2432/500Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2432/501Aarhus
Poul Henningsen: "PH-Septima-5". Pendel med syv skærme af klart glas, delvist matteret i felter. Diam. 50.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/502Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2432/503Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/504Lyngby
Lucie Rie: Cirkulær skål af stentøj. Stemplet monogram. Unik. H. 11,5-12. Diam. 25,6-26,3.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/505Lyngby
Michael Kvium: "Øret". Usign. Massiv marmor. Unika. H. 31. B. 80. D. 45. Med tilhørende sokkel.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/506Aarhus
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. Petersen 46. Olie på plade. 38 x 46.
Vurdering :
2432/507Lyngby
Bo Kristiansen: To bordlampefødder af hhv. stentøj og fajance. H. hhv. 23,2 og 23,6. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/508Lyngby
Cornelius Völker: Uden titel, 6-XV, 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/509Aarhus
Verner Panton: "Peacock chair". Et par lænestole med wirestel af stål. Designet i 1959. Udført hos Plus Linje. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/510Lyngby
Gertrud Vasegaard: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blågrå rombeformede ornamenter samt transparent glasur. H. 7,4-7,8. Diam. 27-27,7.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/511Lyngby
Robert Storm Petersen: "Monument" - "Jeg elsker din Sjæl, men hader dit Ansigt". Sign. 1907. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/512Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/513Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/514Lyngby
Jørgen Boberg: “Teresa som Jade”. Sign. Boberg November 1968. Gouache og tusch på papir. Lysmål 13 x 10.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/515Glostrup
Tie Ying: "HongKong 1967/1997", 3/3. Usign. C-print på dibond monteret i ramme. 118 x 236. (1962)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/516Lyngby
Snorre Stephensen: To vaser og en skål af hhv. grå og hvid stentøjsmasse. Dekoreret med polykrome blomster- og bladmotiver. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/517Lyngby
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 27 x 31,
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/518Aarhus
Vurdering :
2432/519Lyngby
Erik Reiff: To vaser og en skål af stentøj med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med hhv. celadonglasur og olivinglasur. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/520Lyngby
Frodo Mikkelsen: Uden titel. Sign. FM 12. Mixed media og sølv. H. 24. B. 15. D. 20. ex. bjørn.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/521Aarhus
Vurdering :
2432/522Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/523Lyngby
Mogens Balle: "Nattens drømme", 1975-76. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/524Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. C. Lemmerz. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/525Lyngby
Patrick Nordström, Edith Sonne, Nils Thorsson, Gerd Bøgelund, tilskrevet: Tre små vaser og en lille skål af stentøj. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/526Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Prægning i papir: Per Kirkeby Estate. Bladstørrelse 57 x 40,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/527Aarhus
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2432/528Lyngby
Peder Rasmussen: Skulpturel gulvvase af lertøj modelleret med to hanke samt indridset med motiver i relief. H. 106.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2432/529Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. på bagsiden P. Hornung 48. Olie på lærred. 55 x 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/530Aarhus
Paul Høm: Interiør med to piger. Sign. Høm. Olie på lærred. 138 x 86.
Vurdering :
2432/531Lyngby
Ercole Barovier: "Corodonato Oro". Vase af klart og rødt glas. Indlagt med snoede bånd af guldstøv. Udført ca. 1950 hos Barovier & Toso, Murano, Italien. H. 27.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/532Lyngby
Cai Guo-Qiang: Figurkomposition. Sign. Cai Guo-Qiang, 3/18. Litografi i farver. Bladstørrelse. 120 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/533Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/534Lyngby
Dino Martens: "Jack in the pulpit". Kantarelformet vase af klart glas med indlagt stregmønster af rosa og hvidt glas. H. 25.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/535Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2432/536Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 30". 12 stole med stel af bøg, kopstykke af lamineret teak. Udført hos Carl Hansen & Søn. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2432/537Lyngby
Timo Sarpaneva: "Kukinto". Stor vase med vertikale striber af klart, grønt, turkisblåt og mørkeblåt glas. H. maks. 48,3.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2432/538Lyngby
Jean-Paul Riopelle: "Le Sablier”, 1979. Sign. Riopelle 1-6, 90/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 65. (6)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2432/539Aarhus
Poul Henningsen: “Bombardement”. “PH-1/1”. Niarmet lysekrone af bruneret messing, med skærme af mat glas. H. 88. Diam 70.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2432/540Lyngby
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol" og "Medestolen". To miniaturestole af patineret metal, monteret på sokkel af massiv egetræ. H. hhv. 5,4 og 5,9. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/541Lyngby
Edvard Weie: "Liggende kvindelig model figur", 1911-1912. Usign. Olie på lærred. 53 x 81.
Vurdering :
2432/542Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/543Lyngby
Kähler: Stor lertøjskrukke dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/544Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/545Lyngby
Hans J. Wegner: "RY 25". Skænk af riopalisander, front med jalousilåger. Udført hos Ry Møbler. H. 80. B. 200. D. 49.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2432/546Lyngby
Nils Thorsson: To mindre vaser og en skål af stentøj, vase med prægede fiskemotiver i relief. (3)
Vurdering :
2432/547Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
2432/548Aarhus
Hans Scherfig: “Hyacinter og Guldfisk”, 1967. Sign. Scherfig. Tempera på plade. 39 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/549Lyngby
Kai Nielsen: Figurgruppe af stentøj i form af kvinde med drueklase og to små faune. H. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/550Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Julenat", 1980erne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 195 x 130. Indrammet i håndforgyldt ramme.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2432/551Aarhus
Michael Kvium: "Fool". 2005. Sign. Kvium 05, 40/40. Radering. Bladstørrelse 39 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/552Lyngby
Knud Kyhn: Figur af stentøj i form af marabustork. Dekoreet med grønne og brune glasurer. Sign. monogram, 22002. Kgl. P. H. 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/553Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 10. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2432/554Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/555Lyngby
Johan Rohde: “Kongemønster”. Seks hummergafler af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Samlet vægt 204 g. L. 18,7. (6)
Vurdering :
2432/556Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/557Aarhus
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Nørgård-92. Olie på lærred. 93 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/558Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Fire salatsæt af sterlingsølv, hvoraf tre har laf af rustfrit stål. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/559Lyngby
Wolfgang Tillmans: "Moonrise, Puerto Rico". Sign. med titel på bagsiden. C print. 26 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/560Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: