2449/930Aarhus
Knud Kristensen: "Vinter-Februar ved havet". 1958. Sign. Knud Kristensen, 58. Olie på lærred. 74 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/931Lyngby
Ubekendt design: Lænestol af mahogni. Sæde og ryg med flet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/932Lyngby
Dansk snedkermester: Øreklapstol med ben af bejdset eg. Betrukket med patineret brunt, farvet skind.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/933Aarhus
Georg Jensen, F. Hingelberg: Cirkulær skål af sterlingsølv med let hamret overflade. Samt dækketallerken af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/934Lyngby
Ole Wanscher: Tre-pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/935Aarhus
Kurt Østervig, tilskrevet: Serveringsvogn af palisander på hjul af messing. H. 70. L. 89. B. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/936Lyngby
Henry Rosengren Hansen: Fritstående skrivebord af palisander. H. 72. L. 180. B. 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/937Lyngby
Umberto Asnago: “Progetti”. Højrygget lænestol med tilhørende skammel, sortlakeret stel med greb af nøddetræ. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/938Lyngby
Ole Wanscher: Et par lænestole med stel af mahogni. Sider, sæde og ryg betrukket med grøn uld. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/939Lyngby
Mogens Koch: Skab af massiv mahogni, to bogreoler samt tre sokkler. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2449/940Lyngby
Nanna Ditzel: “Trinidad”. Et sæt på seks stole af bøg og matforkromet metal. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/941Lyngby
Charles Eames, Ray Eames: Et sæt på fire stole af sort polypropen, stel af forkromet stål. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/942Lyngby
Frits Henningsen, Jens Thirslund: Sofabord af mahogni med udskæringer og svungne ben. H. 54. L. 102. B. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/943Lyngby
Dansk snedkermester: Reol af hvidlakeret træ med kølleben af eg. Udført 1940-1950érne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/944Lyngby
Dansk snedkermester: Rullebord med løst top, samt underliggende hylde af frugttræ.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/945Lyngby
Kaj Winding: Skrivebord af palisander, front med to skuffer. Udført hos Slagelse Møbelværk. H. 70. 130. D. 90
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: