-
2449/870Aarhus
Dansk møbeldesign: Art Deco sminkebord af mahogni og birkerod. 1930'erne. H. 133. B. 110. D. 42.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/871Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Knagerække af fyr med seks bøjler. 1970'erne. H. 26. B. 103. D. 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/872Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med stel af eg, betrukket med rødt uld. 1940'erne. L. 146.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/873Aarhus
Otto Færge: Cirkulært sofabord af delvist hvidmalet eg, med underliggende hylde. H. 50. Diam. 75.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2449/874Aarhus
John Mortensen: "Prince Denmark/Admiral". Skrivebord af massiv kirsebær med jalousilukke. H. 95. B. 125. D. 71.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2449/875Aarhus
Carl Halier: To cirkulære fade af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 21825 og 21826. Royal Copenhagen. Diam. 35 og 29. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2449/876Aarhus
Tue Poulsen: Sofabord af mørkbejdset mahogni, top ilagt fliser af stentøj. H. 52. L. 138. B. 79.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/877Aarhus
Dansk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af stål og mørkbejdset eg, top ilagt fliser af stentøj. H. 42. L./B. 108.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/878Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par stole med stel af eg, løse hynder betrukket med stribet uld. 1970'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2449/879Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 140 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/880Aarhus
Snorri Arinbjarnar: Landskab fra Gjábakki. Sign. Snorri Arinbjarnar. Akvarel på papir. Lysmål 33,5 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/881Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion og hjul. Betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2449/882Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion og hjul. Betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2449/883Lyngby
Vilhelm Lauritzen: Væglampe af messing med skærme af opalglas, samt et stel af messing. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2449/884Aarhus
Dansk møbeldesign: Sofabord af palisander på medestel af forkromet stål. Udført hos Jason Møbler. H. 38. L./B. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2449/885Aarhus
Wengler: Et par sammenklappelige stole af bambus og flet med stropper af kernelæder. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2449/886Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Icon I can Bear". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 27 x 18,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/887Lyngby
Arne Jacobsen: “Myren”. Et sæt på seks stole med stel af metal. Sæde samt ryg af hvidlakeret krydsfiner.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/888Aarhus
Jon Gislason: "Træet ved Gudenåen". 1998. Sign. J.G. 98. Olie på plade. 123 x 112.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/889Aarhus
Falle Uldall: "Eva". Bestikdele af sølv. Udført hos Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Vægt ca. 520 g. (28)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2449/890Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par sideborde af teak med vendbar plade, ene side med kork. H. 43,5. Diam. 64,5. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/891Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sæt på tre indskudsborde af palisander. H. 52. L. 57. B. 37. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/892Aarhus
Michael Kvium, Christian Lemmerz, m.fl.: "Porcus sum / Jeg er et svin ..." og "Det flydende univers ...". Sign. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/893Lyngby
Frode Holm: Dækketøjsskab af teak med profileret front og sider. Udført for Illums Bolighus. H. 125. 112. D. 38.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2449/894Lyngby
Severin Hansen Jr.: Et par syborde af palisander. H. 52. L. 58. B. 44. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2449/895Lyngby
K. Scröder: Et par lænestole af bøg. Sæde og ryg med flettet papirgarn. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2449/896Lyngby
Poul Henningsen: “PH Globe”. Pendel bestående af to glaskupler samt skærme af cellofan.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/897Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Spisebord af massiv teak med udtræk. Søborg Møbler. H. 73. L. 124. B. 114,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2449/898Aarhus
Bjørn Poulsen: Uden titel. Sign. Bjørn P, 2007. Rødglasseret keramik. H. 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2449/899Aarhus
Danny Heinricht: Uden titel. Sign. Heinricht på bagsiden. Olie på lærred. 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2449/900Aarhus
Ib Eisner: "Kapervogn Efterår". Sign. Ib Eisner Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/901Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Et par skabe af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. H. 94. B. 90. D. 48. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2449/902Aarhus
Aksel Jørgensen: Opstilling med blomster. Sign. Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 65 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/903Aarhus
Børge Mogensen: “Biblioteksbord”. Spisebord af teak med endeklapper og gateleg stel. H. 70. L. 70/183. B. 120.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2449/904Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af eg med udskæringer, betrukket med brunt uld. 1970'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/905Aarhus
Ib Eisner: Figurer i landskab. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 71 x 81.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/906Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/907Aarhus
Peter Rostrup Bøyesen: "Imellem bygerne. Bagsværd". Sign. PB. Olie på lærred. 28 x 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2449/908Aarhus
Dansk møbeldesign: Daybed af teak med sider af sjeneflet, hynder betrukket med sort skai. L. 165/228.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/909Aarhus
Tage Hille: Figur. Sign. Hille. Støbejern. H. 59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2449/910Aarhus
Georg Jensen: Opsats af sterlingsølv, åben stamme smedet med stiliserede blade og bær. Dessin 234 B. H. ca. 8,3. Diam. 12.
Sælges
Vurdering :
4.000–4.500 DKK Næste bud:
-
2449/911Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L. 150. B. 91.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/912Aarhus
Jacob Jacobsen: "Mistral". Reolsystem af sortlakeret træ bestående af otte moduler. Hammel Møbelfabrik. (8)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/913Aarhus
Ib Eisner: "Aften, gl. gaard, Vallerup". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 51 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/914Aarhus
Wilhelm Wils: Opstilling. Sign. Wils 45. Olie på plade. 73 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2449/915Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 72. B. 183. D. 47.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2449/916Aarhus
Inge Trautner: Lågskål, kande og to bægre af hårdtbrændt lertøj. Lågskål diam. 20. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/917Aarhus
Hans Olsen: To-personers sofa og lænestol med ben af teak, betrukket med sort skind. CS Møbler. L. 130. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/918Aarhus
Jonas Heiska: Flodløb. Sign. J. Heiska 23. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2449/919Aarhus
Nell Bernard Leauté: Uden titel. Sign. Nell B, 1972. Polykromt glaseret stentøj. H. 56.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2449/920Aarhus
Dansk design: DSB hattehylde af forkromet metal med over- og underliggende hylde. H. 24,5. B. 190. D. 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/921Aarhus
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke. Ene stemplet monogram. H. 7,5 og 16,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/922Aarhus
Torbjørn Afdal: Tre-pers. sofa med stel af palisander. Betrukket med orangestribet møbelstof. L. 205.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2449/923Aarhus
Jon Gislason: "Mig og Evind (At bo på landet)". Sign. JG. Olie på plade. 122 x 244.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2449/924Aarhus
Corneille: Fugle og liggende kvinde. Sign. Corneille 85, 67/250. Litografi i farver. Lysmål 58 x 70.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2449/925Aarhus
Poul S. Nielsen: Opstilling med blomster på et bord. Sign. monogram, 53. Olie på lærred. 80 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/926Aarhus
Poul S. Nielsen: Interiør med blomster på en stol. Sign. monogram. Olie på lærred. 101 x 77.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2449/927Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 71, H.C. Litografi. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2449/928Aarhus
Björn von Rosen: Strudse på savannen. Sign. BvR, 55. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 28 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2449/929Aarhus
Teddy Sørensen: Komposition. 1985. Sign. Teddy Sørensen 1985. Akvarel på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2449/930Aarhus
Knud Kristensen: "Vinter-Februar ved havet". 1958. Sign. Knud Kristensen, 58. Olie på lærred. 74 x 94.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2449/931Lyngby
Ubekendt design: Lænestol af mahogni. Sæde og ryg med flet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: