-
2436/4Aarhus
Peder Mønsted: Parti med græssende får ved Thorsø. Sign. P. Mønsted, Thorsø 1924. Olie på lærred. 50 x 70,5.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2436/16Aarhus
Ludvig Find: Sommerparti med sejlskibe på sundet og regnbue i horisonten. Olie på kraftig malerplade. 37 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/22Aarhus
Hans Friis: Parti fra Lolland med en vogterdreng. Sign. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/28Aarhus
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk aftenlandskab med fællesmøde i bygden. Sign. Em AP. Olie på plade. 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/40Aarhus
August Thomsen: Kristus velsigner de små børn. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 38 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/46Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Parti fra Skagen Nordstrand. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1939. Olie på lærred. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/52Aarhus
Anthonore Christensen: Voksende hunderoser. Sign. monogram 1915. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 28.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/58Aarhus
Christian Blache: Aftenlys over en fjord med sejlskibe. Sign. Chr. Blache 1918. Olie på lærred. 58 x 94.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/64Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Den tilsandede kirke, Skagen. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1935. Olie på lærred. 56 x 79.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/76Aarhus
Christian Blache: Kystparti fra Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1912. Olie på lærred. 35 x 59.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2436/82Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/88Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner ved Gl. Strand med politibetjent og postbud. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 86 x 126.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/94Aarhus
Carl Nielsen: Parti fra Dyrehaven med udsigt til Eremitageslottet. Sign. Olie på lærred. 66 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/106Aarhus
Helga Marie Chu: Kystparti fra Chicago. Sign. Olie på lærred. 46 x 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/112Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/118Aarhus
Johannes Wilhjelm: Fiskere og bønder i købmandens bod. Skagen. Sign. JW. Olie på lærred. 68 x 95.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2436/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Fiskere i Middelhavet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på plade. 23 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/130Aarhus
Gerhard Heilmann: Sommerstemning i Dyrehaven. I baggrunden sejlskibe på Øresund. Sign. Olie på lærred. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/136Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Parti med krydseren “Valkyrien” ud for Vigo i Spanien. Sign. Olie på lærred. 29 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/142Aarhus
Vilhelm Petersen: Nordsjællandsk kystparti med fiskerhus. Sign. VP. Olie på lærred. 60 x 84.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/309Aarhus
Hans Christian Bærenholdt: En kvinde med sytøj. Sign. H.C.B. 1919. Olie på malepap. 32 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/310Aarhus
S. C. Bjulf: Blomstersælgersker på Israels Plads. Sign. S.C. Bjulf. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/312Aarhus
Tysk maler, 19. årh.: Landskab med personer og køer ved en sø. Sign. monogram. Olie på træ. 16 x 21.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/313Aarhus
Arthur Trevor Haddon: Folkeliv i en Nordafrikansk by. Sign. Trevor Haddon. Olie på lærred. 76 x 63.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/314Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s. begyndelse: Et par karikerede portrætter. Usignerede. Olie på lærred. U.r. 57,5 x 41. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/315Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 102 x 152.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/316Aarhus
John Puller: Ved et kloster. Sign. John Puller. Olie på lærred. 43 x 32.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2436/325Aarhus
Vilhelm Pacht: Aftenlandskab med solnedgang. Sign. Vilh. Pacht, 2 juni 1901. Olie på lærred. 16 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/326Aarhus
John Lübschitz: Søndagssysler i haven en sommerdag. Sign. J. Lüb. 89. Pastel på papir. Lysmål 45 x 57.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/327Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med klaverspillende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 30 x 37.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/328Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med syende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 36 x 31.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/329Aarhus
Georg Seligmann: Parti fra en blomstrende have, i baggrunden et hvidt hus. G. Seligman 1914. Olie på lærred. 62 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/330Aarhus
Georg Seligmann (Efter Carl Bloch): Portræt af Fanny Henriques (1829-1914). Sign. Olie på lærred. 69 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/331Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Malka Salomonsen. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 32 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/332Aarhus
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/333Aarhus
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/334Aarhus
Peder Knudsen: Parti fra Dragsholm Slotspark. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 59 x 87.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/336Aarhus
Kai Drews: Kystparti med en badebro. Sign. K. Drews 1935. Olie på lærred. 32 x 47.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/337Aarhus
Karl Bender (Efter Jacques François Carabain): "The Werner Chapel in Oberwesel". Sign. Olie på træ 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/338Aarhus
Johann Wilhelm Julius Köhnholz: Ved en palmekyst en overskyet dag. Sign. Olie på lærred. 74 x 115. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/339Aarhus
Fransk maler, 19. årh.s slutning: Fransk gårdeksteriør. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 26.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/340Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: To drenge i en port. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/341Aarhus
Clara Lenz: Almueinteriør med med to kvinder ved døråbningen. Sign. Cl. Lenz, Lübeck 95. Olie på lærred. 131 x 96.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2436/342Aarhus
Torsten Kruse: "Passing giants". Sign. T Kruse 96/04. Olie på lærred. 67 x 122.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/346Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Dyrehaven med Peter Lieps hus. Sign. C. Hornung-Jensen. Olie på malepap. 25 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/347Aarhus
C. Hornung-Jensen: Fra en have i Langesø Plantage. Sign. C. Hornung-Jensen, 56. Olie på malepap. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/349Aarhus
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/350Aarhus
C. Hornung-Jensen: Gårdeksteriør med fritgående høns ved en brønd. Sign. Olie på lærred. 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/351Aarhus
Torsten Kruse: Marine med skibet "Moshulu". Sign. T Kruse. 99. Olie på lærred. 78 x 103.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/366Aarhus
Johan Rohde: Kongeporten ved Kastellet. Sign. Johan Rohde, 1890. Olie på lærred. 68 x 85.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2436/367Aarhus
August Fischer: En fisker ved Lago Maggiore. Sign. Aug. Fischer, 1900. Olie på lærred. 24 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/368Aarhus
Godfred Christensen: Fiskerbåde ved Lago Maggiore. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/380Aarhus
Hans Gyde Petersen: Parti fra Dyrehaven. Sign. Gyde Petersen. Olie på lærred. 78 x 106.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/382Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Norsk fjordparti. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/383Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med solnedgang over et oprørt hav. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 69 x 106.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/387Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Kystparti med klipper. Sign. BH 08. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/388Aarhus
Elisabeth Schiøtt: Landskab med en skrænt. Signeret Elis S. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2436/392Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skovparti med råvildt i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2436/393Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: