2436/12Aarhus
Spejl i ramme af delvist forgyldt og bemalet træ og gesso. Cirka 1770. H. 41. B. 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/63Lyngby
Sjælden relief af gips med "Oxer drives til Ofring", efter J. A. Jerichau. L. 148 cm. H. 80 cm. D. 5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/72Aarhus
Lauritz Jensen: Figur af patineret bronze i form af en faun der driller en bjørn. Sign. Lauritz Jensen 1919. H. 22.
Vurdering :
2436/102Aarhus
Et par franske Charles X opsatser af forgyldt bronze. 19. årh. H. 11. L. 29. Diam. 9,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/114Aarhus
Thomas E. A. Hansen: Figur af patineret bronze i form af en siddende kvinde. Sign. TH 1914. H. 20,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/138Aarhus
Par klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer på hvælvede fodstykker. Barokform. 20. årh. H. 25. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/356Aarhus
Fransk præsentérbakke af forgyldt bronze, rigt støbt med figurmotiv og ornamentik. Cirka 1900. H. 5,5. B. 19,5. L. 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/357Aarhus
Fransk prydkande af patineret bronze, hank i form af figur på vædderhoved. Cirka 1900. H. 23.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/358Aarhus
Et par barok stager af patineret messing, snoede stammer. Barokform. 19. årh. H. 24. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/359Aarhus
Et par alterstager af bronzeret metal, tresidet fodstykker med fødder i form af dyrhoveder. 19. årh. H. 48. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/360Aarhus
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Figur af alabast i form af vinterklædt dreng. Sign. Boehm. H. 34.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/361Aarhus
Par franske lysestager af patineret bronze, prydet med liljer af opalineglas. 19./20. årh. H. 37 og 38. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/365Aarhus
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfanger, skovl og ildrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/374Aarhus
En samling baser, bestående af to baser af træ. 19./20. årh. H. 7-17,5. Diam. 10-30. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/384Aarhus
Etagere af metal, ovale hylder opat på rund fod. 20. årh. H. 125. L. 104. B. 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: