 x 219.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/269Lyngby
Et par stager af sterlingsølv, A. Dragsted. H. 15 cm. Udfyldte. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/270Lyngby
Tre russiske rejseikoner, heraf ét fragment, af bronze og én dekoreret med emalje. 19. årh. H. fra 12 cm. til 18 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/271Lyngby
Art Deco bordlampe af porcelæn, B&G. H. ekskl. montering 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/272Glostrup
Erivan tæppe, Armenien. Design i klassisk kaukasisk Shirvan stil. 20. årh.s midte. 170 x 123.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/273Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. Ca. 1950-1960. 229 x 150 cm
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/274Lyngby
Samling primært hollandske snustobaksdåser af drevet messing, oval og rund form. Flere med ciseleret dekoration og eller tekst. 18.(/19.) årh. (14)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/275Glostrup
Orientalsk kåbe i ottomansk stil foret med gammelt Uzbekistan silke ikat vævning. Udvendigt tekstil 20. årh./Ikat for. 19. årh.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/276Glostrup
Khasgai nomade hestedækken., sydlige Persien. Originale fletninger som afslutning. 20. årh.s begyndelse. 145 x 142(uden feltninger)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/277Glostrup
To antikke Turkmenske nomade chuwals/opbevaringsposer. Relativt sjældne typer. Begge udført i høj kvalitet.(2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/278Glostrup
Tekke engsi, Turkmenien/Central Asien. 19. årh. 144 x 127.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/279Glostrup
Ersari nomade chuwal(Opbevaringspose), Turkmenien. 19. årh. 180 X 107.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/280Glostrup
To Turkmenske nomadevævninger. Karadashli torba. Design med ni güls. 19. årh. 97 x 41. Samt Yomut asmalyk(kameldekoration). ca. 1900. 112 x 80.(2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/281Lyngby
Kaffeservice af hammerslået sølv med bølget kant og organisk design. Cohr. 1920erne. Vægt 1004 g. H. 9-24 cm. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/282Lyngby
Fire dele sølv. Frankrig og antagelig Danmark. Vægt 826 g. H. 1,5-13 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/283Glostrup
Kashmir silketæppe, India. Medaljondesign. Ca. 2000. 270 x 190.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/284Lyngby
Firdelt inro af lak dekoreret i guld med pinjetræer samt inro med tsubaer. Meiji 1868-1912. (2)
Vurdering :
2436/285Lyngby
To nålehuse af porcelæn, to hovedvandæg af sølv i form af fisk samt hovedvandsæg af pletsølv. 19. årh. (5)
Vurdering :
2436/286Lyngby
En samling diverse rejsebestik. 18.-19. årh. (5 sæt)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/287Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på rød bund. Ca. 1960. 439 x 325.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/288Lyngby
Fem hovedvandæg af sølv. L. fisk 13 cm. H. 6,5-9 cm. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/289Lyngby
Klump af rav. Vægt 301 g. L. 12 cm. B. 7 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/290Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" otte par bouillonkopper med låg af porcelæn. 764. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
2436/291Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, den ene med gennembrudt hals og låg, dekorerede i farver. Mærkede Qianlong, men 20. årh. H. Ca. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/292Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (30)
Vurdering :
2436/293Lyngby
"Blå Vifte" service af porcelæn, dekoreret i blåt. Royal Copenhagen. (67)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/294Lyngby
"Musselmalet" porcelæn samt fire "Mega Mussel" æggebægre. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/295Lyngby
Serie på 54 s/h italienske prospekt- og skulpturfotografier med motiver fra bl.a. Vatikanmuseet, og Firenze. (54).
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/296Lyngby
Kellinghusen urhus, af fajance, dekoreret i farver og modelleret med to kvindebuster mellem blomsterdekorerede pilastre. 18. årh.s slutning. H. 25 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/297Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/298Glostrup
Antik Sarab løber, Persien. Design med seks stiliserede trappemadaljoner omgivet af yderkant med botehs. 1890-1910. 379 x 108 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/299Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/300Lyngby
G.C. Oeder: Flora Danica: Abbildungen Der Pflanzen [...]. Illust. with 698 engraved plates, a few hand coloured. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2436/301Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase, hængende olielampe og talrige dyremotiver på rød bund. Knyttet på silkekæde. Flot kvalitet. 108 x 171
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/302Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Knyttet på silkekæde og konturer med silke. Flot kvalitet. 20. årh.s slutning. 160 x 113.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/303Glostrup
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign og slyngede grene. 20. årh.s slutning. 153 x 102.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/305Glostrup
Shiraz/khasgai kelim, Sydlige Persien. Usædvanlig flot og dekorativ nomadekelim. Ca. 1940-1950. 252 x 139.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/306Glostrup
Tyrkisk bedekelim. 20. årh.s anden halvdel. 170 x 110.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: