-
2432/943
Børge Mogensen: To pers. sofa med ben af nøddetræ. Betrukket med rød/brunt skind. L. 158.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2432/941
Kræsten Iversen: Vinterparti med solnedgang. Sign. K.I. Olie på lærred. 91 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2432/940
Pablo Picasso: "L'Ecuyère", 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Litografi. Lysmål 54 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2432/938
Jim Dine: "Nancy Outside in July VI". Sign. Radering i farver. Bladstørrelse 90 x 63. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2432/934
Tadaomi Mizunoe: "Book Chair". Tre stole med stel af bøg og teak. Udført hos Tendo. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2432/932
Voss design: Standerlampe af sortlakeret metal med mellemstykke af teak. Model 1715. 1950'erne. H. 155.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
460 DKK -
2432/931
Søren E. Hansen: Sybord af bejdset bøg. Top med skindsamlinger og to opklappelige låg.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/930
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst møbelstof. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2432/929
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2432/928
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af bøg, betrukket med rødt velour. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2432/927
Vilhelm Lauritzen: "Radiohuspendel". Pendel af opalglas med wireophæng. Louis Poulsen. H. 38. Diam. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2432/926
Vilhelm Wohlert, Jørgen Bo: "Louisiana". Pendel af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
320 DKK -
2432/924
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: Et par skabe af mahogni. Udført hos HG Furniture. H. 112. B. 100,5. D. 36. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2432/923
Hans J. Wegner: "GE 258". Daybed af eg, betrukket med blåt uld. Udført hos Getama. L. 205.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2432/919
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2432/913
Rainer Daumiller: Fire armstole af massiv fyr. Udført 1970'erne hos Hirtshals Savværk. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2432/915
Dansk design: Justerbar bordlampe af patineret messing, samt hvidlakeret skærm og base. H. 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/914
Dansk møbeldesign: Fritstående tre-pers. sofa med stel af eg. Betrukket med lyst stribet uld. L. 188.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2432/912
Erling Christoffersen, Bjørli Lundin, Flemming Sten Jensen: "Airport". Bænk af mahogni. To ryglæn af forkromet stål.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2432/910
Bernt: Modulsofa med stel af stål, bestående af fem sofasektioner. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt uld. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2432/911
Dansk møbeldesign: Lille kommode af palisander. Udført 1960'erne. H. 70. L. 60. D. 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/909
William Watting: Skrivebord mahogni. Front med ti skuffer, Bagtil med jalousilukke, indvendig med hylder.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2432/903
Frits Henningsen: Sidebord med ben af bøg og top af mahogni. Top ilagt kakler. H. 75. L. 83. B. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2432/908
Nils Kähler: Vase og fad af stentøj, delvist dekoreret med blå og rød glasur. Sign. H. 25. B. 14. H. 7. Diam. 26. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2432/907
Dansk møbeldesign: Overpolstret to-personers sofa i svungen form med ben af bøg. 1950'erne. L. 153.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2432/904
Nils Koppel, Eva Koppel: Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. 1950'erne. L. 176.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2432/895
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Tuschlavering på papir. Bladmål 27,5 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2432/902
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2432/900
Dansk møbeldesign: Asymmetrisk sofabord af massiv eg. 1960-70'erne. H. 60,5. L. 155. B. 73.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2432/899
Svensk design: Bordlampe af tin med stamme af bejdset træ. Udført og mærket hos Svenskt Tenn. 1938. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/898
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2432/897
Arne Bang: Kugleformet kande af stentøj, modelleret med fabeldyr i relief. Sign. monogram. H. 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2432/896
Thomas Laurits Jørgensen: En stående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 120 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2432/893
Odd Moe: Uden titel. Sign. på bagsiden Odd Moe, 98. Olie på lærred. 80 x 90.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2432/892
Ubekendt design: Art Deco vægur af patineret messing og sortlakeret træ. 1930'erne. Diam. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/891
Thorvald Bindesbøll: Et par lysestager af terrakotta støbt med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/889
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 85, 13/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2432/887
Mogens Balle, Christian Dotremont: Komposition. Sign. Balle, Dotremont. Litografi. Lysmål 48 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2432/888
Dansk møbeldesign: Et par puffer af bejdset træ med grønt møbelstof. 1930-40'erne. H. 38. L. 60. B. 35. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2432/885
Mogens Andersen: To kompositioner. Usign. To raderinger. Bladstørrelse hver 64 x 53. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2432/880
Arne Norell: “Scirocco”. Safaristol af palisander. Sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret brunt kernelæder.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2432/884
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af satinbørstet rustfrit stål, kvadratisk top af grå marmor.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2432/882
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2432/881
Maarten Baas: "Smoke". Tre armstole af brændt træ og epoxyresin, betrukket med sort skind. Udført hos Moooi. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2432/856
Børge Mogensen: Fritstående skrivebord af eg samt tilhørende skuffemodul. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2432/878
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 158.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2432/877
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2432/876
Per Flemming: Folkeliv på en gågade. Sign. PF. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/875
Mogens Koch: Tre bogkasser af teak med én tilhørende sokel. H./B. 76. D. 27,5. Sokkel: H. 5. B. 76. D. 27,5. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2432/874
Loui Michael: Surrealistisk komposition. 1984. Sign. monogram. Mixed media. 28 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2432/863
J.V. Martin: "Nedbrydning af gamle elementer - fortsæt til nye findes". 1975. Sign. Olie på Lærred. 100 x 90.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2432/873
Mogens Andersen: Uden titel. 1975. Sign. Mogens Andersen 75, 62/90. Litografi. Lysmål 68 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2432/872
Ebbe Sadolin m.fl.: To vaser af stentøj, dekoreret i brune glasurer, den ene dråbeformet. H. 21,5 og 19. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/871
Hans J. Wegner: “AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2432/870
Arne Jacobsen: Skal til “Ægget” betrukket med patineret cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2432/869
Arne Jacobsen: "Syveren". Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og fire hjul, betrukket med brunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2432/868
Niels O. Møller: Fire stole af teak, sæde og ryg betrukket med nistret uld. Udført hos J. L. Møller. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2432/867
Dansk møbeldesign: Kommode af palisander med seks skuffer. Udført hos Munch Møbler. H. 111,5. B. 90. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2432/866
Børge Mogensen: Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. H. 93,5. B. 122. D. 44.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2432/834
Tadashi Nakayama: "Two horses into the thunder". Sign. T. Nakayama 1963, 38/65. Træsnit. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2432/862
"Lyngby vase". Fire vaser af blanc de chine. Modellerede med vertikale riller. Lyngby Porcelæn. H. 12,5-25,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK