2432/658Aarhus
Svend Saabye: "Bormes les mimosas". 1950. Sign. Saabye. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/659Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/660Aarhus
Jörg Immendorff: Uden titel. Sign. Immendorff 01, e.a. Edition 100 ex. Serigrafi i farver. Lysmål 76 x 63. (1764)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/661Aarhus
Verner Panton: "Flowerpot". Et sæt på seks pendler af blå emaljeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 22. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/662Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/663Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Sjælens bånd”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1982, 22/150. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2432/667Aarhus
Ellen Krause: Interiør fra en stue. Sign. Krause 54. Olie på lærred. 78 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/668Aarhus
Evgenij Klenø: Landskab med figurer. Sign. Klenø. Olie på lærred. 76 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/669Aarhus
Henrik Busk Andersen: "Red wood forest". Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/670Aarhus
Dansk snedkermester: Skænk af mahogni med profilerede ben. 1940-50'erne. H. 138. B. 200. D. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/671Aarhus
Mogens Koch: “MK-16”. Sæt på fire foldestole med stel af bøg, stroppearmlæn af læder, sæde og ryg med kanvas. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/672Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/673Aarhus
Frank Hammershøj: "Lyst værksted", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/674Aarhus
Per Flemming: Blomstrene grene, 1994. Sign. PF. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/675Aarhus
Ib Buch: Byparti. Sign. Ib Buch. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/680Aarhus
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA 64/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/684Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/685Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/686Aarhus
Karl Larsen: Gadeparti fra Frankrig. Sign. KL 27. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 45.
Vurdering :
2432/687Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/688Aarhus
Stefan Viggo Pedersen: Skovparti. Sign. SVP. Olie på lærred. 39 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/689Aarhus
Jóannis Kristiansen: Haveparti. Sign. Jóannis K. 1959. Olie på lærred. 31 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/692Aarhus
Kjeld Ulrich: Diptykon. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 101 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/696Aarhus
Bent Karlby: Loftslampe med skærme af opalglas og monteringer af messing. Model K 868. Lyfa. Skærm H. 20,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/697Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/699Aarhus
William Scharff: Landskab med bondegård. 1907. Sign. WS. Olie på lærred. 27 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/701Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/702Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/703Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Otte figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 23 x 17. (8)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/704Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 × 28, 29 × 37 og 37 × 28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/705Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/706Aarhus
Povl Søndergaard: Stående ung kvinde. Sign. Povl Sg. Patineret bronze. H. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/707Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af diskometal, støbt med kanneleret stamme. Stemplet monogram. H. eksl. fatning 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/710Aarhus
Erik Heide: Uden titel. Sign. Erik Heide 1974. Patineret støbejern og granit. H. 22.
Vurdering :
2432/711Aarhus
Erik Heide: "Død fugleunge". Usign. Patineret støbejern og granit. H. inkl. sokkel 8. L. 9.
Vurdering :
2432/718Aarhus
Ubekend kunstner, 20. årh.: Figurer. Utydelig sign. Lertøj. H. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/744Aarhus
Salvador Dali: Surreel komposition. Sign. Dali, 74/300. Radering i farver. Lysmål 61 x 43.
Vurdering :
2432/745Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/761Aarhus
Trine Hind: "Éfterladt/Efterladenskab", 2009. Sign. på bagsiden Tine Hind. Olie på lærred. 130 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/762Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/766Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/767Aarhus
Kjeld Hansen: To kompositioner. Sign. monogram. Olie på lærred. 38 x 55. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/769Aarhus
Peter Thor Gunnarsson: "Glimt", 2009. Sign.med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/770Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/771Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 50/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/773Aarhus
Kai Lindemann: Sign. på bagsiden Lindemann 60. Olie på lærred. 67 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/777Aarhus
Bror Hjorth: Kvinde med sytøj. Sign. Bror Hjorth. Lertøj. H. 16.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2432/778Aarhus
Ubekendt design: Justérbar bordlampe af patineret messing med skærm af plast. 1940-50'erne. H. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/780Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent V". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/781Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent II". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/782Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/783Aarhus
Jan S. Hansen: Uden titel, diptykon, 2014. Sign. på bagsiden Jan S. Hansen. Cyanotypi på lærred. 101 x 71. (2)
Vurdering :
2432/784Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra Lønstrup. Sign. JH. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2432/785Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/786Aarhus
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på papir monteret på masonit. 16 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/787Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. J.H. Olie på plade. 25 x 35.
Vurdering :
2432/788Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/789Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Høstlandskab med høstakke. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/790Aarhus
Knud Steffen Nielsen: Uden titel. Sign. KSN. Olie på plade. 130 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/791Aarhus
Karl Gustav Hansen: "Charlotte". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt uden dele med stål ca. 1255 g. (45)
Vurdering :
2432/792Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/793Aarhus
Anders Pehrson: "Bumling". Standerlampe af messing. Udført hos Ateljé Lyktan, Åhus. H. 132.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: