2432/908
Nils Kähler: Vase og fad af stentøj, delvist dekoreret med blå og rød glasur. Sign. H. 25. B. 14. H. 7. Diam. 26. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2432/897
Arne Bang: Kugleformet kande af stentøj, modelleret med fabeldyr i relief. Sign. monogram. H. 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2432/892
Ubekendt design: Art Deco vægur af patineret messing og sortlakeret træ. 1930'erne. Diam. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/891
Thorvald Bindesbøll: Et par lysestager af terrakotta støbt med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/872
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2432/862
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2432/852
Bode Willumsen: Vase af stentøj i kantet form med hanke i form af dyr. Sign. monogram, 20877. Kgl. P. H. 22,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2432/845
Henning Koppel, m.fl.: "Taverna". Syv dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med sølv og aluminium. Diam. 9-25. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2432/785
Gutte Eriksen: Skål af stentøj, dekoreret med gråblå glasur. Usign. Unik. H. 11. Diam. 39.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2432/705
Clément Massier: Vase af keramik, modelleret med smal munding, dekoreret med grøn glasur. Sign. H. 18,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2432/702
Gutte Eriksen: Firsidet vase af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med Borax glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 13. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2432/701
Wendelin Stahl: Kugleformet vase af stentøj, dekoreret med okkerfarvet harepelsglasur. Sign. Stahl. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2432/684
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2432/655
Arne Bang: Kande af stentøj modelleret med bladværk i relief. Sign. monogram, 23. H. 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2432/570
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK