2449/504Lyngby
Gerd Bøgelund: Stor rund vase af stentøj med indridset reliefdekor. Modelleret med smal munding. H. 27. Diam. 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/507Lyngby
Jeanne Grut, Karl Larsen: To figurer af stentøj, modelleret i form af hhv. brushane og næsehornsfugl. H. hhv. 7,8 og 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/510Lyngby
Alev Ebüzziya Siesbye: Rund skål af stentøj, dekoreret med lys turkisgrøn glasur med brunsorte elementer. Unik. H. 8,4-8,6. Diam. 16.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/513Lyngby
Jean René Gauguin: Figur af stentøj modelleret i form af leopard. Dekoreret med gul, sort og grøn glasur.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/516Lyngby
Kähler: Rund vase af lertøj dekoreret med glaserede motiver i grønne og lysegrønne nuancer på sortbrun base. H. 32. Diam. 26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/519Lyngby
Knud Kyhn: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af dådyr med kid. Dekoreret med Sung glasur. H. 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/522Lyngby
Kähler: Et par vaser af lertøj dekoreret med møstre på lysegul bund. H. 21-21,5. Diam. 16. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/525Lyngby
Tinos: Et par fade af poleret og delvis grønpatineret bronce. Udvendigt støbt med reliefdekor. H. ca. 5. Diam. 29. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/528Lyngby
Tinos: Cirkulært fad af poleret bronce og delvis grønpatineret. Udvendigt støbt med reliefdekor. H. ca. 5,4. Diam. 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/534Lyngby
Arje Griegst: "Hvid Konkylie". Seks dybe tallerkener af porcelæn. Tryksign. monogram, 14173. Kgl. P. H. 5,3. Diam. 20. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/537Lyngby
Arje Griegst: “Hvid Konkylie”. Fem middagstallerkner af porcelæn dekoreret med transparent glasur. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/540Lyngby
Magnus L. Stephensen, Georg Jensen, m.fl.: "Tuja", m.m. Barsæt på træbræt med dele af rustfrit stål.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2449/543Lyngby
Dansk møbeldesign: Avisholder med stel af stål, udspændt med ruskind. H. 38. L. 48.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2449/549Lyngby
Richard Nissen: Tre skåle samt to fade af teak. Udført og delvist mærket hos Nissen og Skjøde Skjern. H. 3-10. Diam. 16-25,5. L. 39-52. (5)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2449/552Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Rund vase af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 19,8.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/555Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret med hornglaserede motiver i mørkebrunt, blåt og grønt. H. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/558Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med lys glasur og med indridsede mønstre i relief. H. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/561Lyngby
Patrick Nordström: Bordlampe af stentøj, dekoreret med blå og grå glasur. Sign. monogram, 1920. Kgl. P. H. 23. H. inkl. skærmholder 45,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/564Lyngby
Kähler: Bordlampe af stentøj dekoreret med transparent turkisblå glasur. H. 35,5/54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/567Lyngby
Kay Bojesen: Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 48.
Vurdering :
2449/570Lyngby
Kay Bojesen: To elefantfigurer af patineret eg. Stemplet Kay Bojesen, Denmark Copyright. H. 12,5. L. 15. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/573Lyngby
Kai Nielsen: Tre figurer af blanc de chine, hhv. i form af liggende kvinde med barn samt børn med fisk. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/576Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj. Dekoreret med turkisgrøn/sort dobbeltglasur. H. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/579Lyngby
Knud Kyhn, Jais Nielsen, Bode Willumsen, Gerd Bøgelund: Fire dele stentøj. Alle sign. monogram. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/588Lyngby
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med blåglaseret dekor på cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 52. Diam. 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/591Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med brun og grøn glasur. H. 34,5. Diam. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/594Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/597Lyngby
Kähler: Tre vaser og en skål af lertøj. Dekoreret med polykrome glasurer på cremehvid base. H. 4,5-17,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/677Lyngby
Nylund & Krebs' keramiske værksted (senere Saxbo): Vase af stentøj dekoreret med fugle- og blomstermotiver. H. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/707Lyngby
Herman A. Kähler, Karl Hansen Reistrup: To vaser af lertøj og et skulpturelt "Dæmon"-askebæger af lertøj. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/714Lyngby
Kähler: Cylindrisk gulvvase af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i grønne, blå og brune nuancer. H. 53. Diam. ca. 29.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/730Lyngby
Kähler: Et par bordlamper af lertøj. Dekoreret med hhv. orange og brun glasur, og sort/rød metallisk glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/739Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af blåt glas. H. 26-26.7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/740Lyngby
Per Linnemann-Schmidt: Stor vase af stentøj dekoreret med okkerbrun glasur. Udført og mærket hos Palshus. H. 30. Diam. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/748Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/749Aarhus
Kai Kristiansen: 16 bogstøtter af teak. Udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 13. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/750Aarhus
Kay Bojesen: "Vita". Sangfugl af gulllakeret træ. Udført i samarbejde med Team Rynkeby. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/752Lyngby
Simon Gate: Pokal af gråtonet glas. Graveret med motiver i form af neoklassisistiske figurer og ornamentik. Udført hos Orrefors. H. 24,4.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/754Lyngby
Jean René Gauguin: Figur af céramique roche.Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. H. 37,5. L. 39.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/755Lyngby
Gertrud Vasegaard: “Gemma”. Middagsstel af porcelæn med præget mønsterdekor. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (130)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/757Lyngby
Carl Fagerlund: Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af rødt glas. Udført hos Orrefors. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/764Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Fad af lertøj, dekoreret med brun, lys, mørk og lilla glasur. Usigneret. Diam. ca. 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/782Aarhus
Carl Halier: Cirkulært fad af stentøj med motiv i relief i form af kvinde på tyr. Sign. H. 4,5. Diam. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/783Aarhus
Jacob Bang: To vaser af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. H. 11,5 og 21,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/801Aarhus
Inger Rokkjær: Skål af rakubrændt keramik. Stemplet monogram 2000. H. 9,5. Diam. 23.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/833Aarhus
Arne Bang: Vase af stentøj, forside modelleret med kvindemotiv i relief. Sign. monogram, 62. H. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/834Aarhus
Jens H. Quistgaard: Fire lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/835Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/837Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/849Aarhus
Richard Nissen: Isspand af massiv stavlimet palisander. Udført hos Nissen, Langaa. H. 15. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/855Aarhus
Kay Bojesen: Tête à tëte af porcelæn, dekoreret med initialer E & J og kant i guld. Bing & Grøndahl. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/862Aarhus
Kay Bojesen: Legetøjsfigur af lakeret bøg i form af en hest. Udført hos Kay Bojesen. H. 14. L. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/875Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/916Aarhus
Inge Trautner: Lågskål, kande og to bægre af hårdtbrændt lertøj. Lågskål diam. 20. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/921Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: