2436/18Aarhus
Kinesisk tableau af delvis forgyldt og emaljeret sølv i form af miniaturehave. Qing. 19. årh. H. 43.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/24Aarhus
Kinesisk røgelseskar af bronze på tilhørende stand. Mrk. Xuande, men 19. årh. H. 12. Diam. 11.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/78Aarhus
Tibetansk teleskophorn, "Rag Dung", af kobber med montering af sølvholdigt metal. 20. årh. L. 40-95.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/96Aarhus
En samling kinesisk eksportsølv, bestående af otte dele. 20. årh.s begyndelse. Glasbakke Diam. 12. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn. Den ene mærket Qianlong. 20. årh. H. 6-8. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/320Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med legende børn og fohunde. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/322Aarhus
Kinesisk censer af patineret bronze, hanke i form af elefanthoveder. Vægt ca. 365 g. Mærket. 20. årh. H. 4. Diam. 7.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/324Aarhus
Wang Qi, kopi efter: Tre kinesiske plaketter af porcelæn. 20. årh. Hver plakette inkl. ramme 46 x 23. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/344Aarhus
Kinesisk kunstner, 20. årh.s begyndelse: En billedserie på tre scrolls med ørne. Malt på silke. Billedfelter 113 x 40. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/352Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, bestående af bordlampe, cikade-bure, flakon m.m. 19.-20. årh. H. 4,5-26. (6)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/385Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: