2432/4179Glostrup
1903. 100 øre, grå/gul, vm.III OMVENDT RAMME. Pragtfuldt postfriskt mærke
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4180Glostrup
1882. 5 øre, grøn. Små tal. Parstykke i LUXUSKVALITET. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4181Glostrup
1884. 10 øre, rød. Variant "Åbent nul". Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4182Glostrup
1884. 20 øre, blå. Smukt stemplet parstykke med ISOLERET SMÅ TAL og STORE HJØRNETAL sammenhængende. AFA 8.000. Attest Nielsen
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2432/4183Glostrup
1895. 10 øre, rød. Brevkort sendt til ALEXANDRIA, ÆGYPTEN 5.3.02. Ankomaststempel MANSOURA 12.III.02. Sjælden destination i pragtkvalitet
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4184Glostrup
1904. Chr. IX, 10 øre, rød. 3 mærker med samme variant "Stor plet i venstre 0"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4185Glostrup
1904. Chr. IX, 10 øre, rød. 3 plancher med pladede mærker fra plade 2
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4186Glostrup
1904. Chr. IX, 10 øre, rød. 3-stribe med variant "Streg i venstre margin"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4187Glostrup
1904. Chr. IX, 10 øre, rød. Pos. 41-42. Parstykke med variant "Defekt andet A i Danmark"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4188Glostrup
1904. Chr. IX, 10 øre, rød. Pos. 47 med variant "Plet på kind"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4189Glostrup
1904. Chr. IX, 20 øre sortblå. Parstykke med variant "Delvist farvefyldt M"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4190Glostrup
1904. Chr.IX, 50 øre, lilla og lillabrun. 2 meget smukke postfriske mærker
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4191Glostrup
1905. Bølgelinie, 2 øre, rød, 3 øre, grå og 4 øre, blå. Lot med 5 gode postfriske varianter (43x,43y,44y,45x,45y)
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4192Glostrup
1905. Chr. IX, 5 øre, grøn. 3-stribe med variant "Farveplet i højre margin"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4193Glostrup
1905. Chr. IX, 25 øre sepiabrun. Pos. 62 med variant "Tyk ridse i R i Danmark"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4194Glostrup
1905. Chr. IX, 25 øre sepiabrun. Pos. 76 med variant ""2 parallelle ridser i A og M"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4195Glostrup
1905. Chr. IX, 25 øre sepiabrun. Pos. 85-86. Parstykke med varianter "Kæp i øret" og "Parallelle streger under D og A"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4196Glostrup
1907. Fr. VIII, 5 øre, grøn. Parstykke med variant "Sprukken plade" på højre mærke
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4197Glostrup
1907. Fr. VIII, 5 øre, grøn. Planche med bedre varianter
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4198Glostrup
1907. Fr. VIII, 5 øre, grøn. Pos. 1-2. Parstykke med variant "Cirkelformet streg i højre værdicirkel"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4199Glostrup
1907. Fr. VIII, 10 øre, rød. Planche med bedre varianter
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4200Glostrup
1907. Fr. VIII, 10 øre, rød. Variant "Tyk streg gennem R". Sjælden
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4201Glostrup
1907. Fr.VIII, 10 øre, rød. variant "PLET OVER N". Smuk centreret postfriskt mærke
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4202Glostrup
1912. 4/8 øre, vm. II. Pos. A6-10/16-20. Postfrisk 10-blok
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4203Glostrup
1912. 4/8 øre, vm. II. Pos. A78 med variant "PLET UNDER 4-TAL". Attest Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4204Glostrup
1912. 35/16 øre, grå/brun. OMVENDT RAMME. Nydseligt stemplet eksemplar. Attest Paaskesen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4205Glostrup
1912. 35/20 øre, omvendt ramme. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4206Glostrup
1912. Posthus, 5 kr. brunrød, vm.III. Fireblok med varinat "Manglende opstreg i N". De 2 øvre mærker med bred tak forneden (knækket takningsnål)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4207Glostrup
1913. Chr. X, 5 øre, grøn. Single på TELEGRAM stemplet Saxkjøbing 11.11.15. Sjældent
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4208Glostrup
1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. m.fl. Adressebrev fra København til Thisted 7.1.1919. Atttest Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4209Glostrup
1915. 80/12 øre, grå/rød. OMVENDT RAMME. Postfrisk
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4210Glostrup
1915. Chr.X, 80 øre, blågrøb. Variant pos. 57 "Plet i øvre rand". Meget sjældent postfriskt mærke. Ikke prissat i AFA
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4211Glostrup
1918. Chr. X, 5 kr. Rødviolet. Flot postfrisk fireblok. AFA 6.000+. Attest Nielsen
Vurdering :
900 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4212Glostrup
1921. Bølgel. 5 øre brun. UTAKKET. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4213Glostrup
1921. Chr. X, 40 øre blå. Single på sørgebrev skrevet på Hvidøre af Dronning Alexandras søster Thyra. Fuldt indhold
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4214Glostrup
1925-1929. Gl. Luftpost. perfekt postfriskt sæt
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4215Glostrup
1925. Chr. X, 25 øre grøn. SINGLE på brev fra København 1.5.27 til Tyskland. Dette er en af de sjældneste singlefrankeringer fra bogtryksperioden
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4216Glostrup
1925. Gl. Luftpost. Meget smuk opfrankeret helsag sendt REC. fra HORNBÆK 26.8.33 til Berlin
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4217Glostrup
1927. Chr. X, 10 kr. rød/grøn. Nydeligt postfriskt mærke
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2432/4218Glostrup
1927. Karavel 15 øre, rød. 3-stribe med variant "ØPE". Postfrisk. Attest Kaiser
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4219Glostrup
1927. karavel, 15 øre, rød. variant "Brudt storsejl". Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4220Glostrup
1929. Kræft, 25+5 øre, blå. Varianter "Langt T" og "Plet på slangens bug". Postfriske
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4221Glostrup
1934. Karavel, 25 øre, brun på NORDISK REJSEPAS ann. AARHUS 9.7.34
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4222Glostrup
1934. Ny Luftpost. 3 flotte breve, heraf et til Queensland, Australien og et til Straits Settlements
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4223Glostrup
1944. Røde Kors/Rundetårn. Stemplet fireblok med variant "BOMBE" og "LAVT OVERTRYK"
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4224Glostrup
1986. Kronprins Frederiks. variant "3-dobbelt tryk af den røde farve". Attest Møller
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4225Glostrup
1992. Dr. Margrethe, 3,75 kr. rød. FEJLPERFORERET FIREBLOK med hjørnemarginal. Attest kopi Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4226Glostrup
1999. Cept, 4,50 kr. Variant "Uden værdibetegnelse". Postfrisk 5-stribe
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4227Glostrup
2000. Dr. Margrethe, 5,25 kr. blå. UTAKKET PRØVETRYK i parstykke med nedre marginal. Selvklæbende papir
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2432/4228Glostrup
1871. 2 sk. blå. Perfekt postfriskt mærke
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4229Glostrup
1871. 4 sk. rosa, LINIETAKKET. Pænt mærke på brev fra Odense til Aalborg
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4230Glostrup
1875. 8 øre, rosa. Parstykke på adressekort annulleret med pengepost-stempler
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4231Glostrup
1917. 5 øre, grøn. Variant "Spaltet C og brud foroven". Meget sjælden og undervurderet variant. Postfrisk
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4232Glostrup
1922. Chr.X, 50 øre, olivgrå. Meget smukt centreret postfriskt mærke
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4233Glostrup
1914. 41 øre, brun. Perfekt centreret postfriskt mærke. AFA 3.000
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4234Glostrup
1919. 7 øre, orange og 3 øre, PERLEGRÅ. Parstykke med variant i 3 øre "HVID PLET I D". Meget sjælden variant der ikke er katalogiseret i AFA
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4235Glostrup
1852. ESSAY, Fr.VII, mørkgrå. Udført af Ferslew ca. 1852. AFA 4.000. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4236Glostrup
1854. 4 skilling, brun. PRØVETRYK med bundtryk IIa i BLÅ FARVE. Trykt med plade IV. Med og uden punkteret udfyldning i hjørnefelterne. Ialt 3 stk.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2432/4237Glostrup
1864. 8 sk. gulbrun. UTAKKET PRØVETRYK i parstykke på tyndt papir med VANDMÆRKE LILLE KRONE. Uhyre sjældent. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2432/4238Glostrup
1869. PRØVETRYK til 48 skilling i de endelige abrobierede farver "brun/lyslilla", men med spejlvendt posthorn. Utakket miniark. Særdeles sjældent
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2432/4239Glostrup
1871. PRØVETRYK af 16 sk. Tjeneste, grøn. Utakket og uden vandmærke. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4240Glostrup
1882. ESSAYS, Våbentype, 5 øre, sort i type I+II. AFA 4.000. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.600 DKK Næste bud: