2449/689Lyngby
Severin Hansen Jr.: Et par sofaborde af palisander. H. 50,5. L./B. 59. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/690Lyngby
Franz-Josef Schulte: Et par lænestole betrukket med brunt skind. Udført hos De Sede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/691Lyngby
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Alle sign. J. Birkemose, 11/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/692Lyngby
Hans J. Wegner: "Cigaren". Tre pers. sofa af eg med armlæn af teak. Hynder betrukket med brun uld. L.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/693Aarhus
Axel P. Jensen: Arbejde i tørvemosen. Sign. Axel P. J. 1911. Olie på lærred. 80 x 115.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/694Aarhus
Henry Heerup: "Regn". Sign Heerup, e/a. Litografi. Lysmål 46 x 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/695Aarhus
Axel P. Jensen: Parti fra Agri Kirke. Sign. Axel P.J. 32. Olie på lærred. 61 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/696Aarhus
Sigurd Swane: Udstigt over et bakket landskab. Sign. Ssw. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/697Aarhus
Lars Swane: Udsigt til en landevej. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/698Aarhus
Emil Jensen: Landskab med huse. Sign. Emil J. Olie på lærred. 42 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/699Lyngby
Joan Miró: "Lithographe II". 1953-1963. Forord af Raymond Queneau. Udgivet af Maeght. Org. kassette. 36x27.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/700Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/701Aarhus
Svend Danelund: "Kran", 1966. Sign. SD. Olie på plade. 60 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/702Lyngby
Henry Heerup: Komposition med far, mor og barn. Sign. Heerup, 31/298. Offsettryk i farver. Lysmål 56 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/703Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Louisiana Suite Nr. 2". Sign. Carl-Henning Pedersen, 1973, 75/150. Litografi i farver. 60 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/704Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/705Lyngby
Jesper Dalgaard: Uden titel. Sign. Jesper Dalgaard 2008. Polykromt dekoreret lertøj. H. 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/706Lyngby
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel 76, 13/99. Litografi i farver. Lysmål 45 x 53.
Vurdering :
2449/707Lyngby
Herman A. Kähler, Karl Hansen Reistrup: To vaser af lertøj og et skulpturelt "Dæmon"-askebæger af lertøj. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/708Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/709Aarhus
Svend Danelund: "Rum" (forarbejde), 1964. Sign. SD. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/710Lyngby
Claus Carstensen: Otte kompositioner. Alle sign; syv nummereret 1/14 og én 2/16. Litografier i farver. I mappe. Bladstørrelse 50 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/711Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Sydfyn 1946, Vester Aaby. Sign. HN. Olie på lærred. 68x98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/712Lyngby
Jørn Larsen: Flise af porcelæn dekoreret med geometrisk mønster af guldfarvet glasur. 38 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/713Lyngby
Maurice Estève: "Java vrillée”, 1977. Sign. Estève, 51/95. Litografi i farver. Lysmål 69 x 53.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/714Lyngby
Kähler: Cylindrisk gulvvase af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i grønne, blå og brune nuancer. H. 53. Diam. ca. 29.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/715Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 94/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 94 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/716Lyngby
Lars Swane: Opstilling med udsigt gennem vindue. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 76 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/717Aarhus
F. Hingelberg: Skål af sterlingsølv, opsat på fodrand af bølgende tråd. H. 6. Diam. 10.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/718Aarhus
Frans Kannik: Nøgne figurer. Sign. Frans Kannik. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/719Aarhus
Berit Jensen: Uden titel. Sign. på bagsiden Berit Jensen-96. Olie og collage på lærred. 41 x 33. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/720Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/721Aarhus
Erik Raadal: Høstlandskab. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/722Lyngby
Yigal Zemer: "Checkmate #2". Sign. Zemer 76, A/P VI/X. Ætsning i farver. Bladstørrelse 76 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/723Aarhus
Kurt Trampedach: Uden titel, 1982. Sign. Trampedach, 69/190. Litografi i farver. Lysmål 84 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/724Lyngby
Jørn Larsen: Flise af porcelæn dekoreret med geometrisk mønster i metallic gråt på sort bund. 38 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/725Lyngby
Poul Henningsen: M-2 mellemskærm af rød/guld kobber. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Vurdering :
2449/726Lyngby
Thorkild Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden med dedikation. Olie på lærred. 62 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/727Lyngby
Erik Heide: “På vej”. Sign. Erik Heide, 2000. Bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/728Lyngby
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Sign. Damgaard 2002, 4/20. Poleret metal. H. inkl. base 21.
Vurdering :
2449/729Lyngby
Emily Gernild: "Himmelsk kærlighed". Sign. Emily Gernild, 25/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 × 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/730Lyngby
Kähler: Et par bordlamper af lertøj. Dekoreret med hhv. orange og brun glasur, og sort/rød metallisk glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/731Aarhus
Ernst Syberg: Landskab med køer. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 47 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/732Aarhus
Sigurd Swane: Sydeuropæisk landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 70 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/733Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 05, AP. Litografi i farver. Lysmål 83x62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/734Lyngby
Henning Damgård-Sørensen: Komposition, 1990-91. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 58 x 77. U.r.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/735Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/736Aarhus
Pablo Picasso, efter: "Affiches Originales des Maitres de L'Ecole de Paris". Litografisk plakat. Bladstørrelse 69 x 50. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/737Aarhus
Pablo Picasso, efter: Udstillingsplakat. Tryksign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 76 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/738Aarhus
Claus Bojesen: "Torsoportræt i landskab", 1972. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/739Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af blåt glas. H. 26-26.7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/740Lyngby
Per Linnemann-Schmidt: Stor vase af stentøj dekoreret med okkerbrun glasur. Udført og mærket hos Palshus. H. 30. Diam. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/741Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord af massiv palisander med skuffe i ene ende. H. 55. L. 75. B. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/742Aarhus
Ernst Syberg: "Ms. Doolite" i My Fair Lady, portræt af skuespilerinde Ilse Mengel i sin rolle, Aarhus Teater, 1946. Olie. 116 x 85.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/743Aarhus
Villy Emil Hansen: Uden titel, 1985. Sign. Villy Emil Hansen. To olie på plade. Hver 120 x 90. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/744Aarhus
Dansk design: Lysekrone af messing, otte arme med skærme af champagnefarvet glas. Fog & Mørup. H. 65. Diam. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/745Aarhus
Erik Nordgreen, Simon P. Henningsen: "Tivoli/Glassals-lampen". Sjælden bordlampe af klart glas. Udført hos Tutein & Hersaa. H. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/746Aarhus
Johnny Schmidt: "Landskab Færøerne", 2008. Sign. Johnny Schmidt. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/747Aarhus
Christian Dell: "Polo-Populär". Bordlampe af sortlakeret og forniklet metal. Model 2608. Udført hos Bünte & Remmler. 1930-40'erne. H. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/748Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/749Aarhus
Kai Kristiansen: 16 bogstøtter af teak. Udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 13. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/750Aarhus
Kay Bojesen: "Vita". Sangfugl af gulllakeret træ. Udført i samarbejde med Team Rynkeby. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: