2432/22Aarhus
Michael Ancher: En sømand ved roret. Sign. MA. Blyant på papir. Lysmål 19,5 x 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/106Aarhus
Henriette de Rêge: Portræt af en kvinde iført en blomstrende kjole. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Lysmål 33 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/151Lyngby
Louis Moe: "Den vilde jagt". Sign. Louis Moe. Tusch of lavering på papir. Bladstørrelse 22 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/154Aarhus
Janus la Cour: Italiensk landkskab fra Cassino med udsigt til bjerge. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 30 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/173Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: "Vester Port set indefra". Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 23,5 x 37,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/184Lyngby
Anders (Andreas) Lind: Skibsportræt af Lars Jørgensen af Thurø. Sign. Tegnet Andr. Lind i London 1878. Bly og gouache på papir. Lysmål 48 x 71,5.
Vurdering :
2432/191Aarhus
Johan Rohde: San Gregorio kirken i Rom. Sign. Johan Rohde, Rom. Olie på papir, monteret på pap. 30 x 36.
Vurdering :
2432/202Lyngby
Gustav Ignatievich Frank (efter Ilya Repin): Portræt af Fjodor Romanov. Trykbetegnet G. Frank 1897. 17 x 24,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/205Aarhus
Johannes Kragh: Sydlandsk parti med hvilende trækdyr under palme. Sign. Kragh. Olie på papir. Lysmål 50 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/230Lyngby
P. S. Krøyer: Kunstnerens selvportræt. Tryksign. S. K. Jan. 99. Radering. Lysmål 36,5 x 28,5.
Vurdering :
2432/237Lyngby
Queen Louise of Denmark: Studie af stedmoderblomster. Sign. Louise. Gouache på papir. Lysmål 18,5 x 16,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/255Aarhus
Johannes Larsen: Septemberlandskab med flyvende agerhøns. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 48 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/273Aarhus
Johannes Larsen: Gråænder ved Lundsgård klint ved Kerteminde. Sign. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 21 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/274Aarhus
Johannes Larsen: Flyvende viber. Sign. monogram. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 20 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/278Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: