-
2432/792Aarhus
Holger Jacobsen: Opstilling. Sign. Holger Jacobsen-53. Olie på lærred. 73 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2432/793Aarhus
Anders Pehrson: "Bumling". Standerlampe af messing. Udført hos Ateljé Lyktan, Åhus. H. 132.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/795Aarhus
Sven Dalsgaard: "Meinert Fuglebakkevej 84". Sign. Sven Dalsgaard 1975. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2432/796Aarhus
Aage Gitz-Johansen: To kompositioner. Ene sign. Blæk på papir. Bladstørrelse 31 x 42 og 31 x 44. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2432/798Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/799Aarhus
Ubekendt kunstner, 20.-21. årh.: Uden titel. Usigneret. Skulptur af udskoret Masurbirk. H. 27. B. 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2432/800Aarhus
Emil Stejnar: "Snowball". Pendel af messing med blomster og perler af glas. Rupert Nikoll. 1950-60'erne. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2432/801Aarhus
Kresten Krestesen: Losning på Aarhus Havn. Sign. KK. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/802Aarhus
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal. Louis Poulsen. H. 131.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/803Aarhus
Walasse Ting: Liggende kvinde. 1977. Sign. Ting 77, 5/100. Litografi. Lysmål 69 x 98.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/804Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 290S" og "GE 330". To skamler af eg og teak. Udført hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/805Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par etageres af bejdset bøg med hylder af nøddetræ. 1940'erne. H. 63. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/806Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/807Aarhus
Odd Moe: Uden titel. To kompositioner. Sign. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse hver 58 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2432/808Aarhus
Hans Christian Andersen: Sidebord af palisander med blå/brun glaserede fliser. 1960erne. H. 37. Diam. 48,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/811Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". Et par højryggede lænestole af eg, løse hynder med lyst uld. Udført hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/812Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". To-personers sofa af eg, løse hynder med lyst uld. Udført hos Getama. L. 153.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/813Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 290/2”. To-personers sofa af teak. Løse hynder med brunt nistret uld. Udført hos Getama.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2432/814Aarhus
Hans J. Wegner: "PP 33". Sybord af massiv mahogni. Udført hos PP Møbler. H. 61. L. 65/120. B. 58.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2432/815Aarhus
Tue Poulsen: Rektangulært sofabord med stel af wengé, top ilagt fliser af stentøj. Sign. Tue. H. 54,5. L. 155. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/816Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". Et par højryggede lænestole af eg, løse hynder med lyst uld. Udført hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2432/820Aarhus
Dansk møbeldesign: Fritstående tre-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Udført hos Stouby. L. 203.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/821Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af bejdset bøg, betrukket med blåligt uld. Udført for Ny Form. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/822Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med mønstret møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/823Aarhus
Niels Koefoed: "Eva". Seks stole med stel af teak. Udført hos Koefoeds Møbelfabrik, Hornslet. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/824Aarhus
Hans J. Wegner: “RY 100”. Fritstående reol af eg i tre sektioner. Udført hos RY Møbler. H. 206. B. 307,5. D. 36/49.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2432/827Aarhus
Preben Wölck: "Lyst land. (Homage à Teresa Berganza). Sign. Olie på lærred. 74 x 92.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2432/828Aarhus
Kay Christensen: "Taarene bag blomsterne", 1966. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/830Aarhus
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af kirsebær. Hynde betrukket med naturskind. Udført hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/831Aarhus
Arne Norell: "Ari". Lænestol med stel af forkromet stål, sæde og ryg med brunt skind. Udført hos Norell Møbler.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/832Aarhus
Dansk snedkermester: Skammel med ben af birk, betrukket med grå uld. 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/833Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/834Aarhus
Tadashi Nakayama: "Two horses into the thunder". Sign. T. Nakayama 1963, 38/65. Træsnit. Lysmål 75 x 59.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/835Aarhus
