2432/45Lyngby
"Asters" service af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. Royal Copenhagen, 1894-1900. (76)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/72Aarhus
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. Diam. 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/78Aarhus
"Flora Danica". Middagstallerken af porcelæn med gennembrudt fane. Royal Copenhagen. Diam. 25,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/90Aarhus
"Flora Danica". To kagetallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Royal Copenhagen. Diam. 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/93Lyngby
"Stafford Flowers" service af porcelæn med trykt dekoration og guld. Spode, England. (84)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/96Aarhus
"Musselmalet Helblonde, Halvblonde og Riflet". Dele af kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (16)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/105Lyngby
Knud Kyhn: Isbjørn. Figur af porcelæn. 1857. B&G. L. 37 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/123Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Tre figurer af porcelæn. "Aftenbøn", "Aju Sitra" og "Tempeldanserinder". Dahl-Jensen. H. 16-28 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/147Lyngby
"Musselmalet" serveringsdele af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/170Lyngby
"Musselmalet Riflet" cabaretfad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 395. Royal Copenhagen.
Vurdering :
2432/187Lyngby
Arnold Krog, m.fl.: Tre mindeplatter af porcelæn. Royal Copenhagen 1898-1915. Diam. 22,5 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/188Lyngby
Liggende tiger, figur af porcelæn. 714. Royal Copenhagen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/203Lyngby
To Art nouveau figurer af porcelæn. Royal Dux, Bohemia. H. 28 og 35 cm. (2)
Vurdering :
2432/204Lyngby
Vase af porcelæn, dekoreret med strøblomster på bleu royal grund. S. 93. Mærket decore a Sevres. H. 19,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/206Lyngby
Pate Nouvelle vase Sevres. 1900. H. 22 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/209Lyngby
Senempire "Hetsch" kop og underkop af porcelæn, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/216Lyngby
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 49 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/259Lyngby
"Lo eres todo para mi". Figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver. Lladro, Spanien. H. 37 cm. I Æske.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/262Lyngby
Skønvirke vase af porcelæn, dekoreret i farver. Sign. Anne Fribert, 1901. Royal Copenhagen. H. 33 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/266Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" te- og kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (35 + 8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/282Lyngby
Volkstedt-Rudolstadt lampe af porcelæn, prydet med figurer og blomsterguirlander. H. 29/56 cm
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/291Lyngby
Frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano pintado a mano by Nelson. Spanien 20. årh.s beg.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/329Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Et sæt på 12 tallerkener af porcelæn med bred blondekant. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
2432/331Aarhus
"Blå Blomst Kantet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (64)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/334Aarhus
En samling tallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og mangan. Flere med reliefmønster. Meissen. 18.-19. årh. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/335Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: Tre plaketter af bisquit fra serien “Livets aldre - Årets tider”. B&G. Diam. 28,5 og 29. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/339Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (14)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/340Aarhus
En samling juleplatter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. Samt B&G juleplatte 1980. (42)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/351Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Mokkakande af porcelæn, modelleret med masker. Royal Copenhagen. Nr. 1030. H. 21.
Vurdering :
2432/352Aarhus
Et par figurer af porcelæn i form af agerhøns, dekoreret i overglasurfarver. Meissen. 19. årh. H. 9,5. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/354Aarhus
"Musselmalet Riflet". Ckokoladekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. H. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/356Aarhus
En samling kopper og underkopper af porcelæn. Ludwigsburg, Meissen, Royal Vienna m.fl. 18.-20. årh. (19)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/358Aarhus
Figur af porcelæn i form af en fugl siddede på en træstub. KPM. 19. årh.s slutning. H. 12,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: