2432/4482Glostrup
1882. 20 aur, ultramarin, tk.14. Meget smukt mærke. Attest Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4483Glostrup
1892. 50 aur, blå/rød og 100 aur, briun/lilla. Tk. 14. 2 meget smukke postfriske mærker. AFA 4.000
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4484Glostrup
1897. 3 aur, gul. Lille 3-tal. tk. 12. Smukt centreret postfriskt mærke. AFA 2.600
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4485Glostrup
1898. 50 aur, blå/rød. Tk.12. Smukt letstemplet eksemplar. AFA 5.000. Attest Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4486Glostrup
1897. 3/5 aur, grøn, Lille Prír. Tk.12. Nydeligt stemplet mærke. Attest Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4487Glostrup
1897. 3/5 aur, grøn. Lille Prír, tk. 12. Pænt letstemplet mærke
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4488Glostrup
1897. 3/5 aur, grøn. Lille Prír, tk.12. Pænt stemplet eksemplar. Attest Witschi
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4489Glostrup
1897. 3/5 aur, grøn. Stort Prír, tk.12. Pænt stemplet eksemplar
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4490Glostrup
1897. 3/5 aur, grøn. Stort Prír, tk.12. Pænt stemplet eksemplar. Attest Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4491Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 3 aur, gul, tk. 12. Perfekt postfrisk helark. Flot ark incl. 4 AFA-varianter i grundmærket (22x,y,z,æ). Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4492Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 5 aur, grøn, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4493Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, rød, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4494Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 20 aur, blå, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4495Glostrup
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4496Glostrup
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2432/4497Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 20 aur, blå, tk.12. Flot postfriskt helark incl. talrige AFA-varianter i grundmærket. Noget splittet perf. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4498Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 40 aur, lilla, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Del af marginalen i SØ er løs. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4499Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 40 aur, lilla, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4500Glostrup
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4501Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 50 aur, blå/rød, tk.12. Flot postfrisk helark med flere klichefejl i grundmærke og overtryk. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4502Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 3 aur, gul, tk.12. Flot postfriskt helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Lidt splittet perf. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4503Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 3 aur, gul, tk.14. Fint stemplet eksemplar. AFA 9.500. Attest Nielsen
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2432/4504Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 5 aur, brun, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4505Glostrup
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4506Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, blå, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Lille del af marg. mangler. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4507Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, blå. Tk.14. Nydeligt stemplet mærke. AFA 5.000. Attest Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4508Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 20 aur, grøn, tk.12. Flot postfrisk helark med flere AFA-varianter i grundmærket. Ex. Lasse Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4509Glostrup
1913. To Konger, 6 aur, grå. Postfrisk marginalblok "93-H"
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4510Glostrup
1926. 2 Kronur/25 aur, orange. Postfrisk. AFA 3.400
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4511Glostrup
1912. Fr.VIII. Flot postfriskt sæt
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4512Glostrup
1930. 10/5 kr. brun/blågrå. Velcentreret og pænt stemplet mærke. Attest Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2432/4513Glostrup
1930. Tjeneste. Altinget. Komplet stemplet sæt i flot kvalitet. AFA 16.400
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4514Glostrup
Island. 1873-1930. 2 plancher med diverse bedre udgaver i god stemplet kvalitet
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2432/4515Glostrup
Island. 1873-1937. Gammel delsamling med flere bedre Skilling og Ovaludgaver, komplet sæt Altinget etc.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4516Glostrup
Island. Flyttekasse med lidt lagerbøger, plancher, kartotek mv.
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4517Glostrup
Island. Originalt parti i kasse med bl.a. varianter, brugbar samling osv.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4518Glostrup
Island. Samling Juleark med Caritas 1911 og Thorvaldsen fra 1913-2020
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/4519Glostrup
Island. Lot bedre breve mv. Desværre alle med arkivhuller
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4520Glostrup
Island. Lot med 6 bedre breve, alle med Krone-værdier Chr. X. Alle med arkivhuller
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4521Glostrup
1882. Posthorn, 12 øre, matgrøn. Smukt stemplet mærke
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2432/4522Glostrup
1941. V-mærke, 5 kr. dybviolet. LUX-stempel KRAGERØ 28.VIII.41. Attest Nielsen PRAGTEKSEMPLAR
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4523Glostrup
1941. V-mærke, 50 øre, brunlilla, med vandmærke. Fint stemplet eksemplar. Attest Nielsen
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4524Glostrup
Norge. Parti i flyttekasse med bl.a. samling med lidt klassisk samt Universitet og Legion mv.
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4525Glostrup
Norge. 1855-1983. Nydelig samling i Leuchtturm-album med en del skillingsmærker og Posthornsudgaver etc.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/4526Glostrup
Norge. 2 flyttekasser med årsbøger 1988-2019 komplet samt løse mærker og bundter.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/4527Glostrup
Norge. 1855-1994. Velbesat samling i ældre springbind med en del Skillingsmærker, Posthorn, Nordkapp I osv.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4528Glostrup
Norge. 1855-1884. Planche med diverse bedre mærker incl. 2 pæne nr.1. Også et fuldtakket 5 Kop. fra Finland (attest)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2432/4529Glostrup
Norge. 1855-1970. Samling i Stender album med flere gode mærker inkl. 2 stk. nr. 1, posthorn 12 øre matgrøn og mange posthorn i typer/nuancer mv.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2432/4530Glostrup
Postkort. Norge. God samling i album med mange ældre topografiske motiver. Også lidt Sverige iblandt.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/4531Glostrup
1856. Lokalmærke, 1 Sk.Bco, sort. Pragtmærke. Attest Nielsen
Vurdering :
800 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4532Glostrup
1862. Løve, 3 öre, brun, tp.II. FEJLPERFORERET, ubrugt parstykke med original gummi. Sjældent
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4533Glostrup
1877. Ringtype, 1 Riksdl. brun/blå, tk.13. Meget smukt mærke ann. KÖPING 16.11.1877. Attest H.O.W.
Vurdering :
800 DKK Næste bud:
2432/4534Glostrup
1924. Verdenspostforening, 1-5 kr. Stemplet
Vurdering :
600 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4535Glostrup
Sverige. Originalt parti i 2 flyttekasser med bl.a. samling med lidt bedre udgaver dog noget blandet kvalitet. 24 sk. ubrugt er eftertryk.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/4536Glostrup
Sverige mv. Parti i 5 kasser med bl.a. stempler, præfil, stempelmærker og 100 gamle auktionslot med mest Charta Sigillata. Desuden lidt Cept og WWF.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/4537Glostrup
Skandinavien. 2 flyttekasser med samlinger i Lindner album. Bl.a. samlinger fra Grønland, Finland, Island, Norge mv. Flere bedre mærker set.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4538Glostrup
Skandinavien. 3 flyttekasser med samlinger og lagerbøger inkl. bedre mærker.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/4539Glostrup
Skandinavien. 1890-2010. 1 flyttekassse + 4 plastkasser med bundter og kartoteker.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4540Glostrup
Skandinavien. 5 paller med frimærker med mange FDC, diverse samlinger, lidt postkort mv. Bl.a. set samling Danmark med flere bedre værdier. 2 RBS med defekter.
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4541Glostrup
Skandinavien. Originalt parti i stor flyttekasse med diverse mindre samlinger og lagerpartier
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/4542Glostrup
Skandinavien. Diverse i 2 flyttekasser med mest Danmark og Norge.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4543Glostrup
Skandinavien. Parti i 2 fyldte flyttekasser med bl.a. lagerpartier fra Grønland og Færøerne frem til 2015 med optalt AFA 64.000, flere ringbind med postfrisk
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: