2432/1Lyngby
Fritz Petzholdt: "Vid udsigt ned over Napolibugten med Vesuv i baggrunden." Usigneret. Olie på papir. 45 x 58.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4Aarhus
Andreas Fritz: “Havbakkerne ved Ørnereden ved Aarhus”. Sign. A. Fritz 1889. Olie på lærred. 65 x 84.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/7Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En ung kvinde siddende med foldede hænder i en stald. Usigneret. Olie på lærred. 109 x 80.
Vurdering :
2432/10Aarhus
Michael Ancher: Parti med en skagensfisker på havet. Sign. m. a. 1902. Olie på træ. 47 x 39.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2432/13Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En ung kvinde i lys sommerkjole. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen 1916. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/16Aarhus
Peter Tom-Petersen: Ved Kronborg med udsigt til Sundet. Sign. Tom-P. 1909. Olie på lærred. 55,5 x 50,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/19Lyngby
Eduard Grützner: Biblioteksinteriør med læsende munk. Sign. E. Grützner 1894. Olie på lærred. 44,5 x 36,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/25Lyngby
Oscar Björck: Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på malepap. 31 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/28Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/31Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/34Aarhus
Sophus Vermehren: Interiør med en pige, der læser højt for en syg dreng. Sign. Olie på lærred. 67 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/37Lyngby
Peder Mønsted: Tre børn i en eng en sommerdag. Sign. P. Mønsted 1898. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 29.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/43Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af en italienerinde. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 33,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/46Aarhus
Niels Hans Christiansen: Norsk fjordparti med månelys. Sign. NH. Christiansen. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/49Lyngby
O. D. Ottesen: Opstilling med en broget buket i vase. Sign. O. D. Ottesen. Olie på lærred. 37 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/52Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/55Lyngby
Evelyn Joyce McCrea: En mand i traditionel dragt og fjerprydelse trækker en rickshaw. Sign. McCrea. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/58Aarhus
Michael Ancher: Parti med to fiskere på stranden, Skagen. Sign. m. a. Olie på træ. 41 x 31.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/61Lyngby
Harald Moltke: Grønlandsk fjordparti med en fangerkone bærende sit barn på ryggen ved en klippeskrænt. Sign. Harald Moltke. Olie på lærred. 111 x 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/64Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Strandparti fra Lønstrup med fiskere. Signed N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 48 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/67Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Kirkeinteriør med bedende kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/73Lyngby
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et landskab med Dannebrog. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/76Aarhus
F. Larsen-Særsløv: Parti fra Nakkehoved Fyr ved Gilleleje. Sign. L. Særsløv. Gilleleje 1930. Olie på lærred. 36 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/79Lyngby
Christen Dalsgaard: Hedelandskab ved Salling med en busk. Sign. C. D. Septbr 1851. Olie på papir. 25 x 31.
Vurdering :
2432/85Lyngby
Vilhelm Petersen: Dansk sommeridyl ved et skovløberhus. Usigneret. Olie på malepap. 28 x 35,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/88Aarhus
Jean-Honoré Fragonard, efter, 18. årh.: "The happy family". Usigneret. Olie på træ. 45 x 52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/91Lyngby
Oscar Matthiesen: Studie til “Skaanske Dragonofficerer rider i Bad”. Sign. monogram 1904. Olie på malepap. 49 x 43.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/94Aarhus
Carl Thomsen: Rygvendt kvinde i hvid kjole. Sign. C Th 85. Olie på lærred monteret på lærred. 26 x 19.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/97Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En kvinde i hvid kjole og sommerhat stående på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 40,5 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/103Lyngby
Theodor Philipsen: "To heste forspændt en tørvogn i en mose ved Vester Egede". Sign. monogram 1879. Olie på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/109Lyngby
Joakim Skovgaard: En hest stående ved en rød ladebygning. Sign. I. S. 1876. Betegnet Landskab T. 1906. Olie på lærred. 27 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/115Lyngby
A. E. Kieldrup: Bjergparti fra Norge med udsigt mod en foss. Usigneret. Olie på plade. 27 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/118Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/121Lyngby
Carl Christian Andersen: Udsigt til Børsen. Sign. C. Carl Andersen Aug. 87. Olie på lærred. 44,5 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/124Aarhus
Johannes Wilhjelm: Opstilling med tulipaner. Sign. JW. Olie på lærred. 54 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/127Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige med sin hund. Usigneret. Olie på lærred. 56 x 45,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/130Aarhus
Tysk maler, 18. årh.: Et par adelige portrætter med våbenskjolde. Usignerede. Olie på metalplade. 20 x 14. (2)
Vurdering :
2432/133Lyngby
Italiensk maler, 17. årh.: Madonna. Usigneret. Olie på kobber. 27 x 21.
Vurdering :
2432/136Aarhus
Einar Hein: Portræt af en pige med fletninger set i profil. Sign. E. Hein, 18–8-08. Olie på lærred. 23 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/139Lyngby
A. E. Kieldrup: Strandparti med skov i bagrunden. Sign. monogram 1853. Olie på papir monteret på lærred. 19 x 23.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/145Lyngby
Holga Reinhard: Portræt af en ung kvinde med guldørering. Verso sign. Holga Reinhardt. Olie på lærred monteret på malepap. 18 x 13,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/155Aarhus
Elisabeth Schiøtt: Parti fra Visby på Gotland. Sign. E. Schiøtt, Visby 1896. Olie på lærred. 39 x 61
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/156Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/157Aarhus
Herman Vedel: Gipseren Ferdinandsen. Usigneret. Olie på lærred. 131 x 101.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/159Aarhus
Clara Lenz: Almueinteriør med med to kvinder ved døråbningen. Sign. Cl. Lenz, Lübeck 95. Olie på lærred. 131 x 96.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/160Aarhus
Godfred Christensen: Parti med Møns Klint i baggrunden. Sign. GC. Olie på lærred. 30 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/161Aarhus
Louise Ravn-Hansen: Kornmark ved skovkant. Sign. RH 93. Olie på lærred. 52 x 79.
Vurdering :
2432/164Lyngby
C. O. Zeuthen: En bonde tager et hvil. Sign. monogram Den 26. August 1859. Olie på lærred monteret på lærred. 22 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/176Lyngby
Franz Wobring: Vildtvoksende roser. Sign. F. Wobring 1916. Olie på lærred. 65 x 89.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/179Lyngby
Christian Aigens: En pige ved et vindue leger med sin fugl. Sign. Chr. Aigens. Olie på lærred. 84 x 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/180Aarhus
Aage Øbro: Potteplanter i en vindueskarm. Sign. Øbro 1939. Olie på lærred. 88 x 83.
Vurdering :
2432/181Aarhus
Carl Fischer: Gadeparti med huse og figurer. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 66 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/183Lyngby
Hugo V. Pedersen: Skovparti med grantræer. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 34 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/185Lyngby
Gerhard II ter Borch, stil, 18. årh.: Musiktimen. Interiør med en kvinde, der spiller efter noder. Usigneret. Olie på træ. 35 x 30.
Vurdering :
2432/186Lyngby
Oscar Knudsen: Hestetrukken Frederikbergsporvogn på Vesterbrogade. Sign. Oscar Knudsen 1938. Olie på lærred. 39 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/189Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En kvinde spejler sig i vandet. Usigneret. Olie på malepap. 49,5 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/192Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/197Lyngby
David Teniers II, stil, 18. årh.: Kortspillere i en krostue. Usigneret. Olie på træ. 37,5 x 46.
Vurdering :
2432/198Lyngby
Niels Christian Hansen: En skomager. Sign. N. Chr. Hansen 1907. Olie på lærred. 27 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/200Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Bakket landskab med en grusvej, i baggrunden hav. Usigneret. Olie på papir. 14,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/201Lyngby
Peder Nielsen Foss: Kystparti med kæntrende skibe. Sign. P. F. 1876. Olie på lærred. 51 x 74,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: