2436/18Aarhus
Kinesisk tableau af delvis forgyldt og emaljeret sølv i form af miniaturehave. Qing. 19. årh. H. 43.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/24Aarhus
Kinesisk røgelseskar af bronze på tilhørende stand. Mrk. Xuande, men 19. årh. H. 12. Diam. 11.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/39Lyngby
Kinesisk bægervase, gu, af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi (1662-1722) H. 31 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/45Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. I bunden Guangxu (1875-1908) seglmærke og fra perioden. Nu monteret til lampe.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/78Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/87Lyngby
Kinesisk Qianjiang vase, firsidet, af porcelæn. Signeret Wei Shan Shi (Ren Huanzhang). 19. årh.s slutning. H. 28 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/93Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, sekssidet form, dekorerede i emaljefarver. I bunden Tongzhi seglmærke. Monterede til lamper. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/96Aarhus
En samling kinesisk eksportsølv, bestående af otte dele. 20. årh.s begyndelse. Glasbakke Diam. 12. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/123Lyngby
Fire ostindiske tallerkener af porcelæn. Ca. 1800. Diam. 25 cm. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn. Den ene mærket Qianlong. 20. årh. H. 6-8. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/215Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/219Lyngby
Kinesisk celadon vase, cong, med trigram design. Monteret til lampe. H. 27/55 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/227Lyngby
Tre japanske vaser af mixed metal. To med signatur. 20. årh. H. 12, 25 og 39 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/246Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 58 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/248Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn, sekssidede, Tongzhi. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/284Lyngby
Firdelt inro af lak dekoreret i guld med pinjetræer samt inro med tsubaer. Meiji 1868-1912. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/286Lyngby
En samling diverse rejsebestik. 18.-19. årh. (5 sæt)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/291Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, den ene med gennembrudt hals og låg, dekorerede i farver. Mærkede Qianlong, men 20. årh. H. Ca. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/297Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/320Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med legende børn og fohunde. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/322Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/324Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/344Aarhus
Kinesisk kunstner, 20. årh.s begyndelse: En billedserie på tre scrolls med ørne. Malt på silke. Billedfelter 113 x 40. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/352Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, bestående af bordlampe, cikade-bure, flakon m.m. 19.-20. årh. H. 4,5-26. (6)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/385Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: