2449/654Lyngby
Niels Reumert: Komposition. Sign. Niels Reumert 64. Olie på lærred. 36 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/655Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 23,5x35. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/657Lyngby
Sigurd Swane: Parti med træer og høstakke. Sign SS. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/658Aarhus
Kay Christensen: Kongens Nytorv, 1959-60. Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/660Aarhus
Merete Barker: Uden titel. Sign. Merete Barker 95. Olie på papir momteret på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/661Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Sign. Kay Nielsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18,5x13,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/662Aarhus
Ralph Bernabei: Uden titel. Sign. R. Bernabei 2010. Mixed media på papir. Bladstørrelse 88 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/663Aarhus
Ken Denning: Uden titel, 1998. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 90 x 96. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/664Aarhus
Ken Denning: Uden titel. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 96. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/665Aarhus
Charlotte Danielsen: "Line up". Sign. Charlotte Danielsen. Olie på lærred. 90 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/666Lyngby
Niels Reumert: Ansigt. Sign. på bagsiden Niels Reumert 1977. Olie på lærred. 23 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/668Lyngby
Mogens Gissel: Uden titel. Sign. MG 92. Olie på lærred. 146 x 122.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/669Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 87. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/672Lyngby
Herman Stilling: "Bjerge, Engel og Trold'. Sign. H. Stilling; bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/675Lyngby
Arne L. Hansen: Uden titel, 1987. Sign. ALH; delvist signeret på bagsiden. Olie på plade. 34 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/676Lyngby
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. ALH. Olie på plade. 34 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/680Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Æg, som .....". Sign. monogram 2021. Olie på plade. 18,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/693Aarhus
Axel P. Jensen: Arbejde i tørvemosen. Sign. Axel P. J. 1911. Olie på lærred. 80 x 115.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/695Aarhus
Axel P. Jensen: Parti fra Agri Kirke. Sign. Axel P.J. 32. Olie på lærred. 61 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/696Aarhus
Sigurd Swane: Udstigt over et bakket landskab. Sign. Ssw. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/697Aarhus
Lars Swane: Udsigt til en landevej. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/698Aarhus
Emil Jensen: Landskab med huse. Sign. Emil J. Olie på lærred. 42 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/700Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/701Aarhus
Svend Danelund: "Kran", 1966. Sign. SD. Olie på plade. 60 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/704Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/708Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/709Aarhus
Svend Danelund: "Rum" (forarbejde), 1964. Sign. SD. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/711Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Sydfyn 1946, Vester Aaby. Sign. HN. Olie på lærred. 68x98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/716Lyngby
Lars Swane: Opstilling med udsigt gennem vindue. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 76 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/718Aarhus
Frans Kannik: Nøgne figurer. Sign. Frans Kannik. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/719Aarhus
Berit Jensen: Uden titel. Sign. på bagsiden Berit Jensen-96. Olie og collage på lærred. 41 x 33. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/720Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/721Aarhus
Erik Raadal: Høstlandskab. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/726Lyngby
Thorkild Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden med dedikation. Olie på lærred. 62 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/731Aarhus
Ernst Syberg: Landskab med køer. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 47 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/732Aarhus
Sigurd Swane: Sydeuropæisk landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 70 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/734Lyngby
Henning Damgård-Sørensen: Komposition, 1990-91. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 58 x 77. U.r.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/735Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/738Aarhus
Claus Bojesen: "Torsoportræt i landskab", 1972. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/742Aarhus
Ernst Syberg: "Ms. Doolite" i My Fair Lady, portræt af skuespilerinde Ilse Mengel i sin rolle, Aarhus Teater, 1946. Olie. 116 x 85.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/743Aarhus
Villy Emil Hansen: Uden titel, 1985. Sign. Villy Emil Hansen. To olie på plade. Hver 120 x 90. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/746Aarhus
Johnny Schmidt: "Landskab Færøerne", 2008. Sign. Johnny Schmidt. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/761Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/763Aarhus
Kristen Bjerre: Gårdparti. Sign. K. Bjerre, 1920. Olie på lærred. 34,5 x 50,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/777Aarhus
Buckley Macgurrin: "River Crossing" 1957. Sign. Buckley Macgurrin 57. Olie på plade. 51 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/778Aarhus
Buckley Macgurrin: "Still life with banderilla" 1957. Sign. Macgurrin. Olie på plade. 61 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/781Aarhus
Ejnar R. Kragh: Udsigt over blomstrende marker. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på plade. 61 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/784Aarhus
Eckhardt Johnsen: Landskab. Sign. Eckhardt. Olie på lærred. 65 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/796Aarhus
Signe Jais: Komposition fra serien “Big Yank Motel”, 2006. Sign. på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/797Aarhus
Ole Tonsgaard: "Svineinfluenza". Sign. på bagsiden med datering titel. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/798Aarhus
Lise Blomberg Andersen: "Skruk". Usign. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/799Aarhus
Anita Jørgensen: "Gummi/glas". No. 3. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media. 33 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/804Aarhus
Finn Pedersen: "Vision Nocturn". Sign. Finn Pedersen XI/VII 72. Olie på papir. Bladstørrelse 39 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/805Aarhus
Ole Tonsgaard: "Svineinfluenza". Sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/814Aarhus
Annette Hoff-Jessen: "Palet Portræt", 1979-80. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/818Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/820Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/822Aarhus
Axel P. Jensen: Kystparti med fugle. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 30 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/823Aarhus
Clemmen Clemmensen: Opstilling med lyserøde blomster i potte. Sign. Cl. Clemmensen. Olie på lærred. 48 x 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/827Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel, 1973. Sign. Finn Pedersen 73. Olie på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/828Aarhus
Oda Peters: Nøgen kvinde model. Sign. Ida Peters, 1929. Olie på lærred. 83 x 72.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/831Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: