2436/212Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En soldat strækker sig. Utydelig sign. Olie på lærred monteret på plade. 55 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/214Lyngby
N. P. Rasmussen: Opstilling med en vase med margueritter. Sign. monogram Søndag 19 Febr. 1911. Olie på malepap. 36 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/309Aarhus
Hans Christian Bærenholdt: En kvinde med sytøj. Sign. H.C.B. 1919. Olie på malepap. 32 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/310Aarhus
S. C. Bjulf: Blomstersælgersker på Israels Plads. Sign. S.C. Bjulf. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/312Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/313Aarhus
Arthur Trevor Haddon: Folkeliv i en Nordafrikansk by. Sign. Trevor Haddon. Olie på lærred. 76 x 63.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/314Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s. begyndelse: Et par karikerede portrætter. Usignerede. Olie på lærred. U.r. 57,5 x 41. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/315Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 102 x 152.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/316Aarhus
John Puller: Ved et kloster. Sign. John Puller. Olie på lærred. 43 x 32.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2436/325Aarhus
Vilhelm Pacht: Aftenlandskab med solnedgang. Sign. Vilh. Pacht, 2 juni 1901. Olie på lærred. 16 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/326Aarhus
John Lübschitz: Søndagssysler i haven en sommerdag. Sign. J. Lüb. 89. Pastel på papir. Lysmål 45 x 57.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/327Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med klaverspillende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/328Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med syende pige. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 36 x 31.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/329Aarhus
Georg Seligmann: Parti fra en blomstrende have, i baggrunden et hvidt hus. G. Seligman 1914. Olie på lærred. 62 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/330Aarhus
Georg Seligmann (Efter Carl Bloch): Portræt af Fanny Henriques (1829-1914). Sign. Olie på lærred. 69 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/331Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Malka Salomonsen. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 32 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/332Aarhus
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/333Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/334Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/336Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/337Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/338Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/339Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/340Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/341Aarhus
Clara Lenz: Almueinteriør med med to kvinder ved døråbningen. Sign. Cl. Lenz, Lübeck 95. Olie på lærred. 131 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/342Aarhus
Torsten Kruse: "Passing giants". Sign. T Kruse 96/04. Olie på lærred. 67 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/346Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Dyrehaven med Peter Lieps hus. Sign. C. Hornung-Jensen. Olie på malepap. 25 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/347Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/349Aarhus
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/350Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/351Aarhus
Torsten Kruse: Marine med skibet "Moshulu". Sign. T Kruse. 99. Olie på lærred. 78 x 103.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/366Aarhus
Johan Rohde: Kongeporten ved Kastellet. Sign. Johan Rohde, 1890. Olie på lærred. 68 x 85.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/367Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/368Aarhus
Godfred Christensen: Fiskerbåde ved Lago Maggiore. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/380Aarhus
Hans Gyde Petersen: Parti fra Dyrehaven. Sign. Gyde Petersen. Olie på lærred. 78 x 106.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/382Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/383Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/387Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/388Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/392Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/393Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: