-
2436/3Lyngby
'Sommerfugl' bestik af sølv. Vægt ekskl. dele med stål 5200 g. (152)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2436/9Lyngby
Dansk skønvirke skål af sølv med gennembrydninger, drevet og ciseleret med mælkebøtteblade og blomster. L. Berth, 1908. Vægt 608 g. Diam. 23 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/33Lyngby
'Vindrue' dansk bestik af hammerslået sølv. Diverse mestre. Vægt ekskl. knive 1600 g. I kasse af mahogni. (53)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/48Aarhus
Gorham: "Chantilly". Bestik af sterlingsølv. Udført hos Gorham. Vægt ekskl. dele med stål ca. 3095 g. (74)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/51Lyngby
Art Nouveau lågpokal af sterlingsølv. Marineministeriets Ærespræmie 1910. A. Michelsen. København 1908. Vægt 919 g. H. 37 cm.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2436/75Lyngby
Vinkande af sølv, graveret med vinblade. A. Michelsen. København, 1864. Vægt 438 g. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/81Lyngby
Tresidet bordskål af sølv. Københavns bymærke 1955. Vægt 272 g. L. 19,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/99Lyngby
Fransk empire vinkande af sølv. Paris 1809-1819. Vægt 726 g. H. 28 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/105Lyngby
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv, prydede med flusstene. Mester Thomas Jensen, Aabenraa og Wolfgang Petersen, Haderslev. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/111Lyngby
Dansk sølv bestående af en Louis Seize strøbøsse, sennepskrukke mm. Danmark, 18. årh. Vægt 369 g. H. 10,5-18 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/147Lyngby
Et par danske barok spiseskeer af sølv, indgraveret B MRD 1706. Vægt 100 g. L. 19,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/245Lyngby
Karl Wieden bordlighter med sølvmontering af A. Michelsen. Med indgraverede navnetræk af hærens øverste ledere. Dateret 25-9-41.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/249Lyngby
Fire dele engelsk sølv. 19-21 årh. H. 5-15,5 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/250Lyngby
Engelsk cigaretetui af sterlingsølv, indvendig forgyldt. W I Broadway & Co, Birmingham 1935. Vægt 170 g.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/251Lyngby
Fad af sølv, Svend Toxværd 1955. Vægt 712 g. Diam. 33 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/252Lyngby
Lille tysk barok bæger af sølv. Ej stemplet. 17. årh.s slutning. H. 3,4 cm. Diam. 3,7 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/253Lyngby
Flødekande af lethamret sterlingsølv, Georg Jensen samt sukkerskål af sølv, Aug.Vilh.Andersen, København 1935. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/254Lyngby
Tre danske rokoko hovedvandsæg af sølv, 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/255Lyngby
"Herregård" bestikdele af sølv. Cohr. Vægt 705 g. (22)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/257Lyngby
Tre juleskeer af sølv med emaljearbejde 1915, 1925 og 1935 samt 6 erindringsskeer, Christian IX's 85 års fødselsdag, 1903 A. Michelsen. 12 mokkaskeer. (21)
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2436/258Lyngby
To par barokform stager af sølv og sterlingsølv, henholdsvis. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 17 og 18 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/259Lyngby
Et par empireform stager af sterlingsølv, stemplede CH for C. Holm. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/260Lyngby
Årsbestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. (27)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/261Lyngby
En samling sølv mm bestående af diverse teskeer, bægere, æske, små bakker mm. Danmark. Vægt 1025 g. (55)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/262Lyngby
Samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen. (24)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/265Lyngby
Et par tallerkner af sølv, Svend Toxværd. Vægt 826 g. Diam. 28 cm. Derudover medfølger fire tallerkner af pletsølv. (2+4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/269Lyngby
Et par stager af sterlingsølv, A. Dragsted. H. 15 cm. Udfyldte. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/281Lyngby
Kaffeservice af hammerslået sølv med bølget kant og organisk design. Cohr. 1920erne. Vægt 1004 g. H. 9-24 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/282Lyngby
Fire dele sølv. Frankrig og antagelig Danmark. Vægt 826 g. H. 1,5-13 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/288Lyngby
Fem hovedvandæg af sølv. L. fisk 13 cm. H. 6,5-9 cm. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/394Aarhus
Gigaretetui af sølv graveret med autografer, indvendigt forgyldt. København 1934. L. 11,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: