2432/5Lyngby
Lille svensk arbejdsbord af bemalet træ, front med skuffe. Ca. 1920. H. 73. B. 90. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/11Lyngby
Lille Svensk bord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk form, 20. årh. H. 75. B. 83. D. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/17Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/23Lyngby
Engelsk spillebord af mahogni. 18. årh.s midte. H. 72. B. 75. D. 34/68.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/29Lyngby
Altona rokoko spejl i ramme af nøddetræ og guldstaferet træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/35Lyngby
Fransk skrivebord af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, sarg med skuffe. Louis XV form, 19. årh.s slutning. H. 75. L. 104. B. 66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/41Lyngby
Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, prydet med vædderhoved, prydvase og giurlander. 18. årh.s slutning. H. 131. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/47Lyngby
Engelsk camelback sofa med fire rigt udskåne forben samt fire skråtstillede bagben, svungen ryg og sider betrukket med gul damask silke.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/53Lyngby
Sydeuropæisk sideboard af egetræ. Delvis 17. årh og ca. 1900. H. 92. L. 213. D. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/59Lyngby
Et sæt på ni skotske stole, heraf tre armstole. 19. årh.s midte. (9)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/65Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 72. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/71Lyngby
Dansk rokoko kommode af forgyldt træ og nøddetræ. Delvis 18. årh.s midte. H. 87. B. 73. D. 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/77Lyngby
Kinesisk Kang bord af hardwood. 19. årh. slutning. H. 28. L. 79. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/83Lyngby
Thailandsk bord af forgyldt og blåmalet træ, plade af teak træ. Ca. 1920. H. 38. L. 188. B. 107.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/89Lyngby
Tysk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med gennembrudte rocailler og kæmninger. 18. årh.s slutning. H. 126. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/95Lyngby
Rokoko bord af elmetræ, skuffe i sarg, fliget sarg med cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 74. B. 74. B. 51.
Vurdering :