-
2432/869Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og fire hjul, betrukket med brunt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/870Aarhus
Arne Jacobsen: Skal til “Ægget” betrukket med patineret cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/871Aarhus
Hans J. Wegner: “AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/872Aarhus
Ebbe Sadolin m.fl.: To vaser af stentøj, dekoreret i brune glasurer, den ene dråbeformet. H. 21,5 og 19. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/873Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. 1975. Sign. Mogens Andersen 75, 62/90. Litografi. Lysmål 68 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/874Aarhus
Loui Michael: Surrealistisk komposition. 1984. Sign. monogram. Mixed media. 28 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/875Aarhus
Mogens Koch: Tre bogkasser af teak med én tilhørende sokel. H./B. 76. D. 27,5. Sokkel: H. 5. B. 76. D. 27,5. (4)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2432/876Aarhus
Per Flemming: Folkeliv på en gågade. Sign. PF. Olie på lærred. 80 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/877Aarhus
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/878Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 158.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/879Aarhus
Kurt Østervig: "Jagtstol". Lænestol med stel af massiv eg, udspændt med kernelæder. K.P. Jørgensens Møbler.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2432/880Aarhus
Arne Norell: “Scirocco”. Safaristol af palisander. Sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret brunt kernelæder.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/881Aarhus
Maarten Baas: "Smoke". Tre armstole af brændt træ og epoxyresin, betrukket med sort skind. Udført hos Moooi. (3)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2432/882Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/883Aarhus
Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar"/"40 Years of Danish Furniture Design". København 1987. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2432/885Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Usign. To raderinger. Bladstørrelse hver 64 x 53. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/886Aarhus
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/887Aarhus
Mogens Balle, Christian Dotremont: Komposition. Sign. Balle, Dotremont. Litografi. Lysmål 48 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/888Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par puffer af bejdset træ med grønt møbelstof. 1930-40'erne. H. 38. L. 60. B. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/889Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 85, 13/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/890Aarhus
Fog & Mørup: Loftlampe med stel af patineret messing. 1940-50'erne. H. 55. Diam. 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/891Aarhus
Thorvald Bindesbøll: Et par lysestager af terrakotta støbt med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/892Aarhus
Ubekendt design: Art Deco vægur af patineret messing og sortlakeret træ. 1930'erne. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/893Aarhus
Odd Moe: Uden titel. Sign. på bagsiden Odd Moe, 98. Olie på lærred. 80 x 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/894Aarhus
Karin Lanng: Landskab med bevoksning. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 50 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/895Aarhus
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Tuschlavering på papir. Bladmål 27,5 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/896Aarhus
Thomas Laurits Jørgensen: En stående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 120 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/897Aarhus
Arne Bang: Kugleformet kande af stentøj, modelleret med fabeldyr i relief. Sign. monogram. H. 15,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/898Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2432/899Aarhus
Svensk design: Bordlampe af tin med stamme af bejdset træ. Udført og mærket hos Svenskt Tenn. 1938. H. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/900Aarhus
Dansk møbeldesign: Asymmetrisk sofabord af massiv eg. 1960-70'erne. H. 60,5. L. 155. B. 73.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/902Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/906Aarhus
Lasse Winsløw: Vintermotiv med en gående kvinde på en vej. Sign. Lasse Winsløw, 1953. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/907Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret to-personers sofa i svungen form med ben af bøg. 1950'erne. L. 153.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/908Aarhus
Nils Kähler: Vase og fad af stentøj, delvist dekoreret med blå og rød glasur. Sign. H. 25. B. 14. H. 7. Diam. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2432/917Aarhus
Dansk møbeldesign: Magasinholder af teak, udspændt med patineret cognacfarvet skind. H. 40. B. 40. D. 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/918Aarhus
Dansk møbeldesign: Sofabord af mahogni med let svungen sarg. 1940-50'erne. H. 55. L. 85. B. 45.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2432/919Aarhus
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/920Aarhus
Finn Juhl: "Pelikanen". Lænestol med ben af valnød, betrukket med lys og mørkegrå uld. Udført hos Onecollection.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2432/922Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/923Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 258". Daybed af eg, betrukket med blåt uld. Udført hos Getama. L. 205.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/924Aarhus
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: Et par skabe af mahogni. Udført hos HG Furniture. H. 112. B. 100,5. D. 36. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2432/925Aarhus
Le Corbusier: "LC 1". Armstol med stel af forkromet stål, armlæn af sort kernelæder. Betrukket med ponyskind.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2432/926Aarhus
Vilhelm Wohlert, Jørgen Bo: "Louisiana". Pendel af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/927Aarhus
Vilhelm Lauritzen: "Radiohuspendel". Pendel af opalglas med wireophæng. Louis Poulsen. H. 38. Diam. 35.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/928Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af bøg, betrukket med rødt velour. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/929Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/930Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst møbelstof. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/931Aarhus
Søren E. Hansen: Sybord af bejdset bøg. Top med skindsamlinger og to opklappelige låg.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/932Aarhus
Voss design: Standerlampe af sortlakeret metal med mellemstykke af teak. Model 1715. 1950'erne. H. 155.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/933Aarhus
Mogens Koch: Skab og bogkasse af massiv mahogni. Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/934Aarhus
Tadaomi Mizunoe: "Book Chair". Tre stole med stel af bøg og teak. Udført hos Tendo. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2432/941Aarhus
Kræsten Iversen: Vinterparti med solnedgang. Sign. K.I. Olie på lærred. 91 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/944Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på fire stole af teak med massive kopstykker. Sæder betrukket med skai. 1960'erne. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/945Aarhus
Ubekendt design: Bordlampe af patineret messing og sortlakeret metal med indstillelig skærm og arm. 1950'erne.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: