2449/691Lyngby
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Alle sign. J. Birkemose, 11/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/692Lyngby
Hans J. Wegner: "Cigaren". Tre pers. sofa af eg med armlæn af teak. Hynder betrukket med brun uld. L.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/699Lyngby
Joan Miró: "Lithographe II". 1953-1963. Forord af Raymond Queneau. Udgivet af Maeght. Org. kassette. 36x27.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/700Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/702Lyngby
Henry Heerup: Komposition med far, mor og barn. Sign. Heerup, 31/298. Offsettryk i farver. Lysmål 56 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/703Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Louisiana Suite Nr. 2". Sign. Carl-Henning Pedersen, 1973, 75/150. Litografi i farver. 60 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/704Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/705Lyngby
Jesper Dalgaard: Uden titel. Sign. Jesper Dalgaard 2008. Polykromt dekoreret lertøj. H. 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/706Lyngby
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel 76, 13/99. Litografi i farver. Lysmål 45 x 53.
Vurdering :
2449/707Lyngby
Herman A. Kähler, Karl Hansen Reistrup: To vaser af lertøj og et skulpturelt "Dæmon"-askebæger af lertøj. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/708Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/710Lyngby
Claus Carstensen: Otte kompositioner. Alle sign; syv nummereret 1/14 og én 2/16. Litografier i farver. I mappe. Bladstørrelse 50 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/711Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Sydfyn 1946, Vester Aaby. Sign. HN. Olie på lærred. 68x98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/712Lyngby
Jørn Larsen: Flise af porcelæn dekoreret med geometrisk mønster af guldfarvet glasur. 38 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/713Lyngby
Maurice Estève: "Java vrillée”, 1977. Sign. Estève, 51/95. Litografi i farver. Lysmål 69 x 53.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/714Lyngby
Kähler: Cylindrisk gulvvase af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i grønne, blå og brune nuancer. H. 53. Diam. ca. 29.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/715Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 94/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 94 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/716Lyngby
Lars Swane: Opstilling med udsigt gennem vindue. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 76 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/722Lyngby
Yigal Zemer: "Checkmate #2". Sign. Zemer 76, A/P VI/X. Ætsning i farver. Bladstørrelse 76 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/724Lyngby
Jørn Larsen: Flise af porcelæn dekoreret med geometrisk mønster i metallic gråt på sort bund. 38 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/725Lyngby
Poul Henningsen: M-2 mellemskærm af rød/guld kobber. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Vurdering :
2449/726Lyngby
Thorkild Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden med dedikation. Olie på lærred. 62 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/727Lyngby
Erik Heide: “På vej”. Sign. Erik Heide, 2000. Bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/728Lyngby
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Sign. Damgaard 2002, 4/20. Poleret metal. H. inkl. base 21.
Vurdering :
2449/729Lyngby
Emily Gernild: "Himmelsk kærlighed". Sign. Emily Gernild, 25/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 × 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/730Lyngby
Kähler: Et par bordlamper af lertøj. Dekoreret med hhv. orange og brun glasur, og sort/rød metallisk glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/733Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 05, AP. Litografi i farver. Lysmål 83x62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/734Lyngby
Henning Damgård-Sørensen: Komposition, 1990-91. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 58 x 77. U.r.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/735Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/739Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af blåt glas. H. 26-26.7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/740Lyngby
Per Linnemann-Schmidt: Stor vase af stentøj dekoreret med okkerbrun glasur. Udført og mærket hos Palshus. H. 30. Diam. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/752Lyngby
Simon Gate: Pokal af gråtonet glas. Graveret med motiver i form af neoklassisistiske figurer og ornamentik. Udført hos Orrefors. H. 24,4.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/754Lyngby
Jean René Gauguin: Figur af céramique roche.Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. H. 37,5. L. 39.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/755Lyngby
Gertrud Vasegaard: “Gemma”. Middagsstel af porcelæn med præget mønsterdekor. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (130)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/757Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af rødt glas. Udført hos Orrefors. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/758Lyngby
Arne Jacobsen: Tre pers. sofa med ben af eg. Betrukket med gul uld. L. 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/759Lyngby
Arne Jacobsen: To pers. sofa med ben af eg. Betrukket med gul uld. L. 138.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/760Lyngby
Arne Vodder: Spisebord af riopalisander, top med udtræk samt to tillægsplader. Opsat på gateleg-stel.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/767Lyngby
Dansk snedkermester: Skammel med stel af mahogni. Sæde betrukket med velour. H. 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/768Lyngby
Erling Torvits: Sæt på tre indskudsborde af palisander. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/769Lyngby
Peter Mogensen: Lænestol med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/770Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/771Lyngby
Arne Jacobsen: “Det gyldne æg”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod og stamme af massiv håndpoleret bronze.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/773Lyngby
Carl Fagerlund: Loftlampe af messing og glas. Udført hos Orrefors. Diam. 62.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/774Lyngby
Giancarlo Vegni & Gianfranco Gualtierotti: Et par armstole med stel af stål. Betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/775Lyngby
Dansk snedkermester: Lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med lys velour.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/776Lyngby
Finn Juhl: “Nyhavn”. Arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret stål. Top af sortlakeret laminat, samt sko af valnød.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/779Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion og hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
2449/780Lyngby
Don Chadwick, Bill Stumpf: "Aeron". To justérbare kontorstole af kunststof og metal. Str. C og B. Herman Miller. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/785Lyngby
Britta Rendahl-Ljusterdal: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i grønne nuancer. L. 225. B. 156.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/786Lyngby
Nils Nilsson: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i røde, orange og lilla nuancer. L. 235. B. 152.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/787Lyngby
Ulla Brandt: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Dekor i grønne, hvide, brune og blå nuancer. L. 235. B. 161,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/788Lyngby
Brita Svefors: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i lyserøde og grå nuancer. L. 278. B. 192.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/789Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Blomlapp Pingstlilja". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. H. 26. B. 27,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/790Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Blomlapp Pensé". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. H. 24. B. 23,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/791Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Blomlapp". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. H. 25. B. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/792Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Medaljonger". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. Polykrom dekor på blå base.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2449/793Lyngby
Barbro Nilsson: "Rosengång". Håndvævet tæppe af uld i "rosengång" teknik. Geometrisk mønster i sorte, sandfarvede og rødbrune nuancer.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/794Lyngby
Niels O. Møller: Spisebordstol af palisander. Sæde med sort, flettet papirgarn.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/813Lyngby
Kai Kristiansen: Et sæt på seks armstole med stel af palisander. Sæde og vipperyg betrukket med sort skind. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/815Lyngby
Vurdering :
2449/816Lyngby
Hans J. Wegner: “AP 65”. Øreklapstol med ben af eg. Betrukket på sider, ryg og løs hynde med patineret skind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: