2436/120Aarhus
Delft fad af fajance, dekoreret i blåt med haveparti. 18. årh. Diam. 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/220Lyngby
Frugtkurv af fajance, indvendig dekoreret i farver. Utydeligt sign. 18. årh. 18 x 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/221Lyngby
Fad af fajance, dekoreret i farver med blomster og ranker, sign. DP/CB, Coburg? 18. årh.s slutning. Diam. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/222Lyngby
Stort ovalt fad St. Kongensgade af fajance, dekoreret i blåt, Gjerløfs periode. 18. årh. 57 x 43 cm. c4
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/267Lyngby
"Tranquebar" service af fajance, dekoreret i blåt. Aluminia (80)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/296Lyngby
Kellinghusen urhus, af fajance, dekoreret i farver og modelleret med to kvindebuster mellem blomsterdekorerede pilastre. 18. årh.s slutning. H. 25 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/323Aarhus
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på senere sokkel af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/369Aarhus
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan med dyr, religiøse motiver m.m. 18.-20. årh. (46 +2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: