2449/809Aarhus
Tue Poulsen: Rektangulært sofabord af wengé, plade ilagt kakler af stentøj. Sign. Tue. H. 50. L. 134. B. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/810Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Lænestol med ben af bøg, betrukket med lys grå uld. 1940'erne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/812Aarhus
Karl J. Otteren: Tre-armet kandelaber af sølv med cirkulær base. Udført hos Karl Jørgen Otteren. Udfyldt. H. 26,7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/813Lyngby
Kai Kristiansen: Et sæt på seks armstole med stel af palisander. Sæde og vipperyg betrukket med sort skind. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/814Aarhus
Annette Hoff-Jessen: "Palet Portræt", 1979-80. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/815Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion og hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/816Lyngby
Hans J. Wegner: “AP 65”. Øreklapstol med ben af eg. Betrukket på sider, ryg og løs hynde med patineret skind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/817Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af eg og teak med skuffe, kurv og hylde. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/818Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/819Aarhus
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen Sørensen 79, unika. Bladstørrelse 65 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/820Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/821Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel, 1960. Sign. Mogens Andersen 1960, 21/77. Litografi i farver. Lysmål 60 x 51.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/822Aarhus
Axel P. Jensen: Kystparti med fugle. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 30 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/823Aarhus
Clemmen Clemmensen: Opstilling med lyserøde blomster i potte. Sign. Cl. Clemmensen. Olie på lærred. 48 x 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/824Aarhus
Jean-Louis Domecq: “Loft”. Industrilampe af poleret metal med seks justérbare led. H. max. ca. 230.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/825Aarhus
Gunni Omann: Spisebord af palisander, tre tillægsplader. Omann Jun's Møbelfabrik. H. 71. Diam. 120. L. 270. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/826Aarhus
Ubekendt kunstner: Uden titel. Usigneret. Fotografisk print. Lysmål 68 x 99.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/827Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel, 1973. Sign. Finn Pedersen 73. Olie på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/828Aarhus
Oda Peters: Nøgen kvinde model. Sign. Ida Peters, 1929. Olie på lærred. 83 x 72.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/829Aarhus
Johan Rohde, Gundorph Albertus, m.fl.: En samling bestik af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv. (16)
Vurdering :
2449/830Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/831Aarhus
Merete Barker: Uden titel. Sign. Merete Barker 95. Olie på papir momteret på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/832Aarhus
Ralph Bernabei: Uden titel. Sign. R. Bernabei, 2010. Mixed media på papir. Bladstørrelse 89 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/833Aarhus
Arne Bang: Vase af stentøj, forside modelleret med kvindemotiv i relief. Sign. monogram, 62. H. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/834Aarhus
Jens H. Quistgaard: Fire lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/835Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/836Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/837Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/838Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster". To salt- og pebersæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin 741. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/839Aarhus
Claus Bonderup: "Selene". Bordlampe med skærme af opalglas og stel af børstet stål. Udført hos Focus Lighting H. 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/840Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Haveparti. Utydeligt signeret. Olie på plade. 46 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/841Aarhus
Ubekend maler, 20. årh.: Havneparti. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 56 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/842Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/843Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/844Lyngby
Erik Ole Jørgensen: “EJ 315”. Fritstående tre-pers. sofa med stel af mahogni. L. 210.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/845Lyngby
Ole Wanscher: “Colonial”. Armstol med stel af kirsebærtræ. Sæde med flet. Hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/846Lyngby
Hans Bølling: Et par bakkeborde af teak, hver med to vendbare bakker. (2)
Vurdering :
2449/847Lyngby
Hans J. Wegner: "CH 322". Spisebord med stel af stål. Top af massiv eg med udtræk, grålakeret tillægsplade. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/848Aarhus
Jan Christensen: "Landskab". 2024. Sign. monogram; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/849Aarhus
Richard Nissen: Isspand af massiv stavlimet palisander. Udført hos Nissen, Langaa. H. 15. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/850Aarhus
Martin Godsk: Lænestol af eg, genbrugstræ, sæde med brunt uld, ryg med flagline. Udført hos Godsk Snedkeri.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/851Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/852Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af forkromet metal, udspændt med grønligt ruskind. 1970'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/853Aarhus
Simon Starling: "The Gold-toned Okapi / Test", 2006. Sign. på bagsiden. S/h analogt fotografi på barytpapir. Bladstørrelse 30 x 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/854Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Landskab med huse. Sign. DJ. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/855Aarhus
Kay Bojesen: Tête à tëte af porcelæn, dekoreret med initialer E & J og kant i guld. Bing & Grøndahl. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/856Aarhus
Erling Torvits: Et sæt på seks spisestuestole af palisander, ryg med fire horisontale sprosser. Sæder betrukket med sort læder. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/857Aarhus
Roger Persson: "Happy". Et par drejestole med stel af aluminium, betrukket med sort skind. Swedese. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/858Aarhus
Alfred Christensen: Lænestol med stel af bøg, betrukket med stribet uld. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/859Aarhus
Bruno Mathsson: "Mina". Lænestol med stel af bøg og sorte gjorde. Bruno Mathsson International, 1994.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/860Aarhus
C. Lundbæk: Overpolstret lænestol med ben af eg, betrukket med grønt uld. 1940'erne.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/861Aarhus
C. Lundbæk: Sofabord af eg med udskæringer. 1940'erne. H. 61. L. 101. B. 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/862Aarhus
Kay Bojesen: Legetøjsfigur af lakeret bøg i form af en hest. Udført hos Kay Bojesen. H. 14. L. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/863Aarhus
Ubekenedt møbeldesign: Et par lænestole med ben af mørkbejdset bøg, betrukket med patineret skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/864Aarhus
Ejvind A. Johansson: Sofabord af eg med vendbar, cirkulær top, ene side ilagt sort formika. H. 50. Diam. 99,5.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/865Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med brunt skai. 1930-40'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/866Aarhus
de Sede design team: Lænestol betrukket med sort bøffellæder. Model DS 47. Udført hos de Sede.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/867Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med gulgrønt møbelstof. 1930-40'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/868Aarhus
Robert Wengler: Et par armstole af formbøjet bambus og rattan. Udført hos R. Wengler. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/869Aarhus
Dansk snedkermester: Armstol af mahogni, betrukket i sæde og ryg med patineret rødbrunt skind. 1930-40'erne.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/870Aarhus
Dansk møbeldesign: Art Deco sminkebord af mahogni og birkerod. 1930'erne. H. 133. B. 110. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/871Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Knagerække af fyr med seks bøjler. 1970'erne. H. 26. B. 103. D. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: