2449/669Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 87. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/679Aarhus
Arne Jacobsen: Tre glasrammer med bagside af træ med beslag af metal. H. 70. B. 52. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/680Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Æg, som .....". Sign. monogram 2021. Olie på plade. 18,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/693Aarhus
Axel P. Jensen: Arbejde i tørvemosen. Sign. Axel P. J. 1911. Olie på lærred. 80 x 115.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/694Aarhus
Henry Heerup: "Regn". Sign Heerup, e/a. Litografi. Lysmål 46 x 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/695Aarhus
Axel P. Jensen: Parti fra Agri Kirke. Sign. Axel P.J. 32. Olie på lærred. 61 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/696Aarhus
Sigurd Swane: Udstigt over et bakket landskab. Sign. Ssw. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/697Aarhus
Lars Swane: Udsigt til en landevej. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/698Aarhus
Emil Jensen: Landskab med huse. Sign. Emil J. Olie på lærred. 42 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/701Aarhus
Svend Danelund: "Kran", 1966. Sign. SD. Olie på plade. 60 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/709Aarhus
Svend Danelund: "Rum" (forarbejde), 1964. Sign. SD. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/717Aarhus
F. Hingelberg: Skål af sterlingsølv, opsat på fodrand af bølgende tråd. H. 6. Diam. 10.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/718Aarhus
Frans Kannik: Nøgne figurer. Sign. Frans Kannik. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/719Aarhus
Berit Jensen: Uden titel. Sign. på bagsiden Berit Jensen-96. Olie og collage på lærred. 41 x 33. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/720Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/721Aarhus
Erik Raadal: Høstlandskab. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/723Aarhus
Kurt Trampedach: Uden titel, 1982. Sign. Trampedach, 69/190. Litografi i farver. Lysmål 84 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/731Aarhus
Ernst Syberg: Landskab med køer. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 47 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/732Aarhus
Sigurd Swane: Sydeuropæisk landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 70 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/736Aarhus
Pablo Picasso, efter: "Affiches Originales des Maitres de L'Ecole de Paris". Litografisk plakat. Bladstørrelse 69 x 50. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/737Aarhus
Pablo Picasso, efter: Udstillingsplakat. Tryksign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 76 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/738Aarhus
Claus Bojesen: "Torsoportræt i landskab", 1972. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/741Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord af massiv palisander med skuffe i ene ende. H. 55. L. 75. B. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/742Aarhus
Ernst Syberg: "Ms. Doolite" i My Fair Lady, portræt af skuespilerinde Ilse Mengel i sin rolle, Aarhus Teater, 1946. Olie. 116 x 85.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/743Aarhus
Villy Emil Hansen: Uden titel, 1985. Sign. Villy Emil Hansen. To olie på plade. Hver 120 x 90. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/744Aarhus
Dansk design: Lysekrone af messing, otte arme med skærme af champagnefarvet glas. Fog & Mørup. H. 65. Diam. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/745Aarhus
Erik Nordgreen, Simon P. Henningsen: "Tivoli/Glassals-lampen". Sjælden bordlampe af klart glas. Udført hos Tutein & Hersaa. H. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/746Aarhus
Johnny Schmidt: "Landskab Færøerne", 2008. Sign. Johnny Schmidt. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/747Aarhus
Christian Dell: "Polo-Populär". Bordlampe af sortlakeret og forniklet metal. Model 2608. Udført hos Bünte & Remmler. 1930-40'erne. H. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/748Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/749Aarhus
Kai Kristiansen: 16 bogstøtter af teak. Udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 13. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/750Aarhus
Kay Bojesen: "Vita". Sangfugl af gulllakeret træ. Udført i samarbejde med Team Rynkeby. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/751Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/753Aarhus
Andy Warhol: "The American Indian Series, Ace Gallery", 1976. Sign. Offset plakat i farver. Lysmål 126 x 86.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/756Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/761Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/762Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/763Aarhus
Kristen Bjerre: Gårdparti. Sign. K. Bjerre, 1920. Olie på lærred. 34,5 x 50,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/764Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Fad af lertøj, dekoreret med brun, lys, mørk og lilla glasur. Usigneret. Diam. ca. 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/765Aarhus
Dansk design: To indbygningslamper af patineret messing. 1940-50'erne. B. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/766Aarhus
Lisbeth Brams: "Brams 2". Et par bordlamper af blåt glas. Udført hos Fog & Mørup. H. 38,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/772Aarhus
Ole Wanscher: “Colonial”. Armstol af eg, løse hynder betrukket med sort skind. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/777Aarhus
Buckley Macgurrin: "River Crossing" 1957. Sign. Buckley Macgurrin 57. Olie på plade. 51 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/778Aarhus
Buckley Macgurrin: "Still life with banderilla" 1957. Sign. Macgurrin. Olie på plade. 61 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/781Aarhus
Ejnar R. Kragh: Udsigt over blomstrende marker. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på plade. 61 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/782Aarhus
Carl Halier: Cirkulært fad af stentøj med motiv i relief i form af kvinde på tyr. Sign. H. 4,5. Diam. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/783Aarhus
Jacob Bang: To vaser af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. H. 11,5 og 21,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/784Aarhus
Eckhardt Johnsen: Landskab. Sign. Eckhardt. Olie på lærred. 65 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/795Aarhus
Harald Nielsen, Baccarat: "Pyramide". Et par karafler af krystalglas, forsynet med prop med montering af sterlingsølv. H. 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/796Aarhus
Signe Jais: Komposition fra serien “Big Yank Motel”, 2006. Sign. på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/797Aarhus
Ole Tonsgaard: "Svineinfluenza". Sign. på bagsiden med datering titel. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/798Aarhus
Lise Blomberg Andersen: "Skruk". Usign. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/799Aarhus
Anita Jørgensen: "Gummi/glas". No. 3. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media. 33 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/800Aarhus
Jozef Gorcica & Andreas Krob: Sæt på otte frisvinger armstole med stel af forkromet stål. Udført hos Thonet. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/801Aarhus
Inger Rokkjær: Skål af rakubrændt keramik. Stemplet monogram 2000. H. 9,5. Diam. 23.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/802Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/803Aarhus
Hans Scherfig: "Halvaber". Sign. Scherfig, 85/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 17 x 26.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/804Aarhus
Finn Pedersen: "Vision Nocturn". Sign. Finn Pedersen XI/VII 72. Olie på papir. Bladstørrelse 39 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/805Aarhus
Ole Tonsgaard: "Svineinfluenza". Sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/806Aarhus
Hans Scherfig: "Løve". Sign. Scherfig, 86/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 18,5 x 28.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/807Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/808Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger, to med grønt glas, samt fire skuffer. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: