2436/1Lyngby
Svend Hammershøi: Helligåndskirken. 1935. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 78.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2436/4Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/7Lyngby
Oscar Björck: Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på malepap. 31 x 23.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/13Lyngby
Vilhelm Petersen: Udsigt mod en landsbykirke. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 57,5 x 81,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/16Aarhus
Ludvig Find: Sommerparti med sejlskibe på sundet og regnbue i horisonten. Olie på kraftig malerplade. 37 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/19Lyngby
Knud Larsen: "I Udkanten af Skoven, Aften". Sign. monogram 1898. Olie på lærred. 76 x 98.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/22Aarhus
Hans Friis: Parti fra Lolland med en vogterdreng. Sign. Olie på papir monteret på malepap. 24 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/25Lyngby
Olga Alexandrova: Udsigt til en skovbund med blomstrende krokusser. Sign. Olga. Olie på malepap. 33 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/28Aarhus
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk aftenlandskab med fællesmøde i bygden. Sign. Em AP. Olie på plade. 26 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/31Lyngby
Christian Zacho: Landskab med solen, der går ned bag træerne. Sign. Chr. Zacho 1906. Olie på lærred. 118 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/40Aarhus
August Thomsen: Kristus velsigner de små børn. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 38 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/43Lyngby
Robert Watson: Bjerggeder. Sign. R. Watson 1897. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/46Aarhus
Laurits Schmidt-Nielsen: Parti fra Skagen Nordstrand. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1939. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/49Lyngby
Dansk maler, 19. årh.s midte: Blomstrende snerler med sommerfugle. Sign. Julie Holm 1841. Olie på træ. 41 x 29,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/52Aarhus
Anthonore Christensen: Voksende hunderoser. Sign. monogram 1915. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 28.
Vurdering :
2436/55Lyngby
Vurdering :
2436/58Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/61Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/64Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/73Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/76Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/79Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/82Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/85Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/88Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner ved Gl. Strand med politibetjent og postbud. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 86 x 126.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/91Lyngby
Vurdering :
2436/94Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/97Lyngby
Frans van Mieris, efter, 18. årh.: Doktorens besøg. Usigneret. Olie på træ. 43 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/103Lyngby
Holger Lübbers: Sejlbåde på et blikstille hav. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 43 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/106Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/109Lyngby
Victor Qvistorff: "Fra Stockholm. Aften." Sign. Victor Qvistorff 37. Olie på malepap. 60 x 80.
Vurdering :
2436/112Aarhus
Vurdering :
2436/115Lyngby
Peter Tom-Petersen: Ærøskøbing Apotek. Sign. Tom-Petersen 1925. Olie på lærred. 65,5 x 50.
Vurdering :
2436/118Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/121Lyngby
Carl Neumann: Sejlbåde og skibe ud for en kyst i månelys. Sign. C. N. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Fiskere i Middelhavet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på plade. 23 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/127Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/130Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/133Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/136Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Parti med krydseren “Valkyrien” ud for Vigo i Spanien. Sign. Olie på lærred. 29 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/139Lyngby
Dansk maler, 19. årh.'s midte: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 24,5 x 21.
Vurdering :
2436/142Aarhus
Vilhelm Petersen: Nordsjællandsk kystparti med fiskerhus. Sign. VP. Olie på lærred. 60 x 84.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/145Lyngby
Carl Baagøe: Marine med skibe i havsnød. Sign. Carl Baagøe 82. Olie på lærred. 22,5 x 33.
Vurdering :
2436/193Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/194Lyngby
Godfred Christensen: "Fra Bugten ved Laven, Juel Sø". Sign. G. C. 14. Olie på lærred. 36,5 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/196Lyngby
I. H. Brandt: Marine med sejlskib i sol. Sign. I. H. Brandt 1916. Olie på lærred. 28,5 x 41,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/197Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra syden med udsigt til bjerge. Usigneret. Olie på papir. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/198Lyngby
Carl Bille: Kystparti med hjemvendte fiskere. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 19 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/199Lyngby
Vilhelm Kyhn: En rødmende himmel spejles i vandet. Sign. monogram 75. Olie på lærred. 18 x 30,5.
Vurdering :
2436/200Lyngby
Godfred Christensen: "Fra Stranden ved Kjetterupgaard". Sign. G. C. 1898. Olie på lærred monteret på træ. 24 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/201Lyngby
Poul Friis Nybo: Parti fra Asserbo med udsigt til en mølle. Sign. Friis Nybo, Asserbo. Olie på lærred. 41 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/203Lyngby
Carl Bille: Kystparti med optrukne sejlskibe. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 24,5 x 34,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/204Lyngby
Hans Kruuse: Parti fra Københavns kanal med udsigt til Sankt Nikolaj Kirke. Sign. H. Kruuse. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/205Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Studie af en Italiensk fårehyrde holdende et lam. Usigneret. Bly og olie på malepap. 25,5 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/206Lyngby
Godfred Christensen: Marklandskab med grå skyer i horisonten. Sign. G. C. 06. Olie på lærred. 26,5 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/208Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/209Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti med en fisker, der vender hjem ved solnedgang. Usigneret. Olie på lærred. 26,5 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/211Lyngby
Georg Valdemar Gundorff: Parti fra Christianshavn. Sign. Gundorff 1919. Olie på lærred. 59 x 72,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/212Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/214Lyngby
N. P. Rasmussen: Opstilling med en vase med margueritter. Sign. monogram Søndag 19 Febr. 1911. Olie på malepap. 36 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: