-
2432/860Aarhus
Børge Mogensen: Skænk og bogkasse af palisander med to låger. H. 73,5. B. 122. D. 44. Og H. 133. B. 122. D. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/861Aarhus
Børge Mogensen: Øreklapstol og skammel med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/862Aarhus
"Lyngby vase". Fire vaser af blanc de chine. Modellerede med vertikale riller. Lyngby Porcelæn. H. 12,5-25,5. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2432/863Aarhus
J.V. Martin: "Nedbrydning af gamle elementer - fortsæt til nye findes". 1975. Sign. Olie på Lærred. 100 x 90.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/864Aarhus
Frank Hammershøj: "Den hvide stol". 1982. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. 75 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2432/865Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: To-personers sofa af palisander, betrukket med lyst brunt skind. 1960-70'erne. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/866Aarhus
Børge Mogensen: Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. H. 93,5. B. 122. D. 44.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2432/867Aarhus
Dansk møbeldesign: Kommode af palisander med seks skuffer. Udført hos Munch Møbler. H. 111,5. B. 90. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/868Aarhus
Niels O. Møller: Fire stole af teak, sæde og ryg betrukket med nistret uld. Udført hos J. L. Møller. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/869Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og fire hjul, betrukket med brunt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/870Aarhus
Arne Jacobsen: Skal til “Ægget” betrukket med patineret cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/871Aarhus
Hans J. Wegner: “AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/872Aarhus
Ebbe Sadolin m.fl.: To vaser af stentøj, dekoreret i brune glasurer, den ene dråbeformet. H. 21,5 og 19. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/873Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. 1975. Sign. Mogens Andersen 75, 62/90. Litografi. Lysmål 68 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/874Aarhus
Loui Michael: Surrealistisk komposition. 1984. Sign. monogram. Mixed media. 28 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/875Aarhus
Mogens Koch: Tre bogkasser af teak med én tilhørende sokel. H./B. 76. D. 27,5. Sokkel: H. 5. B. 76. D. 27,5. (4)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2432/876Aarhus
Per Flemming: Folkeliv på en gågade. Sign. PF. Olie på lærred. 80 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/877Aarhus
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/878Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 158.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/879Aarhus
Kurt Østervig: "Jagtstol". Lænestol med stel af massiv eg, udspændt med kernelæder. K.P. Jørgensens Møbler.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2432/880Aarhus
Arne Norell: “Scirocco”. Safaristol af palisander. Sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret brunt kernelæder.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/881Aarhus
Maarten Baas: "Smoke". Tre armstole af brændt træ og epoxyresin, betrukket med sort skind. Udført hos Moooi. (3)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2432/882Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/883Aarhus
Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar"/"40 Years of Danish Furniture Design". København 1987. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2432/884Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af satinbørstet rustfrit stål, kvadratisk top af grå marmor.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/885Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Usign. To raderinger. Bladstørrelse hver 64 x 53. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/886Aarhus
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/887Aarhus
Mogens Balle, Christian Dotremont: Komposition. Sign. Balle, Dotremont. Litografi. Lysmål 48 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/888Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par puffer af bejdset træ med grønt møbelstof. 1930-40'erne. H. 38. L. 60. B. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/889Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 85, 13/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/890Aarhus
Fog & Mørup: Loftlampe med stel af patineret messing. 1940-50'erne. H. 55. Diam. 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/891Aarhus
Thorvald Bindesbøll: Et par lysestager af terrakotta støbt med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/892Aarhus
Ubekendt design: Art Deco vægur af patineret messing og sortlakeret træ. 1930'erne. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/893Aarhus
Odd Moe: Uden titel. Sign. på bagsiden Odd Moe, 98. Olie på lærred. 80 x 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/894Aarhus
Karin Lanng: Landskab med bevoksning. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 50 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/895Aarhus
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Tuschlavering på papir. Bladmål 27,5 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/896Aarhus
Thomas Laurits Jørgensen: En stående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 120 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/897Aarhus
Arne Bang: Kugleformet kande af stentøj, modelleret med fabeldyr i relief. Sign. monogram. H. 15,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/898Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2432/899Aarhus
Svensk design: Bordlampe af tin med stamme af bejdset træ. Udført og mærket hos Svenskt Tenn. 1938. H. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/900Aarhus
Dansk møbeldesign: Asymmetrisk sofabord af massiv eg. 1960-70'erne. H. 60,5. L. 155. B. 73.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/901Lyngby
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik, Lisa Engqvist: Fem dele stentøj og porcelæn. (5)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2432/902Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/903Lyngby
Frits Henningsen: Sidebord med ben af bøg og top af mahogni. Top ilagt kakler. H. 75. L. 83. B. 53.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/904Lyngby
Nils Koppel, Eva Koppel: Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. 1950'erne. L. 175.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/905Lyngby
Børge Mogensen: Et par Lænestole med medestel af mahogni. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/906Aarhus
Lasse Winsløw: Vintermotiv med en gående kvinde på en vej. Sign. Lasse Winsløw, 1953. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/907Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret to-personers sofa i svungen form med ben af bøg. 1950'erne. L. 153.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/908Aarhus
Nils Kähler: Vase og fad af stentøj, delvist dekoreret med blå og rød glasur. Sign. H. 25. B. 14. H. 7. Diam. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2432/909Lyngby
William Watting: Skrivebord mahogni. Front med ti skuffer, Bagtil med jalousilukke, indvendig med hylder.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2432/910Lyngby
Bernt: Modulsofa med stel af stål, bestående af fem sofasektioner. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt uld. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/911Lyngby
Dansk møbeldesign: Lille kommode af palisander. Udført 1960'erne. H. 70. L. 60. D. 35.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2432/912Lyngby
Erling Christoffersen, Bjørli Lundin, Flemming Sten Jensen: "Airport". Bænk af mahogni. To ryglæn af forkromet stål.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/913Lyngby
Rainer Daumiller: Fire armstole af massiv fyr. Udført 1970'erne hos Hirtshals Savværk. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/914Lyngby
Dansk møbeldesign: Fritstående tre-pers. sofa med stel af eg. Betrukket med lyst stribet uld. L. 188.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2432/915Lyngby
Dansk design: Justerbar bordlampe af patineret messing, samt hvidlakeret skærm og base. H. 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2432/916Lyngby
Dansk snedkermester: Stort spisebord af teak. H. 74. L. 209. D. 99.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/917Aarhus
Dansk møbeldesign: Magasinholder af teak, udspændt med patineret cognacfarvet skind. H. 40. B. 40. D. 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/918Aarhus
Dansk møbeldesign: Sofabord af mahogni med let svungen sarg. 1940-50'erne. H. 55. L. 85. B. 45.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2432/919Aarhus
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/920Aarhus
Finn Juhl: "Pelikanen". Lænestol med ben af valnød, betrukket med lys og mørkegrå uld. Udført hos Onecollection.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2432/921Lyngby
Svend Wiig Hansen: Komposition. Sign. S. Wiig Hansen. Tusch på papir. Bladstørrelse 24 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: