2432/500Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2432/502Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2432/503Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/506Aarhus
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. Petersen 46. Olie på plade. 38 x 46.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/508Lyngby
Cornelius Völker: Uden titel, 6-XV, 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/511Lyngby
Robert Storm Petersen: "Monument" - "Jeg elsker din Sjæl, men hader dit Ansigt". Sign. 1907. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/514Lyngby
Jørgen Boberg: “Teresa som Jade”. Sign. Boberg November 1968. Gouache og tusch på papir. Lysmål 13 x 10.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/517Lyngby
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 27 x 31,
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/523Lyngby
Mogens Balle: "Nattens drømme", 1975-76. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/524Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. C. Lemmerz. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/526Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Usign. Akvarel på papir. Prægning i papir: Per Kirkeby Estate. Bladstørrelse 57 x 40,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/527Aarhus
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2432/529Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. på bagsiden P. Hornung 48. Olie på lærred. 55 x 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/530Aarhus
Paul Høm: Interiør med to piger. Sign. Høm. Olie på lærred. 138 x 86.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/533Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/541Lyngby
Edvard Weie: "Liggende kvindelig model figur", 1911-1912. Usign. Olie på lærred. 53 x 81.
Vurdering :
2432/544Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/547Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
2432/548Aarhus
Hans Scherfig: “Hyacinter og Guldfisk”, 1967. Sign. Scherfig. Tempera på plade. 39 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/550Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Julenat", 1980erne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 195 x 130. Indrammet i håndforgyldt ramme.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2432/553Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 10. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2432/554Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/556Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/557Aarhus
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Nørgård-92. Olie på lærred. 93 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/560Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/562Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 30 x 21 til 42 x 59. Uindrammet. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/568Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/574Lyngby
Ulrik Hoff: Landskab, 2020. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/577Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Begge usign. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 30 x 45. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/578Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Couple from the sea", 2017. Sign. Olie og akryl på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/580Lyngby
Gunleif Grube: "I venterum", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/583Lyngby
Jørgen Nash: "Lille sød sild". Sign. Jørgen Nash 1997. Håndkoloreret litografi i farver. Lysmål 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/584Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/586Lyngby
Niels Larsen Stevns: Figurkomposition. Sign. og datering utydelig. Akvarel og blyant. Bladstørrelse 13 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/587Aarhus
Poul Winther: Fire kompositioner. 1990. Sign. PW. Olie på lærred. Hver 23 x 28. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/589Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/590Aarhus
Helge Ernst: "Collage". 1980. Sign. Helge Ernst; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/592Lyngby
Kirsten Ortwed: Uden titel. Sign. K. Ortwed 81. Olie på papir. Bladstørrelse 59 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/595Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 17 x 24 til 48 x 36. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2432/599Aarhus
Vurdering :
2432/601Lyngby
Yoshio Nakajima: To kompositioner. Begge sign Yoshio. Akvarel på pap. Bladstørrelse 23 x 28 og 27 x 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/605Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/607Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 27 x 51,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/616Lyngby
Mogens Andersen: Ni kompositioner. Alle sign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 25 x 18 til 42 x 30. Uindrammet. (9)
Vurdering :
2432/617Aarhus
Vilmantas Marcinkevicius: "Glance", 2011. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/619Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/628Lyngby
Kræsten Iversen: Høstlandskab. Sign. K. Iversen. Olie på lærred. 37 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/631Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/632Aarhus
Michael Kvium: Uden titel, 1992. Olie på lærred monteret på jernplade. 43 x 41.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2432/634Lyngby
Jürgen von Wrangel: Uden titel. Sign. JW. Olie på plade. 32 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/637Lyngby
Nina Kleivan: "Længselsforandring", 1993. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 145.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/638Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/640Lyngby
Frede Malmros: "Elektrisk rulle", 1979. Sign. på bagsiden. Mixed media på plade. 22 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/643Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. S. Havsteen. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/644Aarhus
Zacharias Heinesen: "Fútastova-Áarstova". Sign. Zacharias Heinesen, 95. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2432/649Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 240 x 190.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/654Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/656Aarhus
Paul Høm: Interiør med en halvnøgen kvinde. Sign. Høm 38. Olie på lærred. 103 x 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/657Aarhus
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 46. Olie på lærred. 45 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/658Aarhus
Svend Saabye: "Bormes les mimosas". 1950. Sign. Saabye. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/659Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: