2449/749Aarhus
Kai Kristiansen: 16 bogstøtter af teak. Udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 13. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/750Aarhus
Kay Bojesen: "Vita". Sangfugl af gulllakeret træ. Udført i samarbejde med Team Rynkeby. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/751Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/752Lyngby
Simon Gate: Pokal af gråtonet glas. Graveret med motiver i form af neoklassisistiske figurer og ornamentik. Udført hos Orrefors. H. 24,4.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/753Aarhus
Andy Warhol: "The American Indian Series, Ace Gallery", 1976. Sign. Offset plakat i farver. Lysmål 126 x 86.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/754Lyngby
Jean René Gauguin: Figur af céramique roche.Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. H. 37,5. L. 39.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/755Lyngby
Gertrud Vasegaard: “Gemma”. Middagsstel af porcelæn med præget mønsterdekor. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (130)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/756Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/757Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af rødt glas. Udført hos Orrefors. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/758Lyngby
Arne Jacobsen: Tre pers. sofa med ben af eg. Betrukket med gul uld. L. 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/759Lyngby
Arne Jacobsen: To pers. sofa med ben af eg. Betrukket med gul uld. L. 138.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/760Lyngby
Arne Vodder: Spisebord af riopalisander, top med udtræk samt to tillægsplader. Opsat på gateleg-stel.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/761Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/762Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/763Aarhus
Kristen Bjerre: Gårdparti. Sign. K. Bjerre, 1920. Olie på lærred. 34,5 x 50,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/764Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Fad af lertøj, dekoreret med brun, lys, mørk og lilla glasur. Usigneret. Diam. ca. 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/765Aarhus
Dansk design: To indbygningslamper af patineret messing. 1940-50'erne. B. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/766Aarhus
Lisbeth Brams: "Brams 2". Et par bordlamper af blåt glas. Udført hos Fog & Mørup. H. 38,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/767Lyngby
Dansk snedkermester: Skammel med stel af mahogni. Sæde betrukket med velour. H. 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/768Lyngby
Erling Torvits: Sæt på tre indskudsborde af palisander. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/769Lyngby
Peter Mogensen: Lænestol med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/770Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/771Lyngby
Arne Jacobsen: “Det gyldne æg”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod og stamme af massiv håndpoleret bronze.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/772Aarhus
Ole Wanscher: “Colonial”. Armstol af eg, løse hynder betrukket med sort skind. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/773Lyngby
Carl Fagerlund: Loftlampe af messing og glas. Udført hos Orrefors. Diam. 62.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/774Lyngby
Giancarlo Vegni & Gianfranco Gualtierotti: Et par armstole med stel af stål. Betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/775Lyngby
Dansk snedkermester: Lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med lys velour.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/776Lyngby
Finn Juhl: “Nyhavn”. Arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret stål. Top af sortlakeret laminat, samt sko af valnød.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/777Aarhus
Buckley Macgurrin: "River Crossing" 1957. Sign. Buckley Macgurrin 57. Olie på plade. 51 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/778Aarhus
Buckley Macgurrin: "Still life with banderilla" 1957. Sign. Macgurrin. Olie på plade. 61 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/779Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion og hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/780Lyngby
Don Chadwick, Bill Stumpf: "Aeron". To justérbare kontorstole af kunststof og metal. Str. C og B. Herman Miller. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/781Aarhus
Ejnar R. Kragh: Udsigt over blomstrende marker. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på plade. 61 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/782Aarhus
Carl Halier: Cirkulært fad af stentøj med motiv i relief i form af kvinde på tyr. Sign. H. 4,5. Diam. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/783Aarhus
Jacob Bang: To vaser af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. H. 11,5 og 21,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/784Aarhus
Eckhardt Johnsen: Landskab. Sign. Eckhardt. Olie på lærred. 65 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/785Lyngby
Britta Rendahl-Ljusterdal: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i grønne nuancer. L. 225. B. 156.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/786Lyngby
Nils Nilsson: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i røde, orange og lilla nuancer. L. 235. B. 152.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/787Lyngby
Ulla Brandt: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Dekor i grønne, hvide, brune og blå nuancer. L. 235. B. 161,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/788Lyngby
Brita Svefors: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i lyserøde og grå nuancer. L. 278. B. 192.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/789Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Blomlapp Pingstlilja". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. H. 26. B. 27,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/790Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Blomlapp Pensé". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. H. 24. B. 23,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/791Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Blomlapp". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. H. 25. B. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/792Lyngby
Märta Måås-Fjetterström: "Medaljonger". Vægtæppe af uld i "gobeläng" teknik. Polykrom dekor på blå base.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2449/793Lyngby
Barbro Nilsson: "Rosengång". Håndvævet tæppe af uld i "rosengång" teknik. Geometrisk mønster i sorte, sandfarvede og rødbrune nuancer.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/794Lyngby
Niels O. Møller: Spisebordstol af palisander. Sæde med sort, flettet papirgarn.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/795Aarhus
Harald Nielsen, Baccarat: "Pyramide". Et par karafler af krystalglas, forsynet med prop med montering af sterlingsølv. H. 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/796Aarhus
Signe Jais: Komposition fra serien “Big Yank Motel”, 2006. Sign. på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/797Aarhus
Ole Tonsgaard: "Svineinfluenza". Sign. på bagsiden med datering titel. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/798Aarhus
Lise Blomberg Andersen: "Skruk". Usign. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/799Aarhus
Anita Jørgensen: "Gummi/glas". No. 3. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media. 33 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/800Aarhus
Jozef Gorcica & Andreas Krob: Sæt på otte frisvinger armstole med stel af forkromet stål. Udført hos Thonet. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/801Aarhus
Inger Rokkjær: Skål af rakubrændt keramik. Stemplet monogram 2000. H. 9,5. Diam. 23.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/802Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/803Aarhus
Hans Scherfig: "Halvaber". Sign. Scherfig, 85/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 17 x 26.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/804Aarhus
Finn Pedersen: "Vision Nocturn". Sign. Finn Pedersen XI/VII 72. Olie på papir. Bladstørrelse 39 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/805Aarhus
Ole Tonsgaard: "Svineinfluenza". Sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/806Aarhus
Hans Scherfig: "Løve". Sign. Scherfig, 86/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 18,5 x 28.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/807Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/808Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger, to med grønt glas, samt fire skuffer. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/809Aarhus
Tue Poulsen: Rektangulært sofabord af wengé, plade ilagt kakler af stentøj. Sign. Tue. H. 50. L. 134. B. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/810Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Lænestol med ben af bøg, betrukket med lys grå uld. 1940'erne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: