2432/740Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 25/100. Litografi i farver. Lysmål 32 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/741Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 20 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/742Lyngby
Ole Kielberg: "Amarylis", 1960. Sign. OK. Olie på lærred monteret på pap. 14 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/743Lyngby
Axel Salto: "Helhesten". Sign. Salto. Radering. Lysmål 27x19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/744Aarhus
Salvador Dali: Surreel komposition. Sign. Dali, 74/300. Radering i farver. Lysmål 61 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/745Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/746Lyngby
Marc Chagall: The Jerusalem Windows (eng. udgave). Indeholder to orig. litografier trykt hos Mourlot. Udgivet af André Sauret, 1962. 33 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/747Lyngby
Gerd Hiort-Petersen, Gerd Bøgelund, Eva Stæhr-Nielsen, m.fl.: Fem skåle af stentøj. H. 7-8,3. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/748Lyngby
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: To kompositioner. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 37. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/749Lyngby
Nils Thorsson: Syv skåle og vase af stentøj. Kgl. P. H. 5-7. Diam. 6,5-9. (7)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/750Lyngby
Paul Gadegaard: Landskab. Sign. Paul Gadegaard 41. Olie på lærred. 54 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/751Lyngby
César de Cock: Landskab med gående figur. Sign. Akvarel på papir. Lysmål 15 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/752Lyngby
Pia Andersen: Uden titel. Sign. Pia Andersen 1990; sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/753Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Uden titel, 1972. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/754Lyngby
Amariel Nordoy: Uden titel. Sign. Nordoy 99; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/755Lyngby
Jack Kampmann: Uden titel. Sign. Jack Kampmann 60, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 48 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/756Lyngby
Bode Willumsen, m.fl: Tre dele stentøj, dekoreret med hhv. okseblodsglasur, turkisblå glasur og Sung glasur. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/757Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen 85. Olie og akvarel på papir monteret på plade. 59 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/758Lyngby
Frederik Hartvig: Vase af lertøj dekoreret med motiv i blå, hvid og brune glasurer. H. 31,5. Diam. ca. 24.
Vurdering :
2432/759Lyngby
Dansk snedkermester: Stort skrivebord af cubamahogni, topkant af messing. H. 75. L. 250. B. 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/760Lyngby
Anne-Marie Trolle: "Floreana". Otte dele porcelæn støbt med mønstre i relief. Dekoreret med brun og blå glasur. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/761Aarhus
Trine Hind: "Éfterladt/Efterladenskab", 2009. Sign. på bagsiden Tine Hind. Olie på lærred. 130 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/762Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/763Lyngby
Nils Thorsson: To vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brune og grønlige glasurer. H. 4,5-10,7. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/764Lyngby
Hans J. Wegner: "RY 32". Lille skrivebord af eg, front med skuffe. Udført hos Ry Møbler. H. 72. L. 100. B. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/765Lyngby
Carl Fagerlund: Et par store væglampetter af messing og klart glas. H. 40. (2)
Vurdering :
2432/766Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/767Aarhus
Kjeld Hansen: To kompositioner. Sign. monogram. Olie på lærred. 38 x 55. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/768Lyngby
Nils Thorsson: Tre tallerkner, en vase og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brunglaserede motiver på grønbrun base. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/769Aarhus
Peter Thor Gunnarsson: "Glimt", 2009. Sign.med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/770Aarhus
Verner Panton: "Flowerpot". Et sæt på seks pendler af blå emaljeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 22. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/771Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 50/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/772Lyngby
Kähler: Lille vase af lertøj dekoreret med hornglaserede mørkebrun dekor på transparent glaseret base. H. 13,5. Diam. maks. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/773Aarhus
Kai Lindemann: Sign. på bagsiden Lindemann 60. Olie på lærred. 67 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/774Lyngby
Gutte Eriksen: Et krus og to vaser af hårdbrændt lertøj. Dekoreret med blågrå Boraxglasur. (3)
Vurdering :
2432/775Lyngby
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret i let buende, firsidet form. H. hhv. 7,3 og 16,6. (2)
Vurdering :
2432/776Lyngby
Gutte Eriksen: Vase samt skål af hårdbrændt lertøj. Dekoreret med hhv. blå og rødlig Boraxglasur. H. 12 og 6,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/777Aarhus
Bror Hjorth: Kvinde med sytøj. Sign. Bror Hjorth. Lertøj. H. 16.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2432/778Aarhus
Ubekendt design: Justérbar bordlampe af patineret messing med skærm af plast. 1940-50'erne. H. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/779Lyngby
Kim Naver: Broderet vægtæppe af uld. Geometrisk mønster i brune og sandfarvede nuancer. Usign. H. 130. B. 90.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/780Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent V". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/781Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent II". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/782Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/783Aarhus
Jan S. Hansen: Uden titel, diptykon, 2014. Sign. på bagsiden Jan S. Hansen. Cyanotypi på lærred. 101 x 71. (2)
Vurdering :
2432/784Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra Lønstrup. Sign. JH. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/785Aarhus
Vurdering :
2432/786Aarhus
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på papir monteret på masonit. 16 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/787Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. J.H. Olie på plade. 25 x 35.
Vurdering :
2432/788Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/789Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Høstlandskab med høstakke. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/790Aarhus
Knud Steffen Nielsen: Uden titel. Sign. KSN. Olie på plade. 130 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/791Aarhus
Karl Gustav Hansen: "Charlotte". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt uden dele med stål ca. 1255 g. (45)
Vurdering :
2432/792Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/793Aarhus
Anders Pehrson: "Bumling". Standerlampe af messing. Udført hos Ateljé Lyktan, Åhus. H. 132.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/794Lyngby
Verner Panton: “Panton Chair”. Et sæt på seks stole af støbt hvidt plast med mat overflade. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/795Aarhus
Sven Dalsgaard: "Meinert Fuglebakkevej 84". Sign. Sven Dalsgaard 1975. Olie på lærred. 70 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/796Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/797Lyngby
Poul Cadovius: "Governor". Sofabord af palisander på medeben. Model FD 514. H. 49. L. 130. B. 65.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/798Aarhus
Vurdering :
2432/799Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/800Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/801Aarhus
Kresten Krestesen: Losning på Aarhus Havn. Sign. KK. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: