-
2436/11Lyngby
Et sæt på ti empire stole af birketræ og frugt træ, med løse sæder af sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. (10)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/17Lyngby
Almuehylde af bemalet træ med fire hylder og udskåret med kerub. 19. årh.s midte. H. 79. B. 79. D. 23
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/20Aarhus
Par rokoko spejle i ramme af forgyldt træ, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 42. B. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/26Aarhus
Et par Louis XVI armstole af forgyldt træ, medaljonformet ryg, udskåret med sløfjer. 18. årh.s slutning. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/29Lyngby
"Zanzibar-kiste" af mørkpoleret træ med nitter af messing. Formentlig fra Shiraz, Persien, ca. 1900. H. 66. L. 127. D. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/32Aarhus
Langbænk af grønmalet fyrretræ. 19. årh. H. 51. B. 33. L. 205.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/35Lyngby
Dansk Louis XVI piedestalskab af senere forgyldt og bemalet træ. 18. årh.s slutning. H. 107. B. 51. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/38Aarhus
Et par armstole af forgyldt træ, udskåret med bladværk og kannelerede ben. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/41Lyngby
Stort empire kaminspejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh.s begyndelse. H. 202. B. 110.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/44Aarhus
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/47Lyngby
Kinesisk Kang bord af hongmu. 19. årh. slutning. H. 28. L. 79. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/59Lyngby
Svensk stenbord med plade af Ölandskalksten. 19. årh.s midte. H. 78. L. 134. B. 81.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2436/62Aarhus
Rejsekuffert indrettet med bøjler, skuffer og rum, beslag af metal. 20. årh.s begyndelse. H. 103. B. 51. D. 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/65Lyngby
George Henry Walton 1867-1933: Arts & Crafts gateleg bord af mahogni. H. 69 cm. B. 26/91 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/71Lyngby
Svensk reol med underskab af bemalet træ. Gustavainsk form, 20. årh. H. 235. B. 112. D. 50.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/74Aarhus
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/77Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ med plader af imiteret sten. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 78. B. 98. D. 50. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2436/80Aarhus
Sidebord af rosentræ, sarg med skuffe og udtræksplade. Transition form. 19. årh. H. 69. B. 38,5. D. 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/83Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ, plade af imiteret sten, front med tre skuffer. Gustaviansk form, 20. årh.s begyndelse og senere. H. 88. B. 94. D. 50.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/86Aarhus
Sidebord af bemalet træ, plade af hvidbroget marmor, cabriole ben i form af dyrepoter. 19. årh. H. 74,5. Diam. 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/89Lyngby
Flisebord af bemalet træ, plade med 20 hollandske fliser af fajance. Fliser 18. årh.s sutning. Bord 20. årh. H. 72. L. 74. D. 61.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/92Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/95Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/101Lyngby
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 80. B. 62. D. 31.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2436/104Aarhus
Biedermeier kommode af mahogni, front med tre skuffer, udskåret med bladværk. Berlin, 19. årh.s begyndelse. H. 82. B. 97. D. 57.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/107Lyngby
Ovalt klapbord med drejelig plade af senere bemalet træ. 19. årh. H. 74. L. 88. B. 75.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/113Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af senere bemalet træ, front med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 124. D. 56.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2436/116Aarhus
Dansk barok klapbord af massivt egetræ, sarg med skuffe. 18. årh. H. 71,5. B. 100. L. 49/102/155.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/119Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ, hver med skuffe og paneldør, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 82. B. 42. D. 40. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2436/128Aarhus
Par franske Directoire armstole af mahogni, rigt udskåret med svaner og bladværk. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/131Lyngby
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770-1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/134Aarhus
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/140Aarhus
Bakkebord med bakke af patineret messing, stel af gråmalet træ. Cirka 1900. H. 56,5. B. 49. L. 67.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/143Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 121. B. 61.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/146Aarhus
Engelsk Georg III spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 18. årh.s. slutning. H. 72. B. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/348Aarhus
Veneziansk spejl i ramme af delvis rosa, forgyldt og klart glas. 20. årh. H. 96. B. 56.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/373Aarhus
Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 18. årh. H. 135. B. 73.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/377Aarhus
Svensk klapbord af gråmalet træ, sider med skuffer. 19. årh. H. 74. L. 38/107/176. B. 119.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: