2432/619Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/620Aarhus
Verner Panton: ”System 1-2-3". Et par lænestole med fødder af træ, betrukket med brunt skind. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/621Lyngby
Arne Vodder: Spisebord af palisander med udtræk opsat på tilspidsede ben, to tillægsplader og to endeklapper. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/622Lyngby
Corneille: "L’amour au jour le jour" 1996. Sign. Corneille. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/623Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/624
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. (37)
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2432/625Lyngby
Axel Salto: Komposition fra serien “Métamophoses d'Ovide”. Sign. Salto, eget tryk. Træsnit. Lysmål 33 x 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/626Aarhus
Verner Panton: "Cone Table". Sofabord med plade af palisander, kegleformet stamme med sort skai. H. 54,5. Diam. 88.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/627Lyngby
Carl Halier, Nils Thorsson: To skåle af stentøj modelleret i hhv. rund og oval form. Dekoreret med Solfatara glasur. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/628Lyngby
Kræsten Iversen: Høstlandskab. Sign. K. Iversen. Olie på lærred. 37 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/629Aarhus
Verner Panton: "System 1-2-3". To stole på fod af aluminium, betrukket med orange og rødt uld. Verpan. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/630Lyngby
Ruth Lorentzen: Stor rund vase af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur samt øverste del med gråbrun spættet glasur. Unik. H. 29. Diam. 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/631Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/632Aarhus
Michael Kvium: Uden titel, 1992. Olie på lærred monteret på jernplade. 43 x 41.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/633Lyngby
Ruth Lorentzen: Rund vase af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur med blå elementer samt øverste del med gråbrun spættet glasur. Unik. H. 13. Diam. 20,5.
Vurdering :
2432/634Lyngby
Jürgen von Wrangel: Uden titel. Sign. JW. Olie på plade. 32 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/635Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/636Lyngby
Alev Ebüzziya Siesbye: Tre cirkulære skåle af porcelæn dekoreret med mørkeblå glasur. Heraf to med platindekor på øverste kant. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/637Lyngby
Nina Kleivan: "Længselsforandring", 1993. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 145.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/638Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/639Lyngby
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj modelleret med gren med blade og bær i relief. H. 12,5. Diam. 12,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/640Lyngby
Frede Malmros: "Elektrisk rulle", 1979. Sign. på bagsiden. Mixed media på plade. 22 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/641Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 318". Spisebord af palisander og stål. Udført hos Andreas Tuck. H. 71,5. L. 180. B. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/642Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 31". Lænestol med stel af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/643Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. S. Havsteen. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 30.
Vurdering :
2432/644Aarhus
Zacharias Heinesen: "Fútastova-Áarstova". Sign. Zacharias Heinesen, 95. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/645Lyngby
Vurdering :
2432/646Lyngby
Wilhelm Freddie: Tre kompositioner. Alle sign. Freddie, 69. Litografi i farver. Lysmål 34 x 24. (3)
Vurdering :
2432/647Aarhus
Bror Hjorth: Siddende kvinde. Sign. Bror Hjorth. Gips. H. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/648Lyngby
Niels O. Møller: Armstol med stel af riopalisander. Sæde betrukket med brunt skind. Model 62.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/649Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 240 x 190.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/651Lyngby
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 64/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/652Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: “Oktober”. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 91 × 63. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/653Lyngby
Vurdering :
2432/654Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/655Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/656Aarhus
Paul Høm: Interiør med en halvnøgen kvinde. Sign. Høm 38. Olie på lærred. 103 x 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/657Aarhus
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 46. Olie på lærred. 45 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/658Aarhus
Svend Saabye: "Bormes les mimosas". 1950. Sign. Saabye. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/659Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/660Aarhus
Jörg Immendorff: Uden titel. Sign. Immendorff 01, e.a. Edition 100 ex. Serigrafi i farver. Lysmål 76 x 63. (1764)
Vurdering :
2432/661Aarhus
Verner Panton: "Flowerpot". Et sæt på seks pendler af blå emaljeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 22. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/662Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/663Aarhus
Carl-Henning Pedersen: “Sjælens bånd”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1982, 22/150. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2432/664Lyngby
Nils Thorsson: Høj vase af stentøj dekoreret med blåsort glasur. H. 22. Diam. 10.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/665Lyngby
Nils Thorsson: Høj vase af stentøj dekoreret med olivinglasur med blå elementer. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 22. Diam. ca. 9,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/666Lyngby
Nils Thorsson: Stor vase af stentøj, dekoreret med lyseblå og rød glasur. H. 24. Diam. ca. 23.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/667Aarhus
Ellen Krause: Interiør fra en stue. Sign. Krause 54. Olie på lærred. 78 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/668Aarhus
Evgenij Klenø: Landskab med figurer. Sign. Klenø. Olie på lærred. 76 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/669Aarhus
Henrik Busk Andersen: "Red wood forest". Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/670Aarhus
Dansk snedkermester: Skænk af mahogni med profilerede ben. 1940-50'erne. H. 138. B. 200. D. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/671Aarhus
Mogens Koch: “MK-16”. Sæt på fire foldestole med stel af bøg, stroppearmlæn af læder, sæde og ryg med kanvas. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/672Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/673Aarhus
Frank Hammershøj: "Lyst værksted", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/674Aarhus
Per Flemming: Blomstrene grene, 1994. Sign. PF. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/675Aarhus
Ib Buch: Byparti. Sign. Ib Buch. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/676Lyngby
Malene Müllertz, Bente Hansen: Fem dele skulpturelt stentøj, bestående af to skåle, en lågkrukke samt to vaser. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/677Lyngby
Sigmund Petersen: Motiv fra Færøerne. Sign. monogram 1954. Olie på lærred. 46 x 70.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/678Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Mixed media på bølgepap. Bladstørrelse 58 x 69.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/679Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Ilsi", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/680Aarhus
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA 64/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/681Lyngby
Nikolay Nikolaevich Zhukov: "Moscow Theatre Festival", 1935. Usign. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 102 x 72. Uindrammet.
Vurdering :