Jens Ølsgaard: "Quai de seine". Sign. monogram, 1918. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 48.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2432/836Aarhus
Ludvig Pontoppidan: Serveringsbord af mahogni med to hylder, skuffe, plade med formica. H. 62. L. 42,5/113. B. 74.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2432/837Aarhus
Finn Juhl: "Poeten". To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med grå uld. Udført hos Onecollection. L. 135.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2432/838Aarhus
Finn Juhl: "Pelikanen". Lænestol med ben af valnød, betrukket med lys og mørkegrå uld. Udført hos Onecollection.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2432/839Aarhus
Hans J. Wegner, m.fl.: "Cigaren". Et par lænestole af bøg, løse hynder med grå uld. Samt skammel. Udført hos Getama. (3)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2432/841Aarhus
Dansk snedkermester: Hjørnesofa med ben af bejdset eg, betrukket med lyst uld. 1930-40'erne. L. 215/175.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2432/842Aarhus
Finn Juhl, Børge Mogensen, Hans J. Wegner: “Møbeltegninger”. Ringbind indholdende 133 trykte tegninger. (1)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2432/843Aarhus
Niels Koefoed: Gateleg spisebord af teak med klapper. Koefoeds Møbelfabrik. H. 72. L. 72/134/195. B. 130.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2432/844Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger, to med grønt glas, samt fire skuffer. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/845Aarhus
Henning Koppel, m.fl.: "Taverna". Syv dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med sølv og aluminium. Diam. 9-25. (7)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/846Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa betrukket med rødt sømbeslået skind. 1930-40'erne. L. 125.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/847Aarhus
Hans J. Wegner: Kontorstol med stel af forkromet og blålakeret træ og metal. Udført hos Planmøbel. 1950'erne.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2432/848Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par sideborde af eg, plade med kehlet kant. Udført hos Anton Kildebergs Møbelfabrik. H. 58. Diam. 43. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/849Aarhus
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af eg med udskæringer og svungen kehlet kant. 1940'erne. H. 59. L. 112. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/850Aarhus
Torben Lind, Ole Gjerløv Knudsen: "Spandestolen". Et par loungestole af rødt plast. Orth Plast. 1970'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/851Aarhus
Ingmar Relling: "Siesta". Høj-og lavrygget lænestol med stel af bøg, betrukket med alcantara. Westnofa. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2432/852Aarhus
Bode Willumsen: Vase af stentøj i kantet form med hanke i form af dyr. Sign. monogram, 20877. Kgl. P. H. 22,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2432/853Aarhus
Kaj Winding: Et par stole samt skammel med stel af bøg, udspændt med lyst kanvas. Udført hos Poul Hendevad. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/860Aarhus
Børge Mogensen: Skænk og bogkasse af palisander med to låger. H. 73,5. B. 122. D. 44. Og H. 133. B. 122. D. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/861Aarhus
Børge Mogensen: Øreklapstol og skammel med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/862Aarhus
"Lyngby vase". Fire vaser af blanc de chine. Modellerede med vertikale riller. Lyngby Porcelæn. H. 12,5-25,5. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/863Aarhus
J.V. Martin: "Nedbrydning af gamle elementer - fortsæt til nye findes". 1975. Sign. Olie på Lærred. 100 x 90.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/864Aarhus
Frank Hammershøj: "Den hvide stol". 1982. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. 75 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2432/865Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: To-personers sofa af palisander, betrukket med lyst brunt skind. 1960-70'erne. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/866Aarhus
Børge Mogensen: Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. H. 93,5. B. 122. D. 44.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2432/867Aarhus
Dansk møbeldesign: Kommode af palisander med seks skuffer. Udført hos Munch Møbler. H. 111,5. B. 90. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/868Aarhus
Niels O. Møller: Fire stole af teak, sæde og ryg betrukket med nistret uld. Udført hos J. L. Møller. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2432/869Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og fire hjul, betrukket med brunt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2432/870Aarhus
Arne Jacobsen: Skal til “Ægget” betrukket med patineret cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud: