2449/508Lyngby
Harald Moltke: Mytologisk figurkomposition. Sign. Harald Moltke 1940. Olie på lærred. 121 x 141.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/517Lyngby
Harald Engman: "Fagre nye verden" (Universel Nyordning), 1941. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 61 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/526Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Indmarken". Sign. S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 72 x 98.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/544Lyngby
Sveinn Thorarinsson: Midsommer stemning, Island. Sign. S. Þ. 1942. Olie på lærred. 110 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/562Lyngby
Karl Larsen: Ti kompositioner. Én sign. KL. Akvarel og oliekridt. 38 x 56 - 19 x 29. Uindrammet. (10)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/577Lyngby
Sigurd Swane: Interiør med mand. Sign. SSw. Olie på lærred. 49 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/595Lyngby
Jens Peter Groth-Jensen: Skitsebog med 34 kompositioner. Delvist sign. Bladstørrelse 13 x 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/655Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 23,5x35. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/657Lyngby
Sigurd Swane: Parti med træer og høstakke. Sign SS. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/661Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Sign. Kay Nielsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18,5x13,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/700Lyngby
Immanuel Ibsen: Kanalparti. Sign. I. Ibsen 13. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/735Lyngby
Thor Bøgelund-Jensen: Udkast til Medicinsk selskabs udstilling, 1922. Gouache på papir. Lysmål 86x60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: