-
2432/908
Nils Kähler: Vase og fad af stentøj, delvist dekoreret med blå og rød glasur. Sign. H. 25. B. 14. H. 7. Diam. 26. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2432/901
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik, Lisa Engqvist: Fem dele stentøj og porcelæn. (5)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2432/897
Arne Bang: Kugleformet kande af stentøj, modelleret med fabeldyr i relief. Sign. monogram. H. 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2432/892
Ubekendt design: Art Deco vægur af patineret messing og sortlakeret træ. 1930'erne. Diam. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/891
Thorvald Bindesbøll: Et par lysestager af terrakotta støbt med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/872
Ebbe Sadolin m.fl.: To vaser af stentøj, dekoreret i brune glasurer, den ene dråbeformet. H. 21,5 og 19. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/862
"Lyngby vase". Fire vaser af blanc de chine. Modellerede med vertikale riller. Lyngby Porcelæn. H. 12,5-25,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2432/852
Bode Willumsen: Vase af stentøj i kantet form med hanke i form af dyr. Sign. monogram, 20877. Kgl. P. H. 22,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2432/845
Henning Koppel, m.fl.: "Taverna". Syv dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med sølv og aluminium. Diam. 9-25. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2432/840
Ruth Lorentzen: Stor cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur med brune elementer. Sign. Ruth Lorentzen. Unik. H. 12,5. Diam. ca. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2432/785
Gutte Eriksen: Skål af stentøj, dekoreret med gråblå glasur. Usign. Unik. H. 11. Diam. 39.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2432/776
Gutte Eriksen: Vase samt skål af hårdbrændt lertøj. Dekoreret med hhv. blå og rødlig Boraxglasur. H. 12 og 6,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2432/774
Gutte Eriksen: Et krus og to vaser af hårdbrændt lertøj. Dekoreret med blågrå Boraxglasur. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2432/775
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret i let buende, firsidet form. H. hhv. 7,3 og 16,6. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2432/758
Frederik Hartvig: Vase af lertøj dekoreret med motiv i blå, hvid og brune glasurer. H. 31,5. Diam. ca. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2432/760
Anne-Marie Trolle: "Floreana". Otte dele porcelæn støbt med mønstre i relief. Dekoreret med brun og blå glasur. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/749
Nils Thorsson: Syv skåle og vase af stentøj. Kgl. P. H. 5-7. Diam. 6,5-9. (7)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2432/747
Gerd Hiort-Petersen, Gerd Bøgelund, Eva Stæhr-Nielsen, m.fl.: Fem skåle af stentøj. H. 7-8,3. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2432/705
Clément Massier: Vase af keramik, modelleret med smal munding, dekoreret med grøn glasur. Sign. H. 18,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/702
Gutte Eriksen: Firsidet vase af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med Borax glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 13. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2432/701
Wendelin Stahl: Kugleformet vase af stentøj, dekoreret med okkerfarvet harepelsglasur. Sign. Stahl. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2432/684
Vibeke Fischer: Skål af stentøj dekoreret med lys blå glasur, udvendigt med geometrisk dekor. H. 15. Diam. 19.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2432/676
Malene Müllertz, Bente Hansen: Fem dele skulpturelt stentøj, bestående af to skåle, en lågkrukke samt to vaser. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2432/666
Nils Thorsson: Stor vase af stentøj, dekoreret med lyseblå og rød glasur. H. 24. Diam. ca. 23.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2432/655
Arne Bang: Kande af stentøj modelleret med bladværk i relief. Sign. monogram, 23. H. 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2432/665
Nils Thorsson: Høj vase af stentøj dekoreret med olivinglasur med blå elementer. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 22. Diam. ca. 9,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2432/664
Nils Thorsson: Høj vase af stentøj dekoreret med blåsort glasur. H. 22. Diam. 10.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2432/639
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj modelleret med gren med blade og bær i relief. H. 12,5. Diam. 12,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2432/627
Carl Halier, Nils Thorsson: To skåle af stentøj modelleret i hhv. rund og oval form. Dekoreret med Solfatara glasur. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2432/630
Ruth Lorentzen: Stor rund vase af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur samt øverste del med gråbrun spættet glasur. Unik. H. 29. Diam. 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2432/633
Ruth Lorentzen: Rund vase af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur med blå elementer samt øverste del med gråbrun spættet glasur. Unik. H. 13. Diam. 20,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2432/612
Kgl. P.: Stor vase af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med Solfatara glasur. H. 20. L. 22,5. B. 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2432/609
Nikolai Tidemand: Firsidet vase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med Solfatara glasur. H. 13,6.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2432/582
Henning Koppel: To fade, seks store krus samt seks små snapsebægre af kobber og forsølvet metal. (14)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2432/570
Aage Birck: Skulpturel lågkrukke af stentøj, dekoreret med grønlig saltglasur. H. 50,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2432/561
Gert Holbek & Jørgen Dahlerup: "Prisme". Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen, Stainless. (72)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2432/552
Knud Kyhn: Figur af stentøj i form af marabustork. Dekoreet med grønne og brune glasurer. Sign. monogram, 22002. Kgl. P. H. 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2432/549
Kai Nielsen: Figurgruppe af stentøj i form af kvinde med drueklase og to små faune. H. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2432/543
Kähler: Stor lertøjskrukke dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2432/540
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol" og "Medestolen". To miniaturestole af patineret metal, monteret på sokkel af massiv egetræ. H. hhv. 5,4 og 5,9. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2432/537
Timo Sarpaneva: "Kukinto". Stor vase med vertikale striber af klart, grønt, turkisblåt og mørkeblåt glas. H. maks. 48,3.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2432/531
Ercole Barovier: "Corodonato Oro". Vase af klart og rødt glas. Indlagt med snoede bånd af guldstøv. Udført ca. 1950 hos Barovier & Toso, Murano, Italien. H. 27.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2432/528
Peder Rasmussen: Skulpturel gulvvase af lertøj modelleret med to hanke samt indridset med motiver i relief. H. 106.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2432/516
Snorre Stephensen: To vaser og en skål af hhv. grå og hvid stentøjsmasse. Dekoreret med polykrome blomster- og bladmotiver. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2432/510
Gertrud Vasegaard: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blågrå rombeformede ornamenter samt transparent glasur. H. 7,4-7,8. Diam. 27-27,7.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2432/504
Lucie Rie: Cirkulær skål af stentøj. Stemplet monogram. Unik. H. 11,5-12. Diam. 25,6-26,3.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2432/507
Bo Kristiansen: To bordlampefødder af hhv. stentøj og fajance. H. hhv. 23,2 og 23,6. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK