2432/680Aarhus
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA 64/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/681Lyngby
Nikolay Nikolaevich Zhukov: "Moscow Theatre Festival", 1935. Usign. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 102 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/682Lyngby
Wilhelm Freddie: Figurkomposition. Sign. Freddie 88, 119/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/683Lyngby
Aage Engelbert: "Vintersol", 1981. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/684Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/685Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/686Aarhus
Karl Larsen: Gadeparti fra Frankrig. Sign. KL 27. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 45.
Vurdering :
2432/687Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/688Aarhus
Stefan Viggo Pedersen: Skovparti. Sign. SVP. Olie på lærred. 39 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/689Aarhus
Jóannis Kristiansen: Haveparti. Sign. Jóannis K. 1959. Olie på lærred. 31 x 40.
Vurdering :
2432/690Lyngby
Asta Nielsen: Hanekamp. Sign. Asta Nielsen 1971. Collage af tekstil. 28 x 41.
Vurdering :
2432/691Lyngby
Gunleif Grube: "Lykkefugl". Sign. Gunleif; titel på blændrammen. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/692Aarhus
Kjeld Ulrich: Diptykon. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 101 x 76.
Vurdering :
2432/693Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Udsigt med fjord og hustage, Færøerne. Sign. SHM. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 X 22.
Vurdering :
2432/694Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Akvarel og tusch på papir monteret på pap. Bladstørrelse 62 x 48.
Vurdering :
2432/695Lyngby
Arne Haugen Sørensen: Figurkommposition. Sign. AH Sørensen, 02. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 23.
Vurdering :
2432/696Aarhus
Bent Karlby: Loftslampe med skærme af opalglas og monteringer af messing. Model K 868. Lyfa. Skærm H. 20,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/697Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/698Lyngby
Harald Engman: Motiv fra Nytorv, København. Usign. Olie på plade. 33 x42.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/699Aarhus
William Scharff: Landskab med bondegård. 1907. Sign. WS. Olie på lærred. 27 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/700Lyngby
Wes Lang: “A presence so divine”, 2014. Sign. og dateret på bagsiden. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 61 x 46.
Vurdering :
2432/701Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/702Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/703Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Otte figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 23 x 17. (8)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/704Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 × 28, 29 × 37 og 37 × 28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/705Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/706Aarhus
Povl Søndergaard: Stående ung kvinde. Sign. Povl Sg. Patineret bronze. H. 45.
Vurdering :
2432/707Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af diskometal, støbt med kanneleret stamme. Stemplet monogram. H. eksl. fatning 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/708Lyngby
Bernt: Et par bergere med stel af elm, sider og ryg udspændt med fransk flet. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/709Lyngby
Børge Mogensen: "Medestolen". Et par lænestole og skamler af eg. Betrukket med blå uld. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/710Aarhus
Erik Heide: Uden titel. Sign. Erik Heide 1974. Patineret støbejern og granit. H. 22.
Vurdering :
2432/711Aarhus
Erik Heide: "Død fugleunge". Usign. Patineret støbejern og granit. H. inkl. sokkel 8. L. 9.
Vurdering :
2432/712Lyngby
Dansk møbeldesign: Skrivebord af palisander. Front med syv skuffer og to udtrækplader. H. 73. L. 149. B. 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/713Lyngby
Nils Thorsson: Fad og lysestage af hhv. stentøj og fajance, dekoreret med mønstre på hhv. lysebrun og hvid bund. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/714Lyngby
Harald Engman: Vingaardsstræde, 1965. Usign. Olie på plade. 34 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/715Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, 2004. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
2432/716Lyngby
Lis Zwick: "Gavtyven". Sign. Lis Zwick 2011. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 28 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/717Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/718Aarhus
Ubekend kunstner, 20. årh.: Figurer. Utydelig sign. Lertøj. H. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/719Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/720Lyngby
Wilhelm Freddie: Komposition. Tryksign. Freddie 80. Litografi i farver. Lysmål 43 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/721Lyngby
Anne Mette Haagensen: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/722Lyngby
Albert Bertelsen: Uden titel. Sign. monogram 65. Pastel og oliekridt på papir. Lysmål 56 x 58.
Vurdering :
2432/723Lyngby
Johannes Carstensen: Hængende fugl. Sign. Joh. Carstensen 74. Olie på plade. 61 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/724Lyngby
Paul René Gauguin: Uden titel. Sign. Paul René Gauguin 1972, 7/30. Serigrafi i farver. Lysmål 59 x 60.
Vurdering :
2432/725Lyngby
Franz Sedivy II: Komposition med kvinde og fugl. Usigneret. Olie og lak på plade. 62 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/726Lyngby
Svend Johansen: "Apatura Clythis”. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 51 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/727Lyngby
Helge Refn: Uden titel. Sign. HR 65. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 44 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/728Lyngby
Erling Jørgensen: "Grøn, gul, blå". Triptykon. Sign. på bagsiden, 2000. Olie på lærred. Hver 70 x 100. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2432/729Lyngby
Dace Lapina: Opstilling, 1995. Sign. D Lapina. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/730Lyngby
Dace Lapina: Opstilling, 1996. Sign. D. Lapina. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/731Lyngby
Ubekendt kunstner: I Anoritooq - fjordens bund, Østgrønland, 1967. Sign. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
2432/732Lyngby
Lukasz Korolkiewicz: Uden titel. Sign. Ł. Korolkiewicz, 1977. Blyant på papir. Bladstørrelse 51 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/733Lyngby
Arne Jacobsen: "Svanen". Lænestol med drejestel af aluminium. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/734Lyngby
Birgitta Södergren: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i blå, grønne og grå nuancer.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/735Lyngby
Poul Oscar Hansen: Komposition. Sign. POH 82. Collage i farvet papir. Lysmål 64 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/736Lyngby
Ole Gjerløv-Knudsen, Torben Lind: ”Moduline”. Et par lænestole med stel af palisander. Betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/737Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: Figurer. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 94 x 66.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/738Lyngby
Jens Peter Helge Hansen: Uden titel, 1973. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/739Lyngby
Christo: "Orange stone front". Sign. Christo, 35/100. Litografi i farver med collage. Bladstørrelse 37,5 x 27.
Vurdering :
2432/740Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 25/100. Litografi i farver. Lysmål 32 x 22.
Vurdering :
2432/741Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 20 x 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: