2432/500Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/503Aarhus
Vurdering :
2432/514Lyngby
Jørgen Boberg: “Teresa som Jade”. Sign. Boberg November 1968. Gouache og tusch på papir. Lysmål 13 x 10.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/517Lyngby
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 27 x 31,
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/523Lyngby
Mogens Balle: "Nattens drømme", 1975-76. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/526Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Prægning i papir: Per Kirkeby Estate. Bladstørrelse 57 x 40,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/527Aarhus
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2432/529Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. på bagsiden P. Hornung 48. Olie på lærred. 55 x 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/533Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/544Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/547Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/554Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/556Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/560Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/562Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 30 x 21 til 42 x 59. Uindrammet. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/568Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/577Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Begge usign. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 30 x 45. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/578Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Couple from the sea", 2017. Sign. Olie og akryl på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/580Lyngby
Gunleif Grube: "I venterum", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/583Lyngby
Jørgen Nash: "Lille sød sild". Sign. Jørgen Nash 1997. Håndkoloreret litografi i farver. Lysmål 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/587Aarhus
Poul Winther: Fire kompositioner. 1990. Sign. PW. Olie på lærred. Hver 23 x 28. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/589Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/590Aarhus
Helge Ernst: "Collage". 1980. Sign. Helge Ernst; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/592Lyngby
Kirsten Ortwed: Uden titel. Sign. K. Ortwed 81. Olie på papir. Bladstørrelse 59 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/595Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 17 x 24 til 48 x 36. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2432/599Aarhus
Peter Brandes: "De-parture", 1995. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/601Lyngby
Yoshio Nakajima: To kompositioner. Begge sign Yoshio. Akvarel på pap. Bladstørrelse 23 x 28 og 27 x 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/605Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/607Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 27 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/616Lyngby
Mogens Andersen: Ni kompositioner. Alle sign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 25 x 18 til 42 x 30. Uindrammet. (9)
Vurdering :
2432/617Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Glance", 2011. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/619Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. Wiig Hansen 85. Blyant på papir. Bladstørrelse 61 x 87.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/631Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/632Aarhus
Michael Kvium: Uden titel, 1992. Olie på lærred monteret på jernplade. 43 x 41.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/637Lyngby
Nina Kleivan: "Længselsforandring", 1993. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 145.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/640Lyngby
Frede Malmros: "Elektrisk rulle", 1979. Sign. på bagsiden. Mixed media på plade. 22 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/643Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. S. Havsteen. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/644Aarhus
Zacharias Heinesen: "Fútastova-Áarstova". Sign. Zacharias Heinesen, 95. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2432/649Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 240 x 190.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/654Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/662Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/668Aarhus
Evgenij Klenø: Landskab med figurer. Sign. Klenø. Olie på lærred. 76 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/669Aarhus
Henrik Busk Andersen: "Red wood forest". Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/674Aarhus
Per Flemming: Blomstrene grene, 1994. Sign. PF. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/678Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Mixed media på bølgepap. Bladstørrelse 58 x 69.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/679Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Ilsi", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/683Lyngby
Aage Engelbert: "Vintersol", 1981. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/686Aarhus
Karl Larsen: Gadeparti fra Frankrig. Sign. KL 27. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 45.
Vurdering :
2432/687Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/691Lyngby
Gunleif Grube: "Lykkefugl". Sign. Gunleif; titel på blændrammen. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
2432/692Aarhus
Kjeld Ulrich: Diptykon. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 101 x 76.
Vurdering :
2432/693Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Udsigt med fjord og hustage, Færøerne. Sign. SHM. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 X 22.
Vurdering :
2432/694Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Akvarel og tusch på papir monteret på pap. Bladstørrelse 62 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/695Lyngby
Arne Haugen Sørensen: Figurkommposition. Sign. AH Sørensen, 02. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 23.
Vurdering :
2432/697Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/698Lyngby
Harald Engman: Motiv fra Nytorv, København. Usign. Olie på plade. 33 x42.
Vurdering :
2432/714Lyngby
Harald Engman: Vingaardsstræde, 1965. Usign. Olie på plade. 34 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/715Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, 2004. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
2432/716Lyngby
Lis Zwick: "Gavtyven". Sign. Lis Zwick 2011. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 28 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/721Lyngby
Anne Mette Haagensen: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/722Lyngby
Albert Bertelsen: Uden titel. Sign. monogram 65. Pastel og oliekridt på papir. Lysmål 56 x 58.
Vurdering :