2436/34Aarhus
Karel Sedivy: Parti fra Købmagergade med Rundetårn. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 26 x 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/37Lyngby
Martinus Rørbye: Kystparti fra Schweningen. Usigneret. Dateret Schweningen Den 7. Juni 1834. Bly på papir. 13 x 23.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/67Lyngby
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Usigneret. Radering. Bladstørrelse 21,5 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/207Lyngby
I. T. Hansen: Kanalparti fra Venedig. Sign. I. T. Hansen Venezia, 1891. Vandfarve på papir monteret på malepap. 16 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/210Lyngby
Peter Ilsted: “Hendrik”, 1924. Opus 43. Sign. Peter Ilsted, 100/145. Mezzotinte. Lysmål 69 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/311Aarhus
Jean de Paléologue, efter: "Thèâtre du Palais Royal". Litografisk vintageplakat. Bladstørrelse 80 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/319Aarhus
Johan Blaeu: "Fanum Dianae". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 55 x 66.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/335Aarhus
Johannes Kragh: Sydlandsk parti med hvilende trækdyr under palme. Sign. Kragh. Olie på papir. Lysmål 50 x 65.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/343Aarhus
Ella Heide: Fire partier fra hhv. Skagen og Italien. Sign. EH. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23-26 x 37. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/390Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Gadeparti fra Mygind, Djursland. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 23.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/391Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra et slot. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: