2449/561Lyngby
Patrick Nordström: Bordlampe af stentøj, dekoreret med blå og grå glasur. Sign. monogram, 1920. Kgl. P. H. 23. H. inkl. skærmholder 45,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/562Lyngby
Karl Larsen: Ti kompositioner. Én sign. KL. Akvarel og oliekridt. 38 x 56 - 19 x 29. Uindrammet. (10)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/563Aarhus
Inge Hørup: "Fra et professionelt menneskes dagbog", 1992. Olie på kraftigt papir. Bladstørrelse 138 x 98.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/564Lyngby
Kähler: Bordlampe af stentøj dekoreret med transparent turkisblå glasur. H. 35,5/54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/565Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/566Aarhus
Johannes Hofmeister: Bakket landskab med huse og figurer. Sign. J.H. Olie på lærred. 85 x 99.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/567Lyngby
Kay Bojesen: Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/568Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/569Aarhus
Hans Henrik Fischer: "Emma". Sign. på bagsiden med titel on datering. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/570Lyngby
Kay Bojesen: To elefantfigurer af patineret eg. Stemplet Kay Bojesen, Denmark Copyright. H. 12,5. L. 15. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/571Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Komposition. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/572Aarhus
Hans Henrik Fischer: "Olivia". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/573Lyngby
Kai Nielsen: Tre figurer af blanc de chine, hhv. i form af liggende kvinde med barn samt børn med fisk. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/574Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "VIAE", 97. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/575Lyngby
S. A. Andersen: Et par lænestole med stel af teak, ryg udspændt med sjeneflet. Udført hos Horsnæs Møbelfabrik. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/576Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj. Dekoreret med turkisgrøn/sort dobbeltglasur. H. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/577Lyngby
Sigurd Swane: Interiør med mand. Sign. SSw. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/578Aarhus
Svend Engelund: Landskab med mor og barn i forgrunden, 1957. Sign. SE med datering. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/579Lyngby
Knud Kyhn, Jais Nielsen, Bode Willumsen, Gerd Bøgelund: Fire dele stentøj. Alle sign. monogram. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/580Lyngby
Peter Nyborg: "'The New Victory", 1984. Sign. Nyborg. Goauche på papir. Bladstørrelse 56 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/581Aarhus
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander. Front med fire låger og fire skuffer. H. 85. B. 240. D. 51.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/582Lyngby
Dansk snedkermester: Armstol med stel af bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Udført 1930-1940érne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/583Lyngby
Merete Barker: Uden titel. Sign. Merete Barker - 84. Olie på papir. Bladstørrelse 76 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/584Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/585Lyngby
Dansk snedkermester: Stor kiste af Wengé. Udført 1960érne. H. 54. L. 100. D. 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/586Lyngby
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert, 43/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/587Aarhus
Jens Søndergaard: Klit, Stenbjerg. Sign. Jens S, 50. Akvarel og kul på papir. Lysmål 38,5 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/588Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med blåglaseret dekor på cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 52. Diam. 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/589Lyngby
Jim Dine: “Sybil in her dressing room”, 1968. Sign. Jim Dine, 165/200. Stemplet på bagsiden Edition A. 45x31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/590Aarhus
Hans Henrik Fischer: "U. titel". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/591Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med brun og grøn glasur. H. 34,5. Diam. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/592Lyngby
Hans Øllgaard: Høstbillede. Sign. monogram. Olie på lærred. 57x70.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/593Aarhus
Buckley Macgurrin: "The candles". 1950. Sign. Macgurrin. Olie på plade. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/594Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/595Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/596Aarhus
Buckley Macgurrin: "Tove 2". 1963. Sign. Buckley Macgurrin 1963. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/597Lyngby
Kähler: Tre vaser og en skål af lertøj. Dekoreret med polykrome glasurer på cremehvid base. H. 4,5-17,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/598Lyngby
Otto Dressler: Frokostanretning. Usign; etiket på bagsiden. Formstøbt skumgummi. 44 x 34 x 10. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/599Aarhus
Claus Carstensen: U.T. Sign. på bagsiden Carstensen med datering 110998-5. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/600Lyngby
Børge Mogensen: “Den spanske stol”. Armstol af massiv eg, sæde og ryg udspændt med let patineret cognacfarvet kernelæder.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/601Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/602Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2449/603Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/604Lyngby
Hugo Arne Buch: Uden titel, 1961. Sign. på bagsiden. Oli epå lærred. 99 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/605Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/606Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv mahogni. H./B. 76. D. 36. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2449/607Lyngby
Lars Swane: Interiør. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 135 x 151.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/608Aarhus
Horst Brüning: Daybed af forkromet stål, løs hynde og nakkehynde med sort skind. Lange Production. L. 200.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/609Lyngby
Ejner Larsen & Aksel Bender Madsen: Lænestol af teak. Betrukket med patineret, originalt, sort skind.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/610Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/611Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. 1947. Sign. Wölck 47. Olie på lærred. 95 x 71.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/612Lyngby
Poul Kjærholm: "Pk 31". To pers. sofa med stel af stål. Betrukket med sort skind. L. 137.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/613Lyngby
Mogens Balle: Komposition, 1963. Sign. MB. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 54 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/614Aarhus
Victor Vasarely: "Venus". Sign. Vasarely. Serigrafi på plexiglas. 38 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/615Lyngby
Charles Eames, Ray Eames: “Aluminium Group”. Sæt på seks armstole med stel af forkromet aluminium. Betrukket med sort stof. (6)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/616Lyngby
Corneille: "Sensualité du sensible". Sign. Corneille 88, 3/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5×24. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/617Aarhus
Kaare Klint: “Rygebord”. Cirkulært sofabord af mahogni med underliggende hylde. Top med kehlet kant. H. 52. Diam. 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/618Lyngby
Mogens Lassen: “Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger. H. 54. Diam. 85,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/619Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/620Aarhus
Majken á Grømma: "På vej", 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 150 x 150.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/621Lyngby
Ole Wanscher: “Colonial”. Armstol med stel palisander, løse sæderammer med flet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/622Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Komposition, 1995-96. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 80 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: