2436/57Lyngby
Et par antagelig russiske væglampetter af forgyldt bronze prydede med patinerede rævemaskaroner. 19. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/69Lyngby
Tre Limoges emalje plaketter, antagelig Samson 19. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/129Lyngby
Skrin af rubinrødt glas med forgyldt metal montering. 19. årh. H. 9,5 cm L. 11,5 cm B. 8 cm. Nøgle medfølger
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/141Lyngby
Samling primært hollandske snustobaksdåser af drevet messing, fire med kobbersider. 18.(/19.) årh. (13) Tre messingæsker af senere dato medfølger.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/228Lyngby
Et par stansede og graverede messing putti, holdede stage til lys. Antagelig Frankrig 18/19. årh. H. 38 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/238Lyngby
Blækhus, segldåse, segl og mindestele. 19. årh. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/241Lyngby
Marcus Aurelius som ung. Grand Tour bronzebuste efter antikken. 19. årh.s slutning. H. 15/22 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/244Lyngby
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/274Lyngby
Samling primært hollandske snustobaksdåser af drevet messing, oval og rund form. Flere med ciseleret dekoration og eller tekst. 18.(/19.) årh. (14)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/285Lyngby
To nålehuse af porcelæn, to hovedvandæg af sølv i form af fisk samt hovedvandsæg af pletsølv. 19. årh. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/289Lyngby
Klump af rav. Vægt 301 g. L. 12 cm. B. 7 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/378Lyngby
Engelsk canterbury af mahogni, front med skuffe, beslag og hjul af messing. Regencyform. 20. årh.s begyndelse. H. 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